вологість:
тиск:
вітер:
Роберт Превост (Лев XIV). Найцікавіше про нового Папу Римського
8 травня у Ватикані після кількох невдалих спроб кардинали обрали нового Папу Римського. Ним став кардинал Роберт Превост зі США. Він взяв собі ім’я Лев XIV.
Джерело: ВВС News Україна .
Роберт Превост
Попередній Папа Франциск помер на великодній понеділок 21 квітня.
Профільне релігійне видання України RISU раніше називало його одним із фаворитів обрання нового Папи Римського та детально описувало його життєвий шлях.
У своєму матеріалі вони використали статтю відомого ватиканіста і редактора видання CRUX Джона Аллена.
Як вказує видання, 69-річний кардинал Роберт Френсіс Превост протягом останніх двох років обіймав посаду глави надзвичайно впливової дикастерії у справах єпископів при Папі Франциску.
Це зробило його відповідальним за надання Папі порад щодо вибору нових єпископів по всьому світу, що, серед іншого, є чудовим способом завести друзів у католицькій єрархії.
Походження Папи
Він народився у 1955 році в Чикаго в родині італійського, французького та іспанського походження. Превост навчався в середній школі при малій семінарії, якою опікувався орден святого Августина, відомий як “августинці”.
Звідти він вступив до Віллановського університету у Філадельфії, де в 1977 році отримав диплом бакалавра математики. Того ж року він вступив до ордену августинців і почав навчання в Католицькому богословському союзі, де в 1982 році отримав ступінь магістра богослов’я. Превост став першим випускником КБС, який отримав кардинальський сан.
Далі його відправили до Риму, де він отримав докторський ступінь з канонічного права в домініканському Університеті Святого Томи Аквінського, широко відомому як “Анджелікум”.
У 1985 році Превост приєднався до місії августинців у Перу. Його лідерські якості швидко були визнані, і з 1985 по 1986 рік він був призначений канцлером територіальної прелатури Чулуканас. Кілька років він провів у Чикаго як префект у справах покликань у своїй августинській провінції, після чого повернувся до Перу. Там він ще десять років керував августинським семінарієм у Трухільйо, викладав канонічне право і обіймав посаду префекта з навчання в єпархіальній семінарії.
Окрім своєї основної роботи Превост також працював парафіяльним священником, чиновником у єпархіальній канцелярії, директором з питань формування духовенства в Трухільйо та судовим вікарієм єпархії.
У 1999 році Превост знову повернувся до Чикаго, цього разу як настоятель своєї провінції.
Саме в цей період він зіткнувся зі скандалами, пов’язаними із сексуальним насильством з боку духовенства. Він тоді підписав рішення про дозвіл обвинуваченому священнику проживати в монастирі поблизу школи. Хоча пізніше це рішення викликало критику, воно було прийняте до того, як американські єпископи у 2002 році затвердили нові стандарти щодо таких випадків.
Його підпис став лише формальністю для угоди, яка вже була укладена між архиєпархією та духовним наставником звинуваченого священника і наглядачем за виконанням плану безпеки.
Переїзд до Риму
У 2001 році Превоста обрали генеральним пріором всесвітнього ордену августинців, штаб-квартира якого розташована в Римі в Папському патристичному інституті августинців, відомому як “Августініум”, що розташований безпосередньо біля площі Святого Петра і є престижним місцем для зустрічей духовенства та єпископів з усього світу.
Превост пробув на цій посаді два терміни, отримавши репутацію вправного керівника та адміністратора, після чого з 2013 по 2014 рік ненадовго повернувся до Чикаго як директор з питань формування ордену.
У листопаді 2014 року Папа Франциск призначив Превоста апостольським адміністратором єпархії Чіклайо в Перу, а рік по тому він став єпископом-ординарієм.
Історично перуанські єпископи були сильно розділені між лівим крилом, близьким до руху Теології визволення, і правим крилом, близьким до Opus Dei. У цій нестабільній ситуації Превост став вважатися поміркованою фігурою, що відбилося на тому, що він був членом постійної ради конференції і віцепрезидентом з 2018 по 2023 рік.
У лютому 2024 року Папа Франциск прийняв Превоста до ексклюзивного ордену кардиналів-єпископів, що є явним знаком папської довіри та прихильності – і це попри, що, за словами спостерігачів, Превост і покійний понтифік не завжди були однодумцями, але Франциск все ж бачив в американському прелаті людину, на яку він міг покластися.
Оглядачі вказували на його великий міжнародний досвід, а також згадували про стриманий характер і врівноваженість, які можуть знадобитись у дипломатичній справі.
Нарешті, як вказує видання RISU, його успішна робота на різних керівних посадах – релігійного настоятеля, єпархіального ординарія та префекта Ватикану – є аргументом, що він здатен керувати.
Чинник США
Видання вказує, що колись вважалося, що ідея американського Папи була немислимою. Спочатку це було пов’язано з логістичними причинами – пароплави з Нового Світу добиралися до Риму так довго, що американські кардинали часто прибували запізно, щоб взяти участь у голосуванні, і в будь-якому разі вони ніколи не брали участі в політичних інтригах перед початком конклаву.
Пізніше вето на американського Папу стало геополітичним. Не можна було мати “папу-супердержаву”, принаймні так вважалося, бо занадто багато людей у всьому світі питали б, чи справді папські рішення приймаються у Ватикані, чи в штаб-квартирі ЦРУ в Ленглі.
Сьогодні, вважає видання, ця логіка здається застарілою. Америка більше не є єдиною наддержавою світу, і, в будь-якому разі, динаміка всередині Колегії кардиналів змінилася. Географія як фактор, що впливає на голосування, практично втратила значення; кардинали більше не цікавляться, який паспорт має кандидат, а скоріше, які духовні, політичні та особисті якості він втілює.
Хоча оглядачі, звісно, не можуть не зауважити, що першого Папу американця обрали на фоні початку президентства Дональда Трампа.
Показово, що віцепрезидент США Джей Ді Венс приїздив до Ватикану та зустрічався з попереднім Папою за кілька днів до його смерті.
Його вже привітав президент США Дональд Трамп.
“Це така честь усвідомлювати, що він перший американський Папа. Яке ж це захоплення і яка велика честь для нашої країни. Я з нетерпінням чекаю зустрічі з Папою Левом XIV. Це буде дуже значущий момент!”, – написав Трамп.
При цьому сам новий Папа раніше у мережі Х критикував певні висловлювання Трампа і Венса, зокрема щодо мігрантів.

Новини рубріки

До Львова прибули 35 делегацій з країн Європейського Союзу та інших держав
09 травня 2025 р. 15:06

День вишиванки у Дрогобичі: одягни символ нації та візьми участь у фотоконкурсі
09 травня 2025 р. 15:03

Завтра у Львові стартують UNBROKEN GAMES-2025 – змагання незламних
09 травня 2025 р. 15:03