вологість:
тиск:
вітер:
Не меморіал, а безлад: Львів викриває радянську пропаганду на Пагорбі Слави
Минулого тижня, 23 квітня, у Львові розпочались роботи з перенесення Меморіального комплексу "Пагорб Слави". Як зазначив керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко, наразі близько 80% найскладніших будівельних робіт виконано. Зі складної роботи залишаються паркан та вхідна група меморіального комплексу.
“З цієї площі забрані всі пам'ятники, надмогильні плити. Залишаються зі складної роботи – паркан і вхідна група. Вхідна група у нас займе найбільше часу, адже там використані дорогі матеріали, і ми будемо по елементах їх розбирати, і частина з цих елементів переїде в наш музей “Територія Терору”, тому що це для нашого міста теж важливо”, – розповів Євген Бойко.
Сьогодні ж, 1 травня, на Пагорбі Слави розпочали ексгумацію радянських поховань, зокрема наразі вдалось віднайти 8 захоронень. Проте вже навіть з перших знахіднок стало зрозуміло: радянська влада створювала не місце пам’яті про своїх полеглих, а черговий монументальний інструмент пропаганди.
Як зазначив керівник Меморіально-пошукового центру “Доля” Святослав Шеремета, реальні захоронення відбувались насправді в іншому порядку, ніж було представлено на надмогильних плитах. Це свідчить про байдужість радянської влади до вшанування власних загиблих військових, а також надалі ускладнить ідентифікацію останків радянських військових.
“Поховання розміщені зовсім не в тому порядку, у якому є надгробні плити. Поховання знаходиться паралельно, а не перпендикулярно до алеї, як вони були раніше. Це говорить про те, що були одні захоронення після Другої світової війни, загиблих військовослужбовців радянської армії захоронювали, а після того прийшли проєктанти, які мали завдання від вищого керівництва Радянського Союзу і комуністичної партії, які були на місцях, створити ідеологічне місце пропаганди радянського тоталітарного режиму. І ніхто не зважав на долю солдат, на пам'ять про них. Усім потрібно було показати могутній меморіал так званого могутнього Радянського Союзу. І що найгірше, фактично станом на сьогодні ми розуміємо, що цих вісім людей є тут поховані, є надгробні плити з їхніми прізвищами. Але встановити хто є хто буде надзвичайно складно”, – пояснив Святослав Шеремета.
За словами керівника меморіально-пошукового центру, така ситуація не здивувала фахівців, адже, як показує досвід досліджень інших колишніх радянських меморіалів, таке байдуже ставлення радянського союзу до поховання своїх військових було системним. Одним із прикладів є колишнє Марсове поле.
“У 70-х роках була розрівняна територія і побудований меморіал. І в меморіалі 268 останків були у 16 криптах захоронені біля колишнього вічного вогню, а зверху алеї йшли ряди поховань і 211 військовослужбовців було ексгумовано з центральної алеї, яка була залита бетоном і по якій ходили люди. Тому те, що так зроблено тут, не має нічого дивного. Ми передбачали, що швидше за все може бути так, що надгробки не будуть відповідати реальним похованням”, – поділився Святослав Шеремета.
Провокацій біля Пагорба Слави наразі не було, проте до меморіально-пошукового центру звертались родичі із тим, аби обговорити питання захоронення своїх рідних, які поховані на Пагорбі Слави
“Відверто кажучи, я тепер не знаю, як це зробити. Є хіба методика відбирати генетичний матеріал і проводити порівняльний аналіз ДНК родичів і загиблих. Але ця процедура тривала, вартісна і це є окреме питання для обговорення”, – зазначив Святослав Шеремета.
Нагадаємо, що триватимуть роботи з перенесення меморіального комплексу протягом двох місяців. Знайдені останки та надмогильні плити перенесуть на спеціально визначене місце на Голосківське кладовище. Окремої уваги з боку правоохоронних органів вимагатимуть могили радянських розвідників НКВС Кузнєцова і Путіна, адже чимало разів росія використовувала їх для провокацій та пропаганди. Раніше звідси також демонтували три радянські пам’ятники, які перенесли до Музею тоталітарних режимів “Територія терору”.

Новини рубріки

На Львівщині внаслідок ДТП важко травмувався водій – чоловік у реанімації
01 травня 2025 р. 20:22

Юні українці вшанували Івана Франка у Всеукраїнському конкурсі "Стежками Каменяра"
01 травня 2025 р. 20:20

У п’ятницю буде прохолодно: вдень до +16°, вночі прогнозують заморозки
01 травня 2025 р. 20:20