вологість:
тиск:
вітер:
Податки, тарифи й не тільки: що зміниться та оновиться в Україні 1 січня 2025 року
Новий 2025 рік приніс українцям чимало нововведень. І якщо деякі набуватимуть чинності протягом усього року, то інші вступили в дію вже від 1 січня. Гард.City зібрав список новацій, які чинні вже від сьогодні.
Що буде з мінімалкою? (вона не зміниться)
Мінімальна заробітна плата у 2025 році не зросте та залишиться на рівні 8 тис. грн. Прожитковий мінімум також залишиться на рівні 2024 року:
- для працездатних осіб — 3 028 грн;
- для дітей віком до шести років — 2 563 грн;
- для дітей від 6 до 18 років — 3 196 грн;
- для осіб, які втратили працездатність, — 2 361 грн.
Підвищені податки
З нового року зростає військовий збір із зарплат фізосіб. Тепер це 5% замість 1,5%. Зростання податку не поширюється на військовослужбовців.
Для ФОПів першої, другої та четвертої групи військовий збір складатиме 10% від мінімальної зарплати (нині це 800 грн). Для ФОПів третьої групи військовий збір становитиме 1% від доходів.
Також від 1 січня для ФОПів відновлюють обовʼязкову сплату ЄСВ. Цю норму призупинили у березні 2022 року, зробили сплату ЄСВ добровільною на час воєнного стану.
Що з пенсійним віком?
У 2025 році зміниться розмір стажу, необхідного для виходу на пенсію. Тепер оформити вихід на пенсію за віком у 60 років зможуть українці за наявності стажу 32 роки, якщо ж досягли віку 63 роки — треба мати стаж 22-32 роки, а якщо вийти на пенсію вирішили у 65 років — треба 15-22 роки стажу.
Якщо до 65 років людина не має мінімального страхового стажу, вона не має права на пенсію за віком. У такому випадку людині нараховуватимуть соціальну допомогу від держави у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. А саме 2361 грн.
Також з березня 2025 року відбудеться чергова індексація всіх пенсій українців.
Ліміти на грошові перекази
10 грудня найбільші українські банки підписали меморандум. Документ знижує місячні ліміти на перекази коштів з одного рахунку на інший. Це роблять, аби посилити контроль за операціями деяких клієнтів. Оновлені ліміти вираховують залежно від наявності підтвердження доходів клієнта. Для клієнтів, які такого підтвердження не мають, банки встановлять ліміт у розмірі 50 тис. грн на місяць (наразі діє загальний ліміт у розмірі 150 тис. грн).
Для решти клієнтів, в яких нема підтверджених джерел доходів, ліміти на перекази будуть нові:
- з 1 лютого 2025 року — 150 тисяч грн на місяць;
- з 1 червня 2025 року — 100 тисяч грн на місяць.
Цей ліміт можуть збільшити, якщо клієнт звернеться із заявою до банку. Але також він має надати підтвердження своїх доходів.
Ліміти не вживатимуть для зарплатних клієнтів банків, волонтерів та «інших клієнтів з підтвердженими доходами». Для усіх них обмеження на перекази дорівнюватиме розміру підтвердженого доходу.
МСЕКів більше немає
З 1 січня в Україні припинять свою роботу медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), які встановлюють інвалідність людини. Разом з цим розпочнеться масштабна реформа цієї структури. Тепер замість МСЕК діятимуть експертні команди на базі лікарень. За інформацією МОЗ, з 1 січня 2025 року статус інвалідності встановлюватимуть на основі оцінки впливу тієї чи іншої хвороби, чи травми на життєдіяльність людини.
Рішення про ліквідацію МСЕК ухвалив Президент України після кількох гучних корупційних скандалів, зокрема щодо прокурорів, які отримують пенсії у зв’язку з інвалідністю, а також очільниці Хмельницької МСЕК, в якої знайшли багатомільйонні статки.
Додаткові платні послуги в лікарнях
Кабмін визначив перелік послуг, які додатково можуть надавати державні та комунальні лікарні своїм пацієнтам. Платити за них має сам громадянин. Визначили це ще влітку 2024 року, але чинності постанова набуває 1 січня 2025 року. Вартість додаткових послуг лікарні визначать самі та мають опублікувати та розмістити ціни на ці послуги на сайтах та у приміщеннях. Платити за додаткові послуги можна лише у безготівковій формі на розрахунковий рахунок лікарні.
До додаткових платних послуг віднесли:
- надання медичних послуг не за місцем проживання чи перебування пацієнта за умови, що це не спричинено його медичним станом;
- можливість самостійно обрати лікаря при отриманні спеціалізованої медичної допомогти в плановому порядку в стаціонарі;
- перебування в палаті з підвищеним рівнем комфорту та сервісу за побажанням пацієнта.
Крім цього, з 1 січня 2025 року потрібно буде заплатити за звернення без направлення лікаря, крім випадків, коли воно не потрібно.
Щомісячні доплати вчителям
У 2025 році освітяни, незалежно від стажу, отримуватимуть щомісячну доплату у розмірі 1300 гривень (або 1 тисячу гривень «чистими» після вирахування податків). Це стосується педагогів державних та комунальних закладів загальної середньої освіти.
З 1 вересня 2025 року цю виплату збільшать до 2600 гривень (2000 після відрахування податків). Надбавку виплачуватимуть щомісяця до кінця року, у якому скасують воєнний стан в Україні.
Підвищення акцизів на пальне
З 1 січня настає другий етап підвищення акцизів на пальне. Акцизний податок поступово підвищуватиметься до мінімального рівня, встановленого в Європейському Союзі. Перший етап підвищення припав на 1 вересня 2024 року.
Так, з 1 січня 2025 року ставка акцизу для пального зросте:
- на бензин — 271,7 євро/1000 л (+29,1 євро);
- на дизельне пальне — 215,7 євро/1000 л (+38,1 євро);
- на скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном — 173 євро/1000 л (+25 євро).
Припинення транзиту російського газу
З сьомої години ранку 1 січня 2025 року українська ГТС зможе транспортувати газ тільки неросійського походження. Саме з нового року закінчується угода про транзит газу.
Як сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль, відновити транзит можливо лише, якщо Україна буде транспортувати «неросійський газ» на запит Європейської комісії.
Водночас згідно з Угодою про асоціацію з ЄС і Договором до Енергетичної хартії, Україна зобов'язана продовжувати транзит російської нафти в Європу на запит Єврокомісії.
Новий тариф на передачу електроенергії
З 1 січня 2025 року на 30% зросте тариф Укренерго на передачу електроенергії — до 686,23 грн/МВт-год.
На тарифи для населення ця зміна не вплине, адже вони залишаються фіксованими (на рівні 4,32 грн/кВт-год щонайменше до 30 квітня 2025 року). Водночас тарифи на газ, опалення та гарячу воду не змінюватимуться через мораторій на час дії воєнного стану.
Нові тарифи Укрпошти
З 1 січня 2025 року Укрпошта запроваджує новий підхід до формування тарифів на доставку посилок, що залежатиме від обʼєму, а не від ваги. Вартість доставлення буде фіксованою. Її можна визначити за допомогою стандартних коробок Укрпошти або власного упакування. Найнижчий тариф залишать без змін.
Новий тариф на вивезення сміття у Первомайську
З 1 січня 2025 року тарифи будуть такі:
- Для населення в багатоквартирних будинках — 39,52 грн на місяць.
- Для населення приватного сектору — 35,67 грн на місяць.
Про всі актуальні тарифи на комірне у нашому місті можна прочитати у матеріалі:
Новини рубріки
Військовий із Первомайська удостоєний звання Герой України
03 січня 2025 р. 18:08
Продавцям авто – свобода: Закон підписано Зеленським
03 січня 2025 р. 17:36
В опозиції Німеччини виступили за розгортання німецьких миротворців в Україні
03 січня 2025 р. 17:09