вологість:
тиск:
вітер:
ЄС шукає $19 мільярдів для покриття дефіциту бюджету України наступного року - FT
Брюссель терміново шукає способи покриття дефіциту бюджету України в розмірі до $19 млрд у наступному році.
Про це повідомляє Financial Times із посиланням на джерела.
За словами співрозмовників видання, Європейська комісія обговорює з країнами-членами ЄС різні варіанти, включаючи надання військової допомоги Україні у вигляді позабюджетних грантів, надання Києву кредитів в межах ініціативи G7 на $50 млрд, а також використання заморожених у ЄС російських активів.
Прогнозований дефіцит бюджету України на наступний рік ще не покритий зовнішнім фінансуванням.
«Зростає занепокоєння щодо наступного року, і багато зацікавлених сторін, які розраховували на укладення угоди про припинення вогню цього року, змушені перераховувати свої витрати і усвідомлювати, що, як би вони не намагалися, у них все одно буде діра (у фінансуванні – ред.)», – сказав високопосадовець ЄС, який бере участь в обговореннях із Києвом.
За даними FT, Єврокомісія вже була змушена скоригувати витрати з пов’язаних з Україною фінансових потоків протягом 2025 року у відповідь на продовження війни РФ проти України і відсутність впевненості у швидкому припиненні вогню.
Згідно з оцінками МВФ, фінансові потреби України на наступний рік покриті, але це за умови, що війна закінчиться цього року або в середині 2026 року, проте, як ЄС, так і Україна не розглядають цей сценарій як реалістичний.
Директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва заявила минулого місяця, що Фонд «оцінить, чи збільшуватиметься цей розрив у фінансуванні і чи потребуватиме він подальшого фінансування коштом зовнішньої допомоги».
Один з дипломатів ЄС сказав, що мета полягає в тому, аби забезпечити потреби Києва задовго до зими, особливо з огляду на непевні перспективи подальшої військової підтримки з боку США.
Одна з пропозицій, якою Київ поділився з країнами G7 і яку розглядає Єврокомісія, полягає в тому, щоб спрямувати військову підтримку Україні у вигляді двосторонніх грантів, які б обліковувалися окремо як «позабюджетний зовнішній трансферт», але водночас зараховувалися б до цільових показників національних оборонних видатків.
Це, як пише FT, слугувало б подвійній меті - сприяло виконанню зобов’язань НАТО щодо збільшення видатків на національну оборону до 5% ВВП і водночас надавало б підтримку Україні.
«Замість того, щоб дублювати можливості, європейські союзники могли б спільно фінансувати українські війська, розглядаючи це як послугу, яку Україна надає для посилення континентальної безпеки», — йдеться у документі, який Україна надіслала партнерам по G7, з яким ознайомилося видання.
Ще одним варіантом є очікувати виплати з чинної схеми G7 на суму $50 млрд, яка надає кредити Києву за рахунок прибутків від заморожених на Заході російських держактивів.
FT зазначає, що без припинення вогню для стимулювання внутрішньої економіки Київ очікує дефіцит щонайменше $8 млрд на 2026 рік, навіть якщо деякі з обіцяних сум вдасться отримати від партнерів, зокрема ЄС, Японії та США. Якщо цього не станеться, то дефіцит фінансування може сягнути $19 млрд.
Іншим варіантом може бути вилучення більшої вартості з російських заморожених активів шляхом їх реінвестування в більш ризиковані класи активів — при цьому необхідно розробити спосіб розподілу відповідальності за потенційно більші фінансові втрати, який би не покладав на Бельгію, де зберігається більшість активів, одноосібну відповідальність за них.

Новини рубріки

Ультразвукові маски – що це таке і які переваги використання
08 липня 2025 р. 20:32

В Україні - сильна спека, у середу прогнозують до +39°
08 липня 2025 р. 20:05

У Львові очікується буревій, містян закликають бути обережними
08 липня 2025 р. 19:49