вологість:
тиск:
вітер:
Різдвяні оповідання українських письменників: що почитати під час зимових канікул
Різдвяні свята саме у розпалі, але канікули у школярів триватимуть ще довше. Щоб зайняти себе корисними справами, можна почитати тематичну літературу про зиму, Різдво, Новий рік. «Нова українська школа» зробила тематичну підбірку з творів класиків української літератури.
« У різдвяному оповіданні, якими б складними не були зображені ситуації, завжди є місце чуйності, любові й диву – тому, що створює “дух свята”. На шлях людяності й добра героя чи героїню можуть навернути спогади про дитинство, про святкування Різдва в родинному колі », – пояснює аналітикиня НУШ Ірина Пасько.
У тематичних творах українських письменників зображено, крім всього іншого, святкові обряди й звичаї українців, як вони змінювалися. Наприклад, з оповідань Олени Пчілки, Михайла Коцюбинського, Богдана Лепкого дізнаємося, що спочатку прикрашену ялинку чи сосонку почали ставити в себе пани, а пізніше – і родини священників. Для селян ялинка доволі довго лишалася дивиною.
В інших творах відтворене непросте життя українців у минулих століттях. Для декого з персонажів відбувається різдвяне диво, як для молодих освітян в оповіданні Степана Васильченка «Вечеря» чи малого Івашка в «Мужицькому ангелі» . Часом, як у творі Гната Хоткевича «Різдвяний вечір» , історії героїв, розказані у товаристві святкувальників, доволі похмурі й сумні, однак наштовхують на роздуми про справжню цінність добра й милосердя.
Добірка різдвяних оповідань, які можна почитати чи послухати під час свят та зимових канікул
1. Олена Пчілка написала збіркау «Оповідання різдвяні» , що містить три твори про те, як проводили свята містяни й дворяни: «Забавний вечір», «Маскарад» і «Чад». Тут ідеться про звичаї різдвяних балів для дітей і молоді. «Маскарад» розкриває, крім святкувальних звичаїв київських містян, ще й тему невидимої жіночої праці, яку ніхто не цінує.
Різдвяні оповідання, де головними героями виступають діти, «Збентежена вечеря» розповідає про сільський звичай: на Святвечір діти носили вечерю – узвар і кутю – до своїх хрещених батьків. Малому Омелькові випадає нагода дізнатися, як святкують пани та як вони насправді ставляться до селян, адже його хрещена мати – молода пані.
«Сосонка» за темою перегукується з іншим відомим твором – оповіданням «Ялинка» Михайла Коцюбинського . Нужда змушує селянина Якима продати ялинку з двору панам на свято.
2. Леся Українка теж писала на різдвяну тематику. У творі «Святий вечір (образочки)» вміщено чотири замальовки про те, як проводять Святвечір різні люди: школярик, що зимовим полем повертається додому на канікули; бідна швачка, яка виконує термінове замовлення; щаслива родина і хворий юнак. Цей невеликий твір Леся написала у юному віці.
3. За власними дитячими спогадами декілька зворушливих творів про святкування Різдва у родині священника написав Богдан Лепкий . В оповіданні «Під святий вечір» школяр відчуває те радісне очікування свята, яке охоплювало дітей перед Різдвом, адже вони мали роз’їжджатися по домівках до рідні. А у творі «Святий вечір на селі» докладно описані звичаї встановлення дідуха, колядування, «квокання», коли діти вдавали з себе курей на гнізді, а за це отримували цукерки, горіхи та інші смаколики.
4. Модест Левицький . Сатиричне оповідання «Наградні» – про стосунки дрібних чиновників із вищою владою, псевдопремії й знайоме сучасникам «добровільно-примусове» збирання коштів на подарунки начальству. «Коляда» присвячена відомому драматургу Іванові Карпенку-Карому, святковий обшук у якого описує Левицький. Анекдотичне «Таємниче вбивство» : через непорозуміння поліцейський вирішує, що подружжя ховає тіло вбитого, натомість ідеться про невинні приготування до свят.
5. Сучасні письменники також працюють у жанрі різдвяного оповідання. Іван Малкович написав оповідання «Золотий павучок» , фінальними словами якого є: « Війна скінчилася. Ми перемогли ворога ».
6. У 2018 році Ярослава Терлецька та Галина Петросаняк видали спільну книжку оповідань «Різдвяний янгол» . Дія творів відбувається в Карпатах, піднімається тема нужди і соціального сирітства (батьки більшості дітей – на заробітках за кордоном). Малі колядники приносять радість у господу самотнього старого Михаля, а дівчинка Настуся відкриває у собі здатність літати. «Українське радіо» озвучило оповідання з цієї збірки, тож твори «Чарівна риба» і «Різдвяний янгол» можна прослухати .
Джерело: zaxid.net
Новини рубріки
Обвинувальний акт у справі про вбивство Ірини Фаріон скеровано до суду
27 грудня 2024 р. 00:18
На кордоні з Польщею спостерігається спад пасажиропотоку
27 грудня 2024 р. 00:18
У Стрийському районі під колесами авто загинув пішохід
27 грудня 2024 р. 00:18