Ветеранська реабілітація в умовах війни: як будувати ефективну систему підтримки захисників України

01 травня 2025 р. 12:30

01 травня 2025 р. 12:30


У межах ІІ Демократичного тижня Карпатського моря відбулася панельна дискусія на тему: «Побудова ефективної системи реабілітації ветеранів війни в Україні в умовах військового стану та повоєнної відбудови». Спікерами події стали представники громадянського суспільства, медичної сфери, реабілітаційних програм та державних інституцій.

Ключовий виклик – системність

Руслан Приходько, заступник міністра у справах ветеранів, наголосив: міністерство нарешті отримало необхідну інституційну спроможність для реалізації масштабної ветеранської політики. «Ми розробили та впроваджуємо стратегію ветеранської політики, яку вже схвалено урядом. Вона враховує фізичне та психічне відновлення військових – як стратегічну мету. Ми вже реалізуємо програму Кабміну, що передбачає нові медичні послуги в межах первинної ланки охорони здоров’я», — розповів посадовець.

Олена Толкачова, керівниця патронатної служби 3 ОШБ «Янголи», зазначила, що з 2014 року саме добровольці та волонтери взяли на себе відповідальність за поранених і родини загиблих: «Наш підрозділ (АЗОВ) став прикладом для інших, як має виглядати опіка. Ми вдячні, що держава зараз переймає цей досвід і масштабує його. Проте нам потрібно більше спеціалізованої медичної освіти для реабілітологів, а також уваги до психіатричної допомоги — це тема, над якою ми вже працюємо».

Ветеранська реабілітація в умовах війни: як будувати ефективну систему підтримки захисників України

Підхід — індивідуальний

Керівниця напрямку роботи з пораненими патронатної служби «Янголи» Дзвенислава Сіра підкреслила: «Кожен ветеран — це окрема історія. І наш обов’язок — дати йому відчуття підтримки та гідності. Завдяки роботі медичних кураторів ми бачимо, як хлопці повертаються до життя або знову стають до строю».

Патронатна служба “Янголи” – хороший приклад для розвитку опіки над ветеранами у майбутньому. З 2014 року вони:

  • супроводжують звільнених з полону;
  • опікуються пораненими;
  • супроводжують поховання;
  • підтримують родини військових.

За 2022-2024 рік “Янголи” реабілітували 8200 військових: 5900 - бійців 3 ОШБр; 2300 - бійців 12-ї бригади НГУ “Азов”.

Ортопедка-травматолог Оксана Мироненко доповнила: «Без індивідуального реабілітаційного плану не може бути якісного результату».

Ветеранська реабілітація в умовах війни: як будувати ефективну систему підтримки захисників України

Фокус — на людину

Максим Туркевич, директор реабілітаційної програми «Неопалимі», розповів про підхід організації: «Людиноцентричність — не гасло. Це питання, чи насправді ми розуміємо, що потрібно конкретному військовому. Ми створили “Неопалимі” у 2022 році, бо побачили критичну потребу у продовженні лікування шрамів і опіків, зокрема після мінно-вибухових травм. Разом з партнерами з “Янголів” ми можемо замикати повний цикл реабілітаційних послуг — і це працює».

З 2022 року Національна програма зовнішньої реабілітації “Неопалимі” прибирає шрами й сліди від опікув у більше ніж 400 людей.

“Чи є показові історії? Кожен кейс вартий уваги. Наприклад, в нас був пацієнт Сергій, якому вирізали свастику на лобі. І це була потреба лікування, щоб повернути йому якість життя і допомогти психологічно. Лікування шрамів – це не частина звичайної реабілітації, тому важливо інтегрувати її у повний цикл реабілітації”.

Панельна дискусія стала важливою платформою для координації зусиль держави, громадських організацій та медичних фахівців. Побудова ефективної системи підтримки ветеранів — це виклик, який потребує не лише ресурсів, а й спільної відповідальності. Саме такі зустрічі демонструють: Україна має потенціал перетворити ветеранську політику на один із найпрогресивніших напрямків державного управління.

Ветеранська реабілітація в умовах війни: як будувати ефективну систему підтримки захисників України

Джерело: galinfo.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua