Сюрпризи електронного квитка у Львові

04 липня 2025 р. 15:17

04 липня 2025 р. 15:17


Вкрали телефон – пропав Леокарт

Сьогодні у Львові чиновники прозвітували про новий етап десятирічної епопеї впровадження електронного квитка.

Як ми повідомляли раніше, з 1 липня у Львові анонсували запуск єдиного абонемента на проїзд в громадському транспорті. Вартість такого абонемента становить 900 гривень на 30 календарних днів. Зазначимо, раніше в місті діяв лише абонемент на проїзд в електротранспорті, і його вартість складала 420 грн.

Про це пише Галінфо, пише Четверта студія .

Попри весь позитив, який дає система електронного квитка та про який ви завжди можете прочитати на офіційному сайті Львівської міської ради, не обійшлось без неприємних сюрпризів.

Ми дамо вам “більше хвилин та гігабайтів” навіть, якщо вам це не потрібно

То ж чому львів’янам не залишили можливість придбати дешевші абонементи на електротранспорт та дорожчі на всі види транспорту?

“А як людині вибрати можливість, що вона буде їхати тільки в цьому (електротранспорті, – ред.). Хто так передбачить?”, – прокоментував відсутність абонемента на електротранспорт директор ЛКП “Львівавтодор” Микола Власюк. Та додав, що львівський електротранспорт становить лише 24% у всіх поїздках.

Директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило зазначив, що у Львові вибудувана система електронного квитка, яка базується на уніфікації підходів до громадського транспорту. Відповідно єдині правила, єдине тарифоутворення і відповідно єдиний абонемент.

“Навіть якщо вони (абонементи, – ред.) здорожуються вдвічі, то таке здорожчання дає можливість в 3-4 рази збільшити покриття, де люди мають можливість користуватись громадським транспортом”, – додав Забарило.

Обов’язкові валідації

Доволі несподівано стало відомо, що власники абонементів відтепер зобов’язані також валідувати всі свої поїздки, а при відсутності валідації будуть зобов’язані сплатити штраф.

Таке рішення попри незручності для пасажирів має ряд логічних пояснень. Зокрема, як повідомив Микола Власюк, завдяки таким валідаціям організатори перевезень будуть розуміти, який пасажиропотік є на тому чи іншому маршруті та в який час. Відповідно вони зможуть регулювати необхідну кількість транспортних засобів на маршрутах для забезпечення якості перевезень.

“Якщо людина не валідується, а просто їздить з абонементом, ми не бачимо скільки в транспорті їздить людей. Якщо ми цього не бачимо, то ми не знаємо скільки транспорту треба подавати на даних маршрутах на даний час. Транспортна мережа чітко залежить від кількості завалідованих поїздок”, – повідомив Микола Власюк.

Також зазначимо, що така форма є вимогою Закону України “Про автомобільний транспорт”. Відповідно до нього електронний квиток – це проїзний документ, який надає право пасажиру на одержання транспортних послуг після реєстрації в автоматизованій системі обліку оплати проїзду.

Заморожені кошти

Ще одним ноу-хау, стало те, що придбати місячний абонемент неможливо за рахунок коштів, які вже є на балансі системи електронного квитка. Цими коштами ви зможете лише оплатити поїздку попутникам або за перевезення багаж.

Чому в ЛКП “Львівавтодор” прийняли таке рішення, жодного логічного пояснення ні Микола Власюк, ні Олег Забарило, не змогли надати.

Відповідно, якщо хтось з власників електронного квитка поповнив свій баланс на значну суму коштів з надією придбати за них абонемент – вітаємо, цього ви зробити не зможете.

“Ви маєте можливість оплачувати за пасажира, за багаж. Ви прекрасно знали поповняючи ЛеоКарт, що ці кошти не можна буде витратити, наприклад, в магазині чи зняти ці кошти. За них можна придбати тільки разові квитки чи сплатити за багаж”, – прокоментував ситуацію Олег Забарило.

ЛеоКарт: втрата пластикового е-квитка – втрата всього

Загальна картка “ЛеоКарт” є неперсоніфікованою. Відповідно при її втраті ви не зможете повернути ні кошти, які є на даній картці, ні придбаний абонемент. На офіційному сайті проєкту https://leocard.lviv.ua/ жодної інформації про можливості відновлення неперсоніфікованих карток немає.

У коментарі Гал-інфо Микола Власюк зазначив, що будь-який мешканець може виготовити  персоніфіковану картку, якщо надасть пакет необхідних документів, про який нібито вказано на офіційному сайті. Однак зі всього переліку персоніфікованих карток на leocard.lviv.ua вказано лише про існування пільгової, студентської та учнівської картки. Жодної іншої персоніфікованої картки не існує. Так, була інформація, що втрачену неперсоніфіковану картку можна відновити, якщо ви зберегли чек на її придбання, але визнаємо: хто ще зберігає даний чек?

Тут варто ще зазначити надзвичайно погану якість самих карток, які розклеюються чи не з перших днів використання.

LeoCard: ваш телефон – ваші проблеми!

Ймовірно, проблему з пластиковою карткою та її збереженням можна було б вирішити за допомогою електронного додатка LeoCard. До речі, доволі цікаво, чому пластик – ЛеоКарт , а електронний додаток LeoCard? Відколи “Т” транскрибується англійською як “D”?

Але тут ми з’ясували нову деталь. Увага ! Якщо ви встановили додаток LeoCard на свій гаджет та придбали там квитки, а в майбутньому абонемент, то будьте готові втратити їх ще швидше чим пластикову картку.

Отже, офіційний коментар від впроваджувачів електронного квитка в тому, що ваш телефон – ваша відповідальність. Перенесення профілю з одного гаджету на інший зі збереженням профілю та придбаних в ньому квитків чи абонементів не передбачений.

“От телефон – ви його загубили. От 500 гривень – ви їх загубили. Телефон вам же також ніхто не поверне”, – зазначив представник ЛКП “Львівавтодор”, який був присутній на брифінгу, в “групі підтримки”, однак відмовився назватись на прохання журналіста Гал-інфо. Жоден з офіційних осіб не спростували таку постановку відповіді.

“Власне на вас лежить відповідальність належним чином опікуватись вашим майном, щоб його не загубити – це насправді базові речі. Є прив’язка до мобільного пристрою з міркувань безпеки. Є питання, що коли активується той чи інший квиток, ви можете ним скористатись. У разі, якщо він буде доступний на різних пристроях, буде потенційна можливість одним і тим самим квитком людям валідуватись в різних точках міста та завдавати збитків системі громадського транспорту”, – додав Олег Забарило та фактично заперечив базове право користувача системи електронного квитка у Львові розпоряджатись власним майном – принаймні придбати новий гаджет.

Нагадаємо, за інформацією керівника ЛКП “Львівавтодор” Миколи Власюка, розробником додатка LeoCard є провідна IT львівська компанія SoftServe . Безпекові тестування цього додатка, за інформацією яку оприлюднювали депутати ЛМР, тривали з 2021 року. Офіційний запуск додатка з абсолютно обмеженим функціоналом відбувся в грудні 2024 року . Повністю додаток не працює досі. Виглядає, що фахівці з SoftServe так і не змогли вирішити безпекових питань з перенесення профілю користувача.

EasyPay

Попри запевнення Львівської міської ради про запровадження абонемента на проїзд у львівському транспорті з 1 липня, на даний час опція недоступна через жоден з офіційних сервісів. Придбати абонемент можна лише за допомогою компанії-посередника EasyPay. Про деталі проведення розрахунків між EasyPay та ЛКП “Львівавтодор” відкрита інформація відсутня.

Коментарі

Позначки: , , , , ,

Сюрпризи електронного квитка у Львові

Джерело: 4studio.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua