“Мені наплювати на закон” та “так захотілось”: роботодавці розповіли, чому відмовляються наймати на роботу працівників після 40 років

05 липня 2025 р. 08:09

05 липня 2025 р. 08:09


В Україні, незважаючи на масштабний дефіцит кадрів, сотні роботодавців, порушуючи Кодекс законів про працю (КЗпП), шукають співробітників віком “до 35-40 років” . І йдеться не тільки про важку фізичну роботу. Жорсткі обмеження щодо віку можна побачити навіть у вакансіях державних освітніх закладів. Одні заявляють про те, що робітники “після 35 років” перетворюються на “некерованих”, інші шукають “молодих та симпатичних”.

Про те, як роботодавці порушують закон і чому мораторій на перевірки варто скасовувати, читайте в матеріалі OBOZ.UA .

“Мені наплювати на закон” та “так захотілось”: роботодавці розповіли, чому відмовляються наймати на роботу працівників після 40 років

“Бо мені так захотілось”: як роботодавці пояснюють порушення закону

Представниця SmileHouse Ольга Ворончук пропонує роботу керівника стоматологічної клініки в Черкасах. За 25 тис. грн на місяць керівник має забезпечити розвиток бізнесу, високий рівень обслуговування, координацію роботи медичного та адміністративного персоналу. Ще перед тим, як описати вимоги, Ворончук зазначила у вакансії: “вік до 35 років”. Кандидатів, які вже відсвяткували свій 36-й день народження, не розглядає.

“Це таке моє бажання, тому що люди після 40 років… Ну до 40 років вони більш… З ними легше домовлятись. А після 40 років вони вже мають своє “я” і з ними працювати складніше. Перероблювати людину не дуже хочеться”, – розповіла Ворончук у коментарі OBOZ.UA. А на уточнювальне питання, чому ж обмеження щодо віку встановлено на рівні “35 років”, коли жінка має упередження виключно щодо тих, кому більше 40 років, роботодавець заявила: “Бо мені так захотілось”.

Таке бажання Ворончук суперечить чинному закону. У статті 2-1 Кодексу законів про працю зазначено: “Забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного, соціального та іноземного походження, віку , стану здоров’я…” Крім того, також заборона вказувати вік в оголошеннях передбачена і законом “Про рекламу”.

Закон не забороняє шукати співробітників, які здатні швидко навчатись, гнучкі, мають розвинуті соціальні навички тощо. Але якщо роботодавець, орієнтуючись на власні переконання, вважає, що працівники здатні навчатись та зберігають гнучкість до 35 років, а після цього віку вже не можуть претендувати на роботу керівника клініки – це яскравий приклад дискримінації.

Жорсткі обмеження щодо віку встановлювали для кандидатів на вакансії продавців, менеджерів, робітників на підприємство, перукарів і навіть фахівців у заклад освіти – державний коледж. Ми обдзвонили десятки оголошень та спитали в роботодавців, чому вони вирішили обмежити вік потенційних працівників.

Після 35 років частіше втомлюються, а ідеальному виконробу – менше 25 років: що кажуть роботодавці

Костянтинівський індустріальний фаховий коледж розмістив вакансію фахівця з профорієнтації. Серед вимог – розмиті формулювання щодо “творчого підходу” та “готовності працювати в команді”. А ще – вік до 35 років. Чому фахівець віком 36 років, на думку менеджменту коледжу, не може мати “творчий підхід” чи “працювати в команді”, з’ясувати не вдалось. Представниця відділу кадрів Оксана спочатку попросила передзвонити за годину, а потім перестала відповідати на дзвінки. Тоді як заступниця директорки коледжу сказала, що коментувати цю вакансію не може, але передасть контакти журналіста директорці на випадок, якщо та вирішить зв’язатись та пояснити свою позицію.

Однак з іншими роботодавцями, які віддають перевагу лише молодим пошукачам, нам вдалось поговорити. Представник компанії SoVa Андрій, який шукає монтажника систем відеоспостереження віком до 35 років, заявив, що саме такі працівники “більше крутяться”. “ Людина, яка після, скажемо, 35 років… вона більше втомлюється, менше від неї, скажемо, роботи”, – пояснює Андрій.

При тому у вимогах до претендента Андрій не вказав ані фізичну підготовку, ані витривалість – нічого з тих характеристик, якими, на думку чоловіка, наділені люди до 35 років. Тут важливо зазначити, що 20-річний хлопець може бути фізично значно менш витривалим, ніж 40-річний чоловік. Замість того, щоб вказати ті характеристики, які необхідні для виконання фізичної роботи, роботодавець зазначив обмеження щодо віку.

А на питання щодо дискримінації та порушення закону в SoVA заявили: “Мені на це наплювати. Мені держава гроші не платить”.

Найбільш жорстке обмеження щодо віку встановив представник компанії “Інтерфлатинум” Артур Вікторович. У вакансії шукають виконроба “віком до 30 років”. Причому вік вказали навіть у назві вакансії. У розмові з OBOZ.UA чоловік здивувався: виявляється, вік мали виправити “до 25 років”. Варто зазначити, що виконроб – керівна посада. Такий фахівець повинен мати досвід для керівництва роботами на своїй ділянці. Коли ж ми вказали, що така вимога – дискримінаційна та порушує закон, Артур Вікторович здивовано заявив: “Почекайте, а яким боком закон до мене?!”

Захистити свої права буде важко – діє мораторій на перевірки

За законом роботодавців мають штрафувати за обмеження віку кандидатів. Причому штраф сягає 10 мінімалок – 80 тис. грн. Штрафувати має Державна служба з питань праці (Держпраці) після перевірки. Такі розміри штрафи ввели з січня 2022-го. Але вже в лютому, після початку повномасштабної війни, ввели мораторій на перевірки.

У Держпраці OBOZ.UA коротко порадили: “звертайтесь до суду, у нас діє мораторій на перевірки”. Тобто під час воєнного стану єдиний шанс захистити своє право не зазнавати дискримінації через вік – подати до суду на роботодавця. У реєстрі судових рішень за останні три роки вдалось знайти всього кілька справ проти роботодавців через прояв ейджизму. Усі вони стосуються звільнення.

А от на тих, хто вказав вікові обмеження в оголошенні, ще жодного разу не подавали до суду. OBOZ.UA також звернувся по коментар до robota.ua, саме тут розмістили згадані дискримінаційні оголошення. В компанії наголосили, що в умовах користування сайтом для роботодавців зазначається, що до розміщення не допускаються оголошення про вакансії, що містять інформацію, яка суперечить законодавству України (в тому числі дискримінація за віком).

Попередження про ейджизм на robota.ua

Поки мораторій на перевірки не відновлять, змусити роботодавців дотримуватись норм закону буде вкрай складно. У ситуації, коли закон порушують навіть державні освітні заклади, розраховувати на відповідальність роботодавців не доводиться.

“Мені наплювати на закон” та “так захотілось”: роботодавці розповіли, чому відмовляються наймати на роботу працівників після 40 років

Джерело: inlviv.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua