Фестиваль “Культура Єднає” на Світязі: два дні мистецтва, пам’яті та надії

28 липня 2025 р. 16:20

28 липня 2025 р. 16:20


Різноманітні майстер-класи, ярмарок ремесел, обрядові дійства, виставки, перформанси, показ старовинних строїв, частування регіональними смаколиками, виступи артистів, – кожен відвідувач фестивалю “Культура Єднає” знайшов собі атракцію для душі. Як зазначають організатори, завдяки фестивалю в останній вікенд липня центральний пляж озера Світязь, що на Волині, перетворився на осередок збереження і розвитку українських традицій.

Авторкою проєкту “Культура Єднає” є психологиня Юлія Кінаш, співорганізаторкою – мисткиня Світлана Майстриня. Дводенний фестиваль відбувся за підтримки Громадської організації “Жіноча опора” та генерального партнерства Всеукраїнської громадської організації “Союз Українок”.

“Культура Єднає” - це не просто назва нашого фестивалю, так відбулося насправді – нам вдалося зібрати сотні учасників та гостей з усіх куточків України. Фестиваль став живим простором єдності, де культура промовляла до кожного — через музику, слово, обряд, вбрання, страви, молитву та пам’ять. Ці два дні створили не просто культурно-мистецький захід, а живу спільноту, яка несе українську культуру — як прапор, як молитву, як основу майбутнього”, – каже авторка проєкту, психологиня Юлія Кінаш.

Особливу увагу організатори фестивалю приділили підтримці сімей військовослужбовців, які пережили втрату, - створюючи простір для їхнього емоційного відновлення і духовного єднання через мистецтво та традиції.

Світлини організаторів фестивалю

Світлини організаторів фестивалю

Світлини організаторів фестивалю

На фестивалі “Культура Єднає” виступили заслужена артистка України Наталка Карпа, співачка Sanna, арфістка Іванна Гетто, лірник Андрій Ляшук. Фестиваль вшанував традиційну культуру й через показ етнічного вбрання колекцій українських дизайнерів та митців. Кожен вишитий елемент став мовою поколінь — про жіночу силу, гідність й ідентичність.

Ще однією частиною програми стала презентація українських книг від видавництва “Мрієлов”, заснованого ветераном російсько-української війни. Автори ділилися не лише текстами, а й своїм особистим досвідом. Символічним завершальним акордом фестивалю став перформанс “Єдність”: діти несли прапори всіх областей України. Під потужне виконання Sanna сцена стала образом соборності та миру.

Особливо емоційною подією став соціально-мистецький перформанс “Хліб, який їдять після смерті” авторки Ірини Рачковської-Баковецької. Це був обряд, укорінений у традицію, розповідь про втрати, біль і пам’ять, які не вміщують слова. Він став спільною національною молитвою — глибокою і щемкою.

А в гастрономічному просторі фестивалю оживали стародавні рецепти: відвідувачі не лише куштували, а й брали участь у приготуванні традиційних страв різних регіонів.

Фестиваль “Культура Єднає” на Світязі: два дні мистецтва, пам’яті та надії

Джерело: galinfo.com.ua