Модест Сосенко: митець українського модерну і реформатор сакрального живопису

28 квітня 2025 р. 19:21

28 квітня 2025 р. 19:21


Автопортрет Сосенка

Його яскраві ангели у куполах українських церков дуже впізнавані. Він додав храмам, що будували на початку XX століття, кольору і виразності, а також національного колориту, не відступаючи від релігійних канонів. Художник Модест Сосенко прожив недовге життя, але залишив помітний слід в українському малярстві. Він видатний художник-монументаліст, який, продовжуючи традиції візантійського мистецтва, водночас став новатором, провідником народного мистецтва та європейського модерну в сакральний стінопис. До 150-річчя від дня його народження згадуємо його спадщину та що про нього казали сучасники.

Модест Сосенко багато подорожував, воював у Першу світову – цей досвід відобразився у численних пейзажах, портретах, проте справжню славу він здобув за розписи стін сакральних та культурних будівель.

Модест Сосенко «Продавчиня апельсинів», 1912 рік (фото з Вікіпедії)

Він мав дуже добру мистецьку освіту, його навчання профінансував митрополит Андрей Шептицький. Сосенко вчився у Кракові, Мюнхені та Парижі.

« Через отсе стремління до самостійної творчости він природно пориває всякий звʼязок з шаблоновим загально прийнятим в Галичині малюванням на зразок давніх західних церковно-релігійних малярів. Він не копіює, – тільки творить у зв'язку з найближчими йому – як рисівникови і колористови іконописцями-митцями рідної країни XVI і початку XVII в., що йому так багато дали в темперовій техніці », – писав про нього Іларіон Свєнціцький, директор Нацмузею у Львові, в якому Сосенко після закінчення навчання працював реставратором.

Митець часто мав суперечки з сільськими парафіяльними громадами, для яких розписував церкви на замовлення митрополита Шептицького. Не всі розуміли модерне мистецтво, а часом й відверто критикували його образи, які вважали «ні до чого». Однак Сосенко розвивав талант і не слухав критиків.

Модест Сосенко: митець українського модерну і реформатор сакрального живопису

Святослав Гординський називав Сосенка предтечею Михайла Бойчука у неовізантійській течії.

« Сосенко знав і західне мистецтво, і візантійське, особливо галицьку ікону, маючи безпосередню зустріч з церковними стінами, помітив, що реалістичний і класичний стилі мало надаються для оздоби наших храмів, не раз півтемних або й зовсім темних, у добу, коли ще не було електричного світла, і панувала всевладна свічка », – писав про нього Святослав Гординський.

До строгих зображень святих у візантійському стилі і акцентування постатей золотом Модест Сосенко додавав сміливі яскраві кольори, орнамент з українськими національними мотивами.

Модест Сосенко: митець українського модерну і реформатор сакрального живопису

За розписи великої і малої зали Музичного інституту імені Лисенка Свєнціцький назвав Сосенка «колористом-орнаментатором». Інтер’єр поєднав орнаменти різних етнорегіонів України, елементи вишивки, слова Шевченка та Франка, ноти Лисенка та слова гімну України.

Модест Сосенко: митець українського модерну і реформатор сакрального живопису

Щодо його особистого життя, то художник практично всі 44 роки присвятив мистецтву. Він рано осиротів, багато вчився, подорожував і воював. Після того часто хворів, навіть помер в митрополичих палатах собору святого Юра.

Сосенко був одружений, та підозрював дружину у зраді з його учнем Буцманюком. Зрештою, їх розлучила війна.

Михайлина Ляйтер та Модест Сосенко (фото із сайту «Збpyч»)

За життя Модест Сосенко не мав жодної особистої виставки – першу влаштували лише після смерті.

« Сосенко, з природи погідний, ясний характер, скромний і сердечний товариш, виявив ці сторони особовости й у свойому мистецькому доробкови. Його твори не єсть виразом якогось неспокійного блукання в розвʼязці мистецьких завдань та в вигляданні особливших якихось ефектів. Він взагалі – поет краси, мистець-лірики, для якого не існує власти первісного демонізму, що хвилями пориває творця високо вверх, – та згодом топить його глибоко на дні океану життя , – писав про його вдачу Іларіон Свенціцький. – Сосенко мріє про красу, він її любить, він її добачує всюди в гармонійній цілості ліній рисунку, та в чудовій грі барвних тонів. Останні твори його кисти з над синьої Адрії, з під мягкого теплого неба словʼянського Півдня – це найкращий доказ його ліризму, його ніжного мистецького чуття, шо так вчасно перестало для нас творити ».

Адріатичний пейзаж Модеста Сосенка (фото Радіо Свобода)

Де можна побачити розписи Сосенка :

Розписи Сосенка в церкві у Славському знищили вже наші сучасники. А ще митець створив проєкт сецесійного оздоблення Успенської церкви у Львові, втім, цей задум так і не втілили.

Свої твори він заповів Національному музею у Львові, але радянська влада багато робіт знищила через тісний звʼязок митця з митрополитом Шептицьким.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Модест Сосенко: митець українського модерну і реформатор сакрального живопису

Джерело: zaxid.net

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua