Сумна доля львівських органів. Частина перша

18 квітня 2025 р. 11:07

18 квітня 2025 р. 11:07


У перекладі з грецької оргАн означає «інструмент» або «знаряддя». Для кожного поважного костелу оргАн — це як Орган для організму, без якого неможливе його існування. Тож, оскільки Львів був переважно католицьким містом із великою кількістю костелів, оргАнів тут теж було чимало. Сторіччя тому у місті нараховувалося понад 40 органів, функціонували 5 органних фабрик, пише lviv-trend.in.ua . Це був цілий злагоджений організм, від якого залишилося тільки 4 діючі органи та залишки ще семи…

Будинок фабрики органів на Коперника,16. Фото 2012 року

Будинок фабрики органів на Коперника, 16. Фото 2012 року

Чотириповерхове музичне диво

Сумна доля львівських органів. Частина перша

Коли кажуть про орган, найперше, що спадає на думку, звісно, це Органний зал на вулиці Степана Бандери. У Костелі Марії Магдалини «короля музичних інструментів» встановили 1936 року. Його виготовила відома чесько-австрійська фірма «Rieger». Головний орган Львова навіть має свій день народження — 4 червня, цьогоріч йому виповниться вже 91 рік.

Це один з найбільших в Україні органів, який містить аж 5992 труби, розміром від сірника до ліхтарного стовпа заввишки в декілька поверхів! У нього 60 регістрів, причому 12 з них розміщені окремо, в шафі на іншому кінці залу, а ще він має унікальну будову, адже складається з двох частин! Першу глядачі бачать в залі перед собою, а от друга, так званий Fernwerk, схована за їхніми спинами. З’єднані вони кабелями, що ведуть від грального стола на сцені до «нутрощів» органа і з допомогою струму та електромагнітів активують потрібні ноти. «Серце» органа — це потужний електричний вентилятор, від якого залежить звучання всіх труб.

Чого лише не пережила будівля Органного залу! З початку ХVII століття тут був костел, який невдовзі захопили козаки Богдана Хмельницького, під кінець століття в храмі була пожежа, через сто років австрійці облаштували тут жіночу в’язницю, а після Другої світової війни храм належав Львівській політехніці, і його використовували як клуб та спортивний зал. Врешті-решт його віддали під органний зал, і восени 1969 року стіни храму знову почули голос відреставрованого львівського органа.

Менш ніж за рік після відкриття, 1970 року, оновлений відреставрований орган знову спіткала халепа: через аварію тепломережі головний міх і мотор органа були залиті водою. Але інструмент знову повернули до життя, і він досі тішить нас своїм неповторним звучанням. А Будинок органної і камерної музики 2019 року створив Львівську органну резиденцію для молоді, відновив унікальні розписи Яна-Генрика Розена, започаткував міжнародні та українські фестивалі і зараз є одним з символів незламності, а чотириповерховий орган вселяє у відвідувачів надію, впевненість та насолоду.

Романтичний орган Катедри

Сумна доля львівських органів. Частина перша

Перший орган у Львові з’явився ще на початку ХV століття у Кафедральному костелі коло площі Ринок. Його неодноразово відновлювали, а 1839 року ксьондз Якуб Бем фундував новий орган виробництва Романа Духенського. Цікаво, що 1841 року придворний композитор Софії Потоцької з Тульчина Франтішек Бем заклав у Львові школу органістів.

Орган зроблений у вигляді двох секцій, між якими видно яскравий вітраж. Це характерний зразок романтичних органів, що виготовлялися на відомій фабриці Яна Слівінського, про яку можна прочитати далі. Ще один невеликий інструмент, так званий орган «малого хору», можна побачити на стіні Катедри.

Нещодавно орган Слівінського повністю відреставрували, він має такий самий вигляд, як і 125 років тому, тож його урочисте, насичене звучання можна почути під час кожного богослужіння.

Орган-мандрівник

Сумна доля львівських органів. Частина перша

Багато туристів знають, що в приміщенні Музею історії релігії по вихідних можна послухати органний концерт. Але цей орган не рідний, йому довелося помандрувати — у колишній Домініканський костел інструмент привезли 1988 року з Костелу святого Мартина, що на вулиці Жовківській.

Зараз бароковим храмом ХVIII століття володіють християни віри євангельської, а раніше там був орден кармелітів, який 1789 року переїхав до Нового Милятина. В інтер’єрі частково збереглися розписи, а оздоблювали храм Мартин Строїнський, Йосиф Маєр, Теофіл Копистинський і навіть сам Йоанн-Георг Пінзель! Його розп’яття з Костелу святого Мартина зберігається в музеї.

Орган з костелу є найстарішим в Україні, адже йому вже 350 років! Після Другої світової війни в храмі був військовий склад, інструмент зазнав серйозних ушкоджень, частина його труб була втрачена, тож два роки його повертав до життя органний майстер Віталій Півнов, і він знову зазвучав. Втім, недовго — 2003 року приміщення костелу передали Церкві святої Євхаристії.

Деякий час інструмент стояв у бічній каплиці, а 2010 року орган знову перенесли, щоправда, цього разу його мандрівка була короткою — з церкви до трапезної зали Музею історії релігії, де він далі тішить відвідувачів на концертах. А 2013 року компанію йому склав невеличкий орган з фондів історичного музею, гарно декорований, з колекції Владислава Лозинського.

Наймолодший орган

Сумна доля львівських органів. Частина перша

Не всім відомо, що четвертий діючий орган Львова можна почути у Костелі святого Антонія на вулиці Личаківській. Він є наймолодшим у місті, був створений 1937 року на фабриці Станіслава Крючковського коло міста Лодзь.

Цікаво, що тривалий час органістом був музикант, сліпий з дитинства. Анджей Тарасик всі служби знав напам’ять, виконував навіть складні твори Баха. У консерваторії він працював настроювачем музичних інструментів, а тут з 18 років виконував роль органіста і диригента церковного хору.

Гарнізонний орган з сюрпризом

Один з органів, що має всі шанси на відновлення, міститься у Гарнізонному храмі святих Петра і Павла, тобто колишньому Костелі єзуїтів. Точно невідомо, чи він був створений у ХVII, чи у XVIII столітті, а востаннє був реконструйований наприкінці ХІХ століття.

Добре збереглися дерев’яні орнаментальні оздоби та скульптури біблійних персонажів з музичними інструментами: Давид з лірою, свята Цецилія з органчиком, ангели з флейтою і мандоліною.

До речі, 1707 року цей орган бачив Іван Мазепа. Цікаво, що всередині нього знайшли нотні аркуші, які пролежали там з 1930-1940-х років, а датуються вони кінцем ХІХ — початком ХХ століття.

За час, поки в храмі розташовувалося книгосховище бібліотеки Стефаника, металеві труби органа були втрачені, і збереглося лише близько 60% інструменту. Його планують відреставрувати, але це потребує якісних фахівців, яких у Європі обмаль, та великих коштів. Будемо сподіватися, що після перемоги ще один львівський орган звучатиме піднесено та урочисто в гарнізонному храмі на честь наших мужніх захисників.

Далі буде…

Сумна доля львівських органів. Частина перша

Джерело: inlviv.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua