Торкнутися богеми: в яких закладах збиралися львівські митці

07 січня 2025 р. 21:37

07 січня 2025 р. 21:37


Львів сповнений творчих людей. Століттями він був осередком мистецького життя, притягуючи до себе цікавих особистостей з усього світу. Письменники, художники, актори, журналісти, філософи — всі вони збиралися в різних закладах, де створювали неймовірні речі. Тут народжувалися мистецькі течії, обговорювалися свіжі культурні події, велися лекції та яскраві дискусії, пише сайт ilvivyanyn.com .

Торкнутися богеми: в яких закладах збиралися львівські митці

Деякі місця навіки залишилися в історії. Деякі можна відвідати й зараз. В багатьох залишився дух минулих століть разом з можливістю посидіти за столиком улюбленого митця.

Незважаючи на те, що заклади регулярно оновлюють свій дизайн, змінюють назви, інтер’єр, вони все одно спонукають творити, адже здебільшого розташовуються в самому центрі Львова поміж старовинної архітектури та красивої бруківки. Сама енергетика підштовхує до того, щоб створювати щось надзвичайне.

Ресторан «Атляс»

В соціальних мережах закладу можна побачити надпис: «Улюблений ресторан львів’ян — найартистичніша кнайпа на площі Ринок». І це правда, адже заклад роками приваблював творчих людей смачною кухнею і богемною атмосферою. Тут проводилися літературні читання, конкурси, акторські виступи. Цей заклад оспівували в піснях, про нього писали в романах та говорили в поезії. Тут зізнавалися в коханні та розкривали великі таємниці.

«Атляс» відкрив свої двері художникам, поетам, архітекторам, музикантам, політичним діячам. Кожен знаходив тут якийсь шматочок натхнення для власної діяльності. Більш того, гостями ставали не лише місцеві мешканці, а й подорожні, адже заклад був широко популярним за межами Львова.

Ресторан розміщений в самому центрі Львова, на площі Ринок. Сама будівля побудована в 1909 році, вона поєднує в собі одночасно стилі модерну та елементи середньовічної стилізації. Інтер’єр залежить від залу, яких тут п’ять:

  • «Лицарський»;
  • «Бочковий»;
  • «Сірий»;
  • «Білий»;
  • «Зелений».

Заклад тішить не лише чудовим інтер’єром, а й кухнею, яка поєднує в собі різні європейські страви, з акцентом на польській та українській автентиці.

«Віденська кав’ярня»

На проспекті Свободи, 12, розміщена «Віденська кав’ярня», яка вважається найстарішою кав’ярнею у місті. Зараз тут подають не лише каву, а й чудові десерти, страви європейської кухні, адже будівля складається з оновленої головної зали і ще двох залів ресторану. Свого часу тут побували Михайло Грушевський, Станіслав Людкевич, Іван Франко та інші відомі діячі.

https://i0.wp.com/photo-lviv.in.ua/wp-content/uploads/2015/05/137.jpg

Заклад ще у 1828 році збудував Карл Гартман. Дизайн кав’ярні декілька разів змінювався, в тому числі в 1880 році відбулося переобладнання, завдяки чому будівля отримала риси сецесійного стилю. Сучасного вигляду «Віденська кав’ярня» набула 1998 року, проте в ній досі залишився австрійський дух.

І хай «Віденська кав’ярня» дещо змінила свій зовнішній вигляд, навіть ставши частиною невеликого скандалу, пов’язаного з встановленням літньої тераси, вона все ж залишається одним з найбільш автентичних закладів, куди обов’язково потрібно завітати.

Ресторан «Кентавр»

У 2022 році Львів був ошелешений тим, що культовий «Кентавр» зачиняється через пандемію COVID-19. Цей заклад, створений ще у 19 столітті, став справді культовим та пройшов трансформацію з винарні до ресторану з величезною колекцією меню французької та американської кухонь. Тут збиралися відомі майстри слова, а також громадські та політичні діячі, щоб обговорити важливі справи. Місце вітало львів’ян та туристів, тож новина про закриття неприємно вразила всіх.

Фото

Проте вже в 2024 році ресторан оголосив про повторне відкриття з оновленою кухнею та інтер’єром, який, проте, залишається історичним. Як зазначає власник ресторану, для нього залишається важливим максимальне збереження духу старовини, тож у меню повертаються автентичні страви в новій інтерпретації.

Заклад розміщується на площі Ринок, 34, в старовинній кам’яниці Авенштоківській.

Кав’ярня «Вірменка»

Заклад з’явився у 1979 році і завдяки своїй спокійній атмосфері став культовим серед львів’ян. Розташовується на вулиці Вірменській, 19. Тут було улюблене місце зустрічі творчої молоді, проводилися поетичні читання та літературні вечори.

Вірменка — культова кав'ярня Львова. Найкращою кав'ярнею Львова.

В 2016 році кав’ярню переобладнали. Незважаючи на те, що зовнішній вигляд дещо відрізняється від автентичного, тут подають смачну каву по-східному, натуральні наливки та смачні десерти, які доповнюють будь-які напої. В наявності є бенто-тортики, торти, подарункові набори, пляцки,

Влітку можна розміститися на літніх майданчиках. В інший час рекомендуємо розглянути оригінальну кладку, фрагменти кам’яного порталу 16-17 століття, старі фотографії на стінах та книжкові полиці.

«Дзиґа»

Мистецьке об’єднання, яке стало домом для багатьох львівських митців. Це місце є улюбленим для Ірини Швайдак («Один в каное»), Святослава Вакарчука («Океан Ельзи»), тут виступав культовий гурт «Мертвий півень».

Кафе «Дзиґа» в Львові. Резерв столика онлайн - RestOn.ua

Об’єднання було засновано в червні 1993 року Андрієм Рожнятовським, Ярославом Рущишином, Андріаном Кліщем, Сергієм Проскурня та Влодко Кауфманом. В 2018 році співвласником став «Холдинг емоцій !Fest».

Тут постійно відбуваються концерти та літературні читання. Місце стало без сумніву культовим як для місцевих, так і для туристів, які прагнуть побачити, де твориться львівське мистецтво. Цьому сприяє і інтер’єр, який має свій особливий богемний шарм.

Мистецький центр пропонує також відвідати виставки. Експозиція не є постійною, вона змінюється, тому відвідувачі не мають можливості занудьгувати.

Львівські вулиці сповнені найрізноманітніших закладів. І хай деякі львів’яни дещо скептично ставляться до розвитку ресторанної справи міста, все ж всі вони мають важливе значення для мистецького життя. Тут продовжують збиратися інтелектуали, студенти, творчі люди та ділитися власними здобутками, що сприяє розвитку культури в країні. Хтозна, можливо вже зараз в котромусь з легендарних кафе, ресторанів, кав’ярень, пабів вже відбуваються історичні події.

Підтримайте проект на Patreon

Торкнутися богеми: в яких закладах збиралися львівські митці

Джерело: inlviv.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua