Кінця війни цього року не буде, є інший сценарій, – Гончаренко

09 квітня 2025 р. 07:10

09 квітня 2025 р. 07:10


Олексій Гончаренко

Гончаренко про імпічмент Трампа і вибори в Україні

Тема виборів в Україні кожним політиком чи структурою трактується по-різному. Наближені до офісу президента заявляють, що ніякої підготовки немає, а от опозиція провладної партії каже – Зеленський готується. Для цього треба припинити бойові дії і це в існуючому сценарії ніяк не означає кінець війни.

Про те, як впливає ситуація в США на Україну, чи відіграє основну роль допомога і коли нарешті очікувати перемирʼя, в інтервю Today.ua розповів народний депутат від “Європейської Солідарності” Олексій Гончаренко.

– “The Economist” опублікувало інформацію про підготовку виборів в Україні, в Офісі президента спростували. Є думки, що все ж готуються, але не кажуть, щоб не почали готуватися конкуренти. Чи схоже це вам на правду?

– Це не просто схоже чи не схоже.  У мене є інформація, що  дійсно була не одна нарада і рішення ухвалено – коли і якщо буде завершення бойових дій, то після того якомога швидше провести вибори. Якщо завершення бойових дій буде весною, то саме президентські вибори провести влітку.

– Що ви маєте на увазі, коли кажете про завершення бойових дій?

– Повну зупинку бойових дій. “Замороження”, але не підписання будь-якого мирного договору. Я взагалі складно собі виявляю підписання будь-якої угоди з росіянами, тому що вони стверджують, що це їхні території і не збираються з них виходити. Ми ніколи не визнаємо це їхніми територіями – це наші території. Тому що саме ми можемо підписати на політичному рівні, я не дуже розумію. Можливо, підписання чогось на технічному, військовому рівні – це більше реалістично, але глобальне підписання якогось глобального миру – я взагалі не бачу для цього можливостей.

– В ЦВК кажуть, що в Україні до виборів не готуються. При тому судово-юридична газета пише, що партнери з Великої Британії закуплять обладнання для ЦВК на 414,7 тисяч фунтів стерлінгів. Як ви вважаєте, чи знають і відчувають партнери підготовку до виборів в Україні?

– Я думаю, що ті, хто займається Україною, в курсі того, що в нас відбувається і цілком свідомі. Я думаю, що вони знають такі плани. Але дивіться ще раз – це все виходить з одного – коли буде завершення бойових дій. А питання: воно буде? Я не розумію. Тому ми не можемо відповісти з вами на це питання.

– Ви зазначили, що для виборів потрібне закінчення воєнного стану, а це призведе до демобілізації. Демобілізація без чіткої угоди з рф – це що?

– Це можливо, якщо по завершенню бойових дій будуть певні гарантії безпеки. Звичайно, це можливо. Завершення бойових дій та підписання глобальної мирної угоди – це дві різні речі. Завершення бойових дій може відбутись – це називається «замороження». Ми рухаємося до замороження.

– Олена Шуляк заявляла, що 90 днів не вистачить на підготовку до виборів, треба пів року. Якщо припустити, що в ОП вже готуються і вибори за найкращих обставин відбудуться влітку – як вони це будуть пояснювати?

– Та ніяк, скажуть що треба швидко провести вибори, тому що далі, щоб вести перемовини і дійти до сталого миру, потрібно підтвердити легітимність президента. Тому давайте швидше, швидше, швидше і проголосуємо. Щодо Шуляк, я не можу коментувати слова однієї людини…Але в них раніше був інший підхід – вони думали не поспішати з виборами. А зараз навпаки. Зараз вони ухвалили рішення: коли умови дозволять провести вибори якомога швидше. В цьому різниця.

Але якщо зараз все це затягнеться, наприклад, на півроку, і перемовини, і завершення бойових дій, то, можливо, за цей час вони можуть знову передумати і вирішити не поспішати. Це все залежить від динаміки. Їх підштовхнуло те, що в Зеленського зросли цифри після суперечки в Овальному кабінеті. Але ж ці цифри як зросли, так і впадуть. Це динамічна історія.

Але зараз вони ухвалили рішення, якомога швидше провести президентські вибори. А парламентські та місцеві будуть все одно пізніше. Крім того не зрозуміла абсолютно система виборів. Та яка прописана сьогоднішнім законом, вона для нас вже не підходить. Бо там округ-область. В умовах замороження бойових дій – які округи, області у нас? Що там буде на частині Херсонщини, чи на частині Запорізької області, чи Донецької області. Як це так? Це вже не буде працювати – закон треба міняти, а якою буде система виборів? Ну ніхто ще вам точно не скаже насправді.

– Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк нещодавно заявив, що Зеленський повинен йти на другий термін. “Він глибоко всередині війни і знає, як з неї вийти. У нього є всі шанси перемогти” – це пряма цитата. Як ви сприймаєте ці слова, і чи означають вони, що ми не вийдемо з війни до виборів?

– Що таке вихід з війни? Якщо вихід з війни – це глобальна мирова угода з Росією, то ми не вийдемо з цієї війни. І взагалі, якщо війна – це повернення нашої територіальної цілісності, то війна ще буде тривати дуже довго. Але війна – це не обов’язково бойові дії. Війна може теж відбуватись по-різному. Тому ми маємо вийти з бойових дій і зробити це якомога швидше. Це в інтересах України, я вважаю.

Нам треба це зробити найшвидше, бо нам не вигідна навіть кожна хвилина продовження бойових дій. Але, звичайно, протистояння і боротьба за нашу територіальну цілісність буде продовжуватись, але вже іншими методами.

Що стосується Подоляка – ну те, що Зеленський хоче балотуватися абсолютно не є секретом. Зеленський збирається знову балотуватися і хоче знову бути президентом.

Ви згадували про скандал в Овальному кабінеті. Наш президент не йде на зручну для Трампа угоду. Якщо наш президент піде на другий термін – чи буде підтримка у цьому випадку?

– В нових підручниках з Історії України 10 фотографій нашого президента, дуже багато про “Велике будівництво” і загалом про діяльність провладної партії. Як ви сприймаєте це?

– Я сприймаю це як нездорову історію. На жаль, у Зеленського дуже велике его, колосальне якесь. І нічого доброго в самопрославленні немає. Культ особистості ще ніколи ні до чого доброго не призводив.

– Politico опублікувало новину про начебто вихід представників адміністрації Трампа на наших опозиціонерів. Юлія Тимошенко не спростувала інформацію про те, що з нею спілкувалися американці з приводу виборів. Як ви, як член партії Європейська Солідарність, прокоментуєте цю інформацію. Чи це правда, що Петро Олексійович мав контакти з американцями стосовно виборів, якщо так – про що говорили?

– Перше – я не коментую Петра Олексійовича. Якщо ви хочете коментарі щодо Петра Олексійовича, то звертайтесь до нього. Друге – що стосується мене особисто, то я постійно контактую з американцями. Я був два дні у США, зустрічався з різними американцями, в тому числі з оточення Трампа. І буду далі це робити, бо це частина моєї роботи.

Це обовʼязково треба робити, бо США – ключовий для нас союзник. Ми не можемо його втратити – він потрібен, якщо ми хочемо вижити. Власне все – кожен, хто може має налагоджувати ці контакти, стосунки, їх розвивати. Зобов’язані просто це робити.

– Нині буквально у всіх штатах США протести проти політики Трампа. Чи є у нас сценарій власних дій у випадку будь-якого варіанту розвитку подій?

– А причому ми тут? Це внутрішня американська історія. І ці протести не змінять нічого. Ніякого імпічменту не буде, він контролює більшість в конгресі, і в сенаті, який може бути імпічмент? Це внутрішнє, серйозне політичне протистояння. Звичайно, воно буде тільки загострюватись, але це абсолютно не змінює того, що Дональд Трамп буде президентом ще 3,5 роки.

А якісь серйозні зміни в політиці США можуть відбутись після проміжних виборів в конгресі та сенаті, але вони відбудуться тільки в листопаді наступного року. Це все одно ще 1,5 роки часу. А до того Дональд Трамп має абсолютну повну владу США і це не змінюється.

– Тарифи і мита введені проти різних країн, у тому числі України – чи є у нас шанс використати це на свою користь?

– По-перше, на нас напряму це не сильно впливає, тому що в нас невелика торгівля зі США. Десь ми можемо трішки втратити, а десь набути – на якихось інших ринках замінимо американську продукцію своєю.

Інша історія, що якщо ця світова “Торгівельна війна”, яка розпочалася, призведе до економічної глибокої кризи, то звичайно, що наслідки відчують абсолютно всі, в тому числі Україна. Але це вже інша історія.

– США мітингують проти Трампа – у Європі також мітинги. Там вимагають грошей “на лікарні, а не на зброю”. Чи можуть оці протести у Європі стати причиною зупинки допомоги нам?

– Ну, відбувається політика і є сили, які просувають в Європі порядок денний, який взагалі передбачає припинення підтримки України, і підтримує повернення до бізнесу в Росію. І цей ризик є постійним. Тут єдине, що ми можемо – це просто доносити, пояснювати на міжнародній арені чому Україна важлива. Чому без безпеки України не може бути безпеки Європи, а без безпеки Європи в жодному економічному питанні вже немає сенсу. Це та робота, яку потрібно проводити просто постійно, що я власне і роблю.

– Черговий терористичний обстріл рф – цього разу він забрав життя 9-х дітей. Чи є це виходом із перемовного процесу з їхнього боку?

– Та ні. Війна триває. Перемовини теж паралельно тривають. І те, що я кажу: нам потрібно завершити війну і якомога швидше. Тільки не шляхом капітуляції, а прийнятним для нас шляхом. Тому що пару днів тому це був Кривий Ріг – завтра це може бути будь-яке інше велике українське місто. І це ми говоримо про тил, про цивільних, а кожен день гинуть наші військові. І кожен день втрачаємо чергові клаптики територій. Це абсолютно не в наших інтересах сьогодні – продовження бойових дій.

– Тобто не виключено, що навіть в останній день війни ми будемо мати такі страшні обстріли України, так?

– Ну звісно. Це не просто не виключено, а так воно й буде. Путін буде це робити до самого останнього моменту. Те, що Росія не хоче ніякого завершення війни – це факт. Але США можуть їх до цього змусити, якщо в це реально вкладуться. Саме на це ми і маємо працювати сьогодні.

– Незважаючи на те, що говорять росіяни, чи вважаєте ви, що цього року дійсно є шанс завершити війну? Не перемир’ям, а завершенням війни?

Шанс на це, мені здається, є примарним. Максимум – це зупинка і замороження. Це те, на що є певний шанс і те, на що маємо працювати. Бо це два сценарії: або продовження війни цього року, або її замороження. Продовження бойових дій цього року призведе до ще тисяч загиблих. Можливо, нових втрачених територій і так далі – це поганий для нас сценарій. Ми маємо зробити все, щоб йти по іншому сценарію – завершення бойових дій.

Коментарі

Позначки:

Кінця війни цього року не буде, є інший сценарій, – Гончаренко

Джерело: 4studio.com.ua