вологість:
тиск:
вітер:
А чи знали ви? На Миколаївщині теж є рідкоземельні метали. Чим ще багаті надра області?
Після заяв Дональда Трампа тема корисних копалин впевнено витіснила з інформаційного простору більшість інших. А у різновидах рідкісноземельних металів тепер орієнтуються все більше українців. Будівельні матеріали, уран, металеві мінерали та навіть золото зі сріблом та ті самі рідкісні метали — все це, виявляється, є й на Миколаївщині. Чим багата наша область? Пориньмо трошки в геологію.
Дані ми зібрали з офіційного ресурсу Інституту Геології НАН України.
Загальні відомості
Отже, за офіційними даними Миколаївська область є доволі великим гірничорудним районом півдня України. В нашому регіоні зосереджені основні родовища будматеріалів, що забезпечують всі південні області України бутовим каменем, щебенем та рештою продуктів добування з граніту. Карбонатні породи видобувають для виробництва вапна. Алювіальні відклади Південного Бугу розробляють на будівельні піски. Суглинки та глину використовують для цегляно-черепичного виробництва.
Корисні копалини у Миколаївській області
Але не будматеріалами єдиними багата Миколаївщина: розглянемо основні види копалин на території нашої області.
Єланець-Михайлівське родовище розташоване поблизу селища Єланець. У вугільних відкладах також знаходяться уранові руди з домішками рідкісних металів, як-от: молібден і тантал. Також постійно присутній в бурому вугіллі і такий метал, як германій, що, за даними геологів, робить вугілля Миколаївщини важливим об’єктом для подальших досліджень.
Поблизу села Варюшине знаходиться шар торфу товщиною 0,5 м на глибині 1 м в заплавних відкладах річки Південний Буг. Торф темно-бурого кольору та розсипчастий за структурою.
За даними геологів, на Миколаївщині визначили наявність монациту та ксенотиму. Рудні тіла у Приустьовому, Крикливському, Булацелівському, Василівському та Размерицькому проявах містять ксенотим, монацит та апатит. Однак їх розміри та вміст рідких земель є невеликими.
Фото:
insgeo.com.ua
Актівське рудне поле, що входить до Арбузинсько-Щербанівської рудної зони в Миколаївській області, є єдиним рудним проявом золота та срібла в області. Виявлене на правому схилі долини ріки Мертвовод. Золото зустрічається в простих морфологічних формах, в тому числі й у вигляді кристалів, при цьому значення проби дорогоцінного металу може значним чином коливатися.
Зерна алмазів виявлені в алювіальних пісках Південного Бугу в чотирьох точках біля сіл: Прибужжя, Ракового, Новогригорівки і Білоусівки. Розмір зерен коливається від 0,5 до 1 міліметра.
Миколаївська область належить до Кіровоградського уранорудного району. Садове родовище розташоване у верхів’ях Арбузинки, на південний схід від села Садове. Уранові поклади розташовані у розрізі річкових відкладів. Родовище розвідане, але не експлуатується.
Будівельні матеріали Миколаївщини
Як вже йшлося на початку, територія Миколаївської області є дуже багатою на граніти та інші копалини, які використовують у будівельній галузі. Гранітні кар'єри є практично в кожному районі області. Але не гранітами єдиними.
На території Миколаївської області визначені 17 родовищ кристалічних порід: граніти, гнейси, мігматити та чарнокіти. Ці матеріали, завдяки високій міцності, низькому водопоглинанню та морозостійкості, широко використовуються для виготовлення бетону, дорожніх матеріалів і як заповнювачі. Родовища розробляються кар’єрами, як Костянтинівський, Олександрівський, Трикратський, Актівський, Микитівський, Прибузький. Перспективи для знаходження і розвідки нових родовищ в північній частині області фактично є необмеженими.
Будівельні піски на території Миколаївщини головним чином розробляють з надзаплавних терас Південного Бугу. Піски розробляють на південь від селища Олександрівка до села Натягайлівка.
Вапняк, який видобувають кар’єрами на схилах річкових долин і балок, використовують для виготовлення пиляного каменю, бута та щебеню, а також у шляховому будівництві та виробництві вапна та цементу. В області розроблені 6 родовищ і проявів вапняків, серед яких Михайлівське, Вознесенське, Прибузьке, Білоусівське, Покровське та Богодарівське.
Миколаївська область містить 13 родовищ цегляно-черепичної сировини. Головним джерелом є плейстоценові суглинки та глини, які видобуваються для виробництва цегли та черепиці. Розробка здійснюється під ґрунтовими верствами і використовується як цегляна сировина або в поєднанні з піском і неогеновими глинами. Кар’єри експлуатуються цегельними заводами та місцевим населенням для виготовлення будівельних матеріалів. Запаси цегляної сировини підприємств, які зараз працюють, переважно розташовані під орними землями, що обмежує перспективи росту видобутку з неорних земель через низьку якість суглинків і їхню малу потужність.

Новини рубріки

Гектар у вогні: масштабна пожежа в Корабельному районі
01 квітня 2025 р. 15:13

Що нового очікує на українців з 1 квітня 2025 року. Основні зміни та новації
01 квітня 2025 р. 15:12