вологість:
тиск:
вітер:
Була однією з найкрасивіших у Східній Європі. Історія аварійної синагоги-пам'ятки на Львівщині
Фото: міський медіаархів
Велика Бродівська синагога XVIII століття, одна з найбільших у Східній Європі, перебуває під загрозою повного руйнування. Через брак коштів на реставрацію будівля зазнала значних ушкоджень. Львівське товариство єврейської культури нещодавно звернулося до США із закликом допомогти зберегти цю унікальну пам’ятку архітектури.
Бродівська синагога, зведена у 1742 році, є важливою пам’яткою архітектури національного значення, але через багаторічну відсутність реставраційних робіт перебуває в аварійному стані. На реставрацію потрібно щонайменше мільйон гривень, однак в обласному бюджеті коштів на це не передбачили. Саме тому Львівське товариство єврейської культури звернулося до США із закликом допомогти зберегти цю історичну споруду. Мовиться, перш за все, про протиаварійні роботи.
«Синагога колись була однією з найкрасивіших у Східній Європі, а зараз руйнується від людської недбалості» , – зазначав голова Львівського товариства єврейської культури Олександр Назар.
Велика Бродівська синагога на поч. ХХ ст.
Велика Бродівська синагога, пишуть на сайті історичної спадщини Бродів, за свою історію пережила кілька пожеж, війну та повоєнну реставрацію. Перші згадки про дерев’яну синагогу в Бродах належать до кінця XVI ст. Датою побудови храму є 1742 рік. Про це свідчить напис на східній стороні аттика, також про це йдеться в описі синагог Золочівського округу від 1826 р.
Наріжний камінь під Велику Синагогу заклав Їцхак Горовіц, син Якова Горовіца з Болехова, а кошти на її спорудження дав Яків Їцкович, син Їцхака Круківера. З храмом пов’язані згадки про родоначальника хасидизму Їсраеля бен Еліезера (Бааль Шем Това) (1700-1760), та патріарха роду белзьких рабинів Рокеахів, юдейського чудотворця та рабина Шуліма.
Інтер’єр синагоги. Гравюра ХІХ ст.
Великі ремонтні роботи фасадів синагоги були у 1903 р., про що свідчить напис з північного боку західної прибудови та тогочасна поштівка.
Під час Другої світової війни синагога зазнала значних пошкоджень. Перший раз пам’ятку реставрували у ІІ пол. 1960-х рр. і деякий час вона виконувала функції складу, а далі стояла пусткою. У 1991 р. місцева влада намагалась відреставрувати будівлю для подальшої адаптації під картинну галерею, однак через брак коштів тоді роботи зупинились.
Синагога у 2023 році / Фото: Віталій Пристава
Зараз в синагозі втрачені північна та південна прибудови. Влітку 1988 р. обвалилася західна стіна, а починаючи від 2006 року систематично почали обвалюватися склепіння. У 2021 році у Великій Бродівській синагозі стався обвал однієї з колон головної зали, що тримала дах, а у 2023 році постраждало склепіння та дах .
Тоді у ЛОДА повідомляли, що мають визначити перелік першочергових заходів і розробити науково-проєктну документацію. Проте за рік протиаварійні роботи так і не розпочали, що може ставити пам’ятку під загрозу подальшого руйнування.
Згодом в Бродах презентували варіанти реставрації синагоги . Згідно з концепціями, втрачені фрагменти фасаду пропонували заповнити скляними конструкціями, використовуючи метод інтерактивної архітектури. Це дозволить зберегти автентичний вигляд пам’ятки та зробити її відкритою для відвідувачів. Один із проєктів передбачає створення виставкових залів, оглядових терас та пішохідного пасажу. Інший – орієнтований на створення торгово-розважального комплексу зі збереженням архітектурної спадщини.
Візуалізація проєкту реконструкції синагоги / Фото оприлюднювала Бродівська міськрада
Але про такі масштабні роботи ще рано говорити. Виготовлення проєкту відновлення самого лише втраченого склепіння та покрівлі синагоги коштуватиме до 1 млн гривень. Про це повідомляла в інтерв'ю «Твоєму місту» очільниця департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОВА Олена Василько.
«Ми спілкувалися з багатьма архітекторами щодо можливості відновлення склепіння Бродівської синагоги та її автентичної покрівлі. Багато з них кажуть, що це можливо зробити, але за величезні гроші. Можливо, наразі мовитиметься лише про першочергові протиаварійні роботи для уникнення остаточного руйнування будівлі», – зазначала вона.
До слова, до Другої світової війни загалом у Львові діяло понад 540 синагог та 100 молитовних кімнат-божниць. Нині збереглося лише кілька, серед яких синагога «на Вугільній», збудована у 1844 році.
Синагога «на Вугільній», як її часто називають, – є однією з небагатьох уцілілих пам’яток, через яку можна розповісти єврейську історію Львова. Її також називають «Янкель Янцер Шуль». Саме тут хасиди нової течії хідушим відкрили релігійну школу для хлопчиків Талмуд-Тору. Вона пережила листопадовий погром 1918 року й навіть німецьку окупацію – у 1941-1944 роках приміщення використовували як склад.
Синагога «на Вугільній» / Фото: Твоє місто
Олександр Назар в коментарі «Твоєму місту» зазначив, що протягом тривалого часу цю синагогу намагаються зберегти власними силами, зокрема, частково відновили дах. Проте тут йдеться про порятунок пам'ятки від руйнації, а не реставраційні роботи.
До слова, активісти Львівського товариства єврейської культури вже понад 10 років працюють над збереженням єврейської спадщини. Вони разом із волонтерами їздили різними містами та селами України задля відновлення синагог, а також упорядковують єврейські кладовища. Волонтери вже побували у Самборі, Добромилі, Бродах, Трускавці, Бориславі.
Стара синагога у Самборі
Деякі із львівських синагог є пам'ятками архітектури, деякі такими не є.
«Це такі сірі плями без конкретного власника. Вони собі помаленьку руйнуються, ніхто цим не переймається. Всі сподіваються, що хтось приїде і відновить, а воно так не станеться, на жаль. Швидше воно зруйнується», – зазначає Олександр Назар.
Додамо, що Львівська область бере участь в проєкті Jewels Tour, який спрямований на збереження єврейської культурної спадщини.
«14-16 жовтня відбулася перша зустріч в межах проєкту. Ми їздили в місто Феррара, що в Італії, презентувати українську єврейську спадщину. Зокрема, Дрогобицьку та Жовківські синагоги, об'єкти у Великих Мостах, молитовник у Белзі, єврейські цвинтарі» , – казав у коментарі «Твоєму місту» заступник начальника управління туризму та курортів Львівської ОДА Тарас Лозинський.
Проте у межах проєкту не відновлюватимуть об'єкти. Скоріш за все, зі слів заступника начальника управління туризму, буде можливість встановити інформаційні стенди, пам'ятні дошки, навігаційні та автомобільні знаки, доповнену реальність, яка допоможе побачити втрачені частини об'єктів.
«Він допоможе привернути увагу до необхідності збереження єврейської, і не тільки, культурної спадщини», – повідомляв чиновник.
Нагадаємо, що синагоги – не єдині пам'ятки на Львівщині, які потребують ремонту чи реставрації. Цього року на відновлення пам'яток в області виділили 13,5 млн грн, що менше, ніж торік, коли було 16,2 млн грн. Детальніше про пам'ятки архітектури, що потребують відновлення, можна дізнатися за посиланням .
Джерело: tvoemisto.tvНовини рубріки
У Львові на перехрестях з підземними переходами хочуть облаштувати доступні наземні
04 грудня 2024 р. 23:45
В Україні через війну почали з’являтися невиліковні інфекції
04 грудня 2024 р. 23:34
Блінкен на завершення каденції придумав геніальне рішення для українців
04 грудня 2024 р. 23:34