“Спечена паска вдома – це оберіг”

17 квітня 2025 р. 12:11

17 квітня 2025 р. 12:11


Сьогодні кухні українських господинь наповнюються ароматами свіжоспеченого дріжджового тіста. У четвер, а також у суботу, перед Великоднем українці печуть паски та прикрашають їх до свята. Борошно, дріжджі, родзинки, тепло в хаті та молитва у серці – здавалося б, це просто випікання, але для багатьох українців процес приготування паски є чимось набагато глибшим. Чи пекти великодній хліб вдома – питання, яке сьогодні кожен вирішує по-своєму, адже хтось довіряє пекарням, а хтось – бабусиному рецепту.

Олеся Стефаник, директорка Центрального державного історичного архіву України у м. Львів, правнучка письменника Василя Стефаника, переконана: паску обов’язково слід пекти власноруч – із молитвою, спокоєм і вірою у перемогу та щасливе майбутнє. За традиціями і батька, який походить з родини Стефаників, і матері, яка зі священницького роду, пекти паску повинна завжди головна жінка роду, а процес випічки – це обряд любові і молитви.

“Останні років 60 паски пече моя мама, Мотря Стефаник, і всі традиції їй передавались від її мами та бабусі, і тепер вона передає їх мені. Коли ми печемо паски, вдома повинен панувати спокій, а жінка, яка готує тісто, має бути в доброму настрої. Так, ти маєш бути дуже одухотворений. Наприклад, я завжди молюся, і мама моя завжди молилась, перед тим, як починати місити тісто. Я навіть люблю з ним поговорити, промовляю до нього: от ти вже підросло, моє тістечко. Воно має бути в теплі і спокої. Мама завжди нас навчала, що жодного шуму і галасу довкола бути не може”, – розповіла Олеся Стефаник у коментарі Гал-інфо.

Пані Олеся наголосила, що спечена вдома паска – це оберіг, який має бути зроблений з добрим наміром. Коли господиня місить тісто, то завжди повинна думати про щось добре, про щасливе майбутнє для родини, і ці побажання вкладати у великодній хліб.

“Звісно, коли ми зараз місимо тісто, то просимо в Бога, аби у нас завершилась ця війна. У тому замішуванні ти завжди закладаєш добрі побажання на наступний рік. Я би могла піти до крамниці і купити паску, але я хочу замісити її сама, створити цей оберіг для своєї родини. А потім родиною, що дуже важливо, піти до церкви цю паску освятити та бути разом у єдності на святочному великодньому сніданку. Так було споконвіку і ці канони потрібно зберігати і підтримувати”, – наголосила Олеся Стефаник.

Про те, як паски печуть львів’яни, що вкладають у це дійство і чи купують святкову випічку, журналісти Гал-інфо розпитали також у жителів та гостей міста.

Сестра Теодора згадує, що хоч сама паски не пече, але добре пам’ятає, як її навчала сестра, якій на той час було 90 років. “Змішується опара, тісто, мука, яйця — і обов’язково додається гвоздика, дуже смачна спеція. А під низ паски клали освячену шутку хрестом,” — ділиться вона. За тиждень до Паски читають чотири Євангелії: Матея, Марка, Луки й Йоанна, – тому паски печуть у понеділок або вівторок, а пізніше ні.

Про традиції випікання розповідає і пані Наталя, яка нині перейняла цю святу справу від мами. Зазначає, що готує без рецепта, а на відчуття тіста.

“Печу багато: для дітей, онукам, у гості, друзям. А останнім часом почала прикрашати білковою помадкою, бо це зараз в моді і красиво. Печу в четвер, бо в п’ятницю не можна, це Страсна пʼятниця, а я ніколи не люблю залишати на останній день. Взагалі краще не сваритись тоді, коли готуєш паску; не можна перетягу, щоб паска не сіла. Ну і помолитися Богу, все має вийти якнайкраще”, – каже пані Наталія.

Дніпрянка пані Юлія ділиться, що ще не пече паски самостійно, хоча це сімейна традиція. “Моя бабуся пече, мама також пече у суботу. Проте я ще не дозріла до цього”, — розповідає пані Юлія.

Своїми родинними традиціями поділилася також львів’янка пані Мирослава. Каже, що цього року паску пектиме донька, бо в самої багато роботи.

“Ми паски самі печемо, писанки розмальовують діти, а у суботу разом ходимо святити кошик”, - ділиться пані Мирослава.

Львівʼянка розповіла, що вона сама з Кривчиць, і кожної неділі біля церкви Різдва Пресвятої Богородиці проводяться гаївки.

“Їх готують діти зі школи, тому всіх запрошуємо на гаївки на 15:00!”, – закликає пані Мирослава.

“Спечена паска вдома – це оберіг”

Джерело: galinfo.com.ua