КАБам — капець? У НАТО тестують «розумні» дрони та ШІ для їх перехоплення

02 квітня 2025 р. 17:17

02 квітня 2025 р. 17:17


У НАТО визначили три проривні інновації, які можуть змінити правила гри у боротьбі з російськими плануючими авіабомбами (КАБами), що масово атакують українські міста.

Як повідомляє військовий портал Defence Express , завершився 15-й конкурс інновацій НАТО , який стартував ще у лютому 2025 року . Серед 40 поданих рішень до фіналу дійшли 13 , а три з них визнали найперспективнішими. Вони отримали офіційну підтримку від інноваційної екосистеми Альянсу.

Перше місце посіла французька компанія Alta Ares , яка запропонувала адаптовану систему на базі штучного інтелекту, що раніше вже використовувалась під час розвідувальних місій в Україні.

Ключова ідея полягає в тому, щоб за допомогою ІІ:

  • виявляти КАБи ще на ранньому етапі польоту,
  • ідентифікувати тип бомби ,
  • прогнозувати її траєкторію та можливий напрямок атаки .

Система обробляє як відео, так і аудіо сигнали, що дозволяє реалізувати превентивні дії , ще до того, як бомба встигне нанести удар.

Друге місце виборов німецький стартап Tytan Technology , який презентував інноваційний зенітний дрон Tytan . Його вже почали випробовувати в Україні у 2024 році .

Особливості Tytan:

  • дальність польоту — понад 15 км ;
  • швидкість — більше 250 км/год ;
  • здатність перехоплювати бомби у повітрі .

Третє місце дісталось ще одному французькому стартапу — Atreyd . Його ідея — рій автономних дронів-камікадзе , які в польоті перехоплюють ворожі бомби.

Особливість цієї розробки — використання ультразвукової системи виявлення та наведення , яка дозволяє точно виявляти та знищувати КАБи до моменту їх удару.

За словами голови Командування НАТО з питань трансформації П’єра Вандьє , саме ці технології обрані як найперспективніші у конкурсі 2025 року.

«Із 40 рішень у фінал пройшли 13 , і саме ці три отримали найвищу оцінку та підтримку з боку НАТО», — заявив П. Вандьє .

КАБам — капець? У НАТО тестують «розумні» дрони та ШІ для їх перехоплення

Джерело: korabelov.info