Не меморіал, а безлад: Львів викриває радянську пропаганду на Пагорбі Слави

01 травня 2025 р. 16:11

01 травня 2025 р. 16:11


Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Минулого тижня, 23 квітня, у Львові розпочались роботи з перенесення Меморіального комплексу "Пагорб Слави". Як зазначив керуючий справами виконкому ЛМР Євген Бойко, наразі близько 80% найскладніших  будівельних робіт виконано. Зі складної роботи залишаються паркан та вхідна група меморіального комплексу.

“З цієї площі забрані всі пам'ятники, надмогильні плити. Залишаються зі складної роботи – паркан і вхідна група. Вхідна група у нас займе найбільше часу, адже там використані дорогі матеріали, і ми будемо по елементах їх розбирати, і частина з цих елементів переїде в наш музей “Територія Терору”, тому що це для нашого міста теж важливо”, – розповів Євген Бойко.

Сьогодні ж, 1 травня, на Пагорбі Слави розпочали ексгумацію радянських поховань, зокрема наразі вдалось віднайти 8 захоронень. Проте вже навіть з перших знахіднок стало зрозуміло: радянська влада створювала не місце пам’яті про своїх полеглих, а черговий монументальний інструмент пропаганди.

Як зазначив керівник Меморіально-пошукового центру “Доля” Святослав Шеремета, реальні захоронення відбувались насправді в іншому порядку, ніж було представлено на надмогильних плитах. Це свідчить про байдужість радянської влади до вшанування власних загиблих військових, а також надалі ускладнить ідентифікацію останків радянських військових.

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

Фото: Гал-інфо, Марічка Твардовська

“Поховання розміщені зовсім не в тому порядку, у якому є надгробні плити. Поховання знаходиться паралельно, а не перпендикулярно до алеї, як вони були раніше. Це говорить про те, що були одні захоронення після Другої світової війни, загиблих військовослужбовців радянської армії захоронювали, а після того прийшли проєктанти, які мали завдання від вищого керівництва Радянського Союзу і комуністичної партії, які були на місцях, створити ідеологічне місце пропаганди радянського тоталітарного режиму. І ніхто не зважав на долю солдат, на пам'ять про них. Усім потрібно було показати могутній меморіал так званого могутнього Радянського Союзу. І що найгірше, фактично станом на сьогодні ми розуміємо, що цих вісім людей є тут поховані, є надгробні плити з їхніми прізвищами. Але встановити хто є хто буде надзвичайно складно”, – пояснив Святослав Шеремета.

За словами керівника меморіально-пошукового центру, така ситуація не здивувала фахівців, адже, як показує досвід досліджень інших колишніх радянських меморіалів, таке байдуже ставлення радянського союзу до поховання своїх військових було системним. Одним із прикладів є колишнє Марсове поле.

“У 70-х роках була розрівняна територія і побудований меморіал. І в меморіалі 268 останків були у 16 криптах захоронені біля колишнього вічного вогню, а зверху алеї йшли ряди поховань і 211 військовослужбовців було ексгумовано з центральної алеї, яка була залита бетоном і по якій ходили люди. Тому те, що так зроблено тут, не має нічого дивного. Ми передбачали, що швидше за все може бути так, що надгробки не будуть відповідати реальним похованням”, – поділився Святослав Шеремета.

Провокацій біля Пагорба Слави наразі не було, проте до меморіально-пошукового центру звертались родичі із тим, аби обговорити питання захоронення своїх рідних, які поховані на Пагорбі Слави

“Відверто кажучи, я тепер не знаю, як це зробити. Є хіба методика відбирати генетичний матеріал і проводити порівняльний аналіз ДНК родичів і загиблих. Але ця процедура тривала, вартісна і це є окреме питання для обговорення”, – зазначив Святослав Шеремета.

Нагадаємо, що триватимуть роботи з перенесення меморіального комплексу протягом двох місяців. Знайдені останки та надмогильні плити перенесуть на спеціально визначене місце на Голосківське кладовище. Окремої уваги з боку правоохоронних органів вимагатимуть могили радянських розвідників НКВС Кузнєцова і Путіна, адже чимало разів росія використовувала їх для провокацій та пропаганди. Раніше звідси також демонтували три радянські пам’ятники, які перенесли до Музею тоталітарних режимів “Територія терору”.

Не меморіал, а безлад: Львів викриває радянську пропаганду на Пагорбі Слави

Джерело: galinfo.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua