Пенсії, комуналка, субсидії: що зміниться у травні?

02 травня 2025 р. 07:31

02 травня 2025 р. 07:31


У травні 2025 року українські пенсіонери України можуть розраховувати на кілька важливих фінансових змін. Про це у своєму відеоблозі розповів політолог, youtube-блогер Микола Давидюк — пише ВЗ

Фото умовне з сайту pexels

Традиційно на окрему категорію пен­сіонерів щомісяця чекають вікові надбав­ки. Підвищення виплат очікує тих, кому протягом травня виповниться 70, 75 і 80 років. Головна умова — їхня пенсія не має перевищувати 10 тисяч 340 гривень.

Вікові доплати будуть такі:

  • Особам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — 300 грн;
  • Особам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — 456 грн;
  • Особам, яким виповнилося 80 років і більше — 570 грн.

Цікаво, але вікових надбавок для тих, кому виповнилося 90 років, українське законодавство чомусь не передбачає…

Проте варто врахувати, що пенсіоне­ри, які отримують пенсію у квітні, у травні не отримають одразу повний розмір нових доплат. Це пов’язано з тим, що нараху­вання здійснюються пропорційно кількос­ті днів, у які на день народження припадає відповідний період. Тому більші суми до­плат отримають ті пенсіонери, в яких день народження припав на перші числа місяця.

Для отримання вікових надбавок не потрібно окремо звертатися до Пенсій­ного фонду — підвищені виплати нарахо­вують автоматично на основі даних у ба­зах.

Тарифи на ЖКП

1 травня мала закінчитися дія фіксова­ного тарифу на газ. Проте уряд продовжив фіксацію цін з 1 травня по 31 жовтня 2025 року. Тож українці й надалі оплачу­ватимуть газ за тарифом 7,96 грн за ку­бометр. Зрости ціна на газ цього року може, але ближче до початку опалю­вального сезону.

Однак уже у травні всі українці, зокре­ма й пенсіонери, отримають додатко­ву платіжку за газ. Це оплата за послуги технічного обслуговування газових ме­реж у багатоквартирних будинках. Вар­тість послуги залежатиме від протяж­ності загальних газових мереж, кількості муфтових з’єднань і кранів у будинку. За­гальна сума буде розділена серед усіх мешканців. Сума в платіжках може зрос­ти від 100 до 1000 гривень.

Тариф на електроенергію для меш­канців торік зріс майже удвічі. Зараз він становить 4,32 грн за кіловат-годину. У травні уряд мав би переглянути тариф на «світло», однак його, як і ціну на газ, за­фіксували. Уряд запевнив, що після за­кінчення опалювального сезону тариф на електроенергію залишиться на ко­лишньому рівні.

Проте є нюанс: з 1 травня буде скасо­вано так званий спеціальний тариф для житлових будинків, обладнаних електро­опалювальними установками. Це коли мешканці, що споживали менш 2000 кВт. год електричної енергії на місяць, мо­гли платити 2,64 грн за кВт.год. Тобто з 1 травня усі домогосподарства, які вико­ристовують електроенергію для опален­ня, незалежно від обсягу споживання пе­рейдуть на єдиний тариф у розмірі 4,32 грн за кВт.год.

Ціни на воду також, найімовірніше, не вплинуть на витрати пенсіонерів. Наразі в Україні діє мораторій на підвищення та­рифів на холодну та гарячу воду. За ціни на водопостачання відповідає Національна комісія, що регулює енергети­ку і комунальні послуги (НКРЕКП). Однак місцева влада може переглядати тариф без схвалення комісії. Тобто в кожному населеному пункті постачальники самі визначають вартість води. Тому ціни в регіонах можуть значно різнитися.

Субсидії

З 1 травня стартує проведення роз­рахунку субсидій на неопалювальний період. На офіційному сайті Пенсійно­го фонду України зазначено, що піс­ля закінчення опалювального сезону, а саме з 1 травня по 30 вересня 2025 року, органи ПФУ визначатимуть, які громадяни України отримають можли­вість оформити знижку на оплату ЖКП на наступний опалювальний сезон.

Як правило, тим, хто отримував жит­лову субсидію в попередньому періоді, виплату призначають автоматично — на підставі наявної у Пенсійному фонді ін­формації. Це у випадку, якщо не зміни­лися дані про майновий стан або склад домогосподарства, відсутня заборгова­ність за ЖКП.

Водночас деяким категоріям грома­дян субсидію на новий період буде при­значено за їхнім зверненням із новою заявою та декларацією про доходи і ви­трати. За особистим зверненням житло­ва субсидія на наступний період призна­чається, якщо:

  • у домогосподарстві зареєстровані внутрішньо переміщені особи;
  • хтось орендує житло і самостійно сплачує комуналку;
  • у домогосподарстві фактично живе менше людей, ніж зареєстровано;
  • кому в опалювальний період при­значили нульову субсидію.

Субсидіанти зобов’язані повідомити про зміни у складі домогосподарства чи майновому стані протягом 30 днів.

Важливо, що субсидія на ЖКП вира­ховується індивідуально. Немає єдиної чітко визначеної суми. Сума субсидії за­лежить від того, кому саме вона нара­ховується, який у людини дохід, скільки осіб прописано у житлі, про який буди­нок йдеться, яке там встановлено опа­лення.

Пенсії, комуналка, субсидії: що зміниться у травні?

Джерело: inlviv.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua