“Брав харизмою і своїми ідеями”: спогади про Романа Шухевича

06 липня 2025 р. 09:13

06 липня 2025 р. 09:13


30 червня минуло 118 років від дня народження генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича.

Головнокомандувач жив у Львові та загинув на Білогорщі. Музей Романа Шухевича був зруйнований внаслідок падіння уламків російського безпілотника 1 січня 2024 року.

Більше про те, яким був Роман Шухевич — у відео Суспільного .

Поляки заарештували Романа через проукраїнську діяльність як учасника Організації українських націоналістів. Після звільнення йому було складно знайти роботу, тому він заснував одну з перших українських рекламних агенцій на території Галичини. Його компаньйоном був випускник Вищої школи закордонної торгівлі Богдан Чайківський.

“Шухевич брав харизмою і своїми ідеями, був таким генератором ідей і, можна сказати, піар-менеджером. Він своїми знайомствами та авторитетом брав під час переговорів. Якщо він бачив, що хтось починає хилитися, він каже: “Ну от згадай, що ми з тобою десять років тому пережили”. І через такі речі то все вибудовувалось”, — розповідає кандидат історичних наук Павло Артимишин. роман шухевич спорт

За його словами, агенція була легальним прикриттям для діяльності ОУН. Зокрема, учасники організації працювали там після арештів, а частину прибутку віддавали на потреби ОУН.

Після приходу більшовиків до Львова у 1939 році Шухевич переїхав до Карпатської України, де брав участь у формуванні військових структур. Після поразки республіки повернувся до Львова й продовжив підпільну діяльність в ОУН. У 1941 році Роман Шухевич долучився до створення українського військового підрозділу у співпраці з німецькими військами. З цим пов’язано декілька міфів, розповідає наукова співробітниця Центру досліджень визвольного руху Олеся Ісаюк:

“Ми говоримо про пів десятка тверджень, починаючи від того, що Роман Шухевич був  колаборантом, і закінчуючи твердженням Петра Симоненка, лідера вже забороненої партії, про те, що Роман Шухевич отримав “Залізного хреста” з рук Гітлера. Останнє твердження не витримує ніякої критики хоча б тому, що державні нагороди будь-якої держави обліковуються і наразі ніхто серед кавалерів “Залізного хреста” Романа Шухевича не знайшов”.

У повоєнні роки Роман Шухевич переховувався та продовжував керувати повстанським рухом із підпілля. Він хворів на артрит і мав проблеми з артеріальним тиском і серцем.

Вранці 5 березня 1950 року радянські спецслужби штурмували криївку Романа Шухевича. До операції залучили понад 700 бійців. Генерал-хорунжому УПА вдалося поранити одного з них, але щоби не потрапити живим до рук ворога, він вистрелив собі в голову й загинув у віці 42 роки.

У Романа Шухевича залишилася дружина Наталка та двоє дітей. Донька Марія на той момент була в дитячому будинку в Донецьку і росла, не знаючи про свого батька. Син Юрко втік із дитбудинку та знайшов батька, але незабаром його ув’язнила радянська влада.

“Брав харизмою і своїми ідеями”: спогади про Романа Шухевича

Джерело: inlviv.in.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua