вологість:
тиск:
вітер:
Верховна Рада України підтримала законопроєкт про державну політику національної пам’яті
16 липня Верховна Рада України прийняла у першому читанні проєкт Закону про засади державної політики національної пам’яті Українського народу ( 13273 від 12.05.2025 ). Рішення підтримав 301 народний депутат.
Як зазначено у пояснювальній записці до законопроєкту, метою його прийняття є комплексне законодавче врегулювання питань формування та реалізації державної політики національної пам’яті Українського народу, визначення її основних принципів та завдань, повноважень та основних напрямів діяльності суб’єктів політики національної пам’яті.
Важливо, що проєкт закону передбачає визначення основних принципів, завдань та напрямів політики національної пам’яті, основні форми увічнення пам’яті, а також врегулювання питань збереження місць пам’яті. Також у правове поле буде введена низка термінів – “національна пам’ять”, “історична антиукраїнська пропаганда”, “злочини проти Українського народу” та “місце пам’яті Українського народу”.
Серед ключових визначень законопроєкту є війна за Незалежність України – “боротьба за незалежність, суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України проти агресії Російської Федерації, яка розпочалась 19 лютого 2014 року”. Також у законопроєкті визначено такі поняття, як: злочини проти Українського народу, історичну антиукраїнську пропаганду, місце пам’яті Українського народу, рашизм.
Основними принципами політики національної пам’яті, як зазначено у законопроєкті, є визнання злочинності тоталітарних режимів, російської імперської політики та рашизму; недопущення виправдання геноциду, інших злочинів проти людяності, агресії, воєнних злочинів, порушень прав людини; визнання тяглості боротьби за незалежність України та інші.
“Він про системну і скоординовану державну політику, взаємодію різних органів влади, про механізми й алгоритми такої скоординованої політики. Важливо, що він врегульовує на законодавчому рівні правовий статус Українського інституту національної пам’яті як центрального органу виконавчої влади. Щоб, незважаючи на жодну кон’юнктуру у внутрішній чи зовнішній політиці, нікому не спадало на думку зазіхати на статус і повноваження цієї інституції, важливість якої для єдності й безпеки нашої держави добре розуміють як українські патріоти, так і вороги України”, – зазначив історик та народний депутат Володимир В’ятрович.
Так, одним із розробників законопроєкту є Український інститут національної пам’яті. В установі зазначають, що запровадження цього закону дозволить “подолати імперсько-тоталітарну спадщину, зменшити розбіжності у сприйнятті минулого, а також усунути вплив держави-агресора в інформаційній, освітній і культурній сферах, що сприятиме зміцненню єдності українського суспільства перед обличчям агресора”.

Новини рубріки

На Львівщині в ДТП загинув 17-річний футболіст Дмитро Бусько
16 липня 2025 р. 23:28

У Львові вдруге продали на аукціоні занедбаний гараж за 18 млн грн
16 липня 2025 р. 21:42

Морська свинка раптово починає стрибати: чи варто через це хвилюватися
16 липня 2025 р. 21:18