Допомога онкохворим існує, але її отримують не всі: у Південноукраїнську відбулося обговорення

16 квітня 2025 р. 14:51

16 квітня 2025 р. 14:51


На минулому тижні 11 квітня громадська організація «Ахіллея» зібрала за круглим столом осіб, які можуть допомогти мешканцям громади, що мають онкологічні захворювання. Разом із представниками місцевої влади, керівниками медичних закладів шукали відповіді на актуальні питання, які турбують тих, хто стикнувся з раком. Про це докладніше у матеріалі.

За круглим столом. Автор: Наталя Кравець

Йдеться про надання матеріальної допомоги та відшкодування 50% вартості лікарських препаратів у рамках міської комплексної програми, а також про психологічну підтримку. Обговорення тривало понад годину у жвавому дискусійному темпі. Учасникам вдалося встановити контакт. У перспективі – плідна співпраця на благо громади.

У нашій громаді є досить потужні соціальні програми, які непогано фінансуються з місцевого бюджету. Комплексна програма «Охорона здоров’я в Южноукраїнській міській територіальній громаді на 2021-2025 роки» забезпечує надання матеріальної допомоги онкохворим, відшкодування 50% вартості лікарських препаратів.

Є можливості і на державному рівні в цьому напрямку, що регулюються постановою КМУ № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань».

Однак про це мало хто знає з пересічних громадян. Як врегулювати систему, щоб допомогу отримували не лише одні й ті ж самі люди? Як онкохворі, що потрапляють у подібну ситуацію, можуть дізнатися про можливості, що є на місцевому рівні та на державному? Чому не проводяться кампанії профілактики онкозахворювань? Це основні питання, з яких почала розмову очільниця ГО «Ахіллея» Ольга Галіч.

Ольга Галіч - керівниця ГО «Ахіллея». Автор: Наталя Кравець

– Ця зустріч за круглим столом для того, аби ви почули людей та пояснили, як дійсно це працює. Не просто на папері. І ми мали можливість це покращити. На власному досвіді знаю, що наші лікарі не інформують своїх пацієнтів: ні від сімейних лікарів, ні від гінекологів та фахівців у «вторинці» я не отримувала жодної інформації про те, якими програмами можу скористатися, хоч і перебуваю на обліку. У «первинці» я знайшла флаєр з інформацією про раннє виявлення раку. Але шукала його спеціально. Отже в нашій громаді це не працює. Тож спільними зусиллями потрібно змінювати підхід, адже люди, які дізнаються про такий діагноз, стають дуже вразливими та розгубленими. Їм потрібна допомога, інакше вони замикаються, закриваються і тихенько в болях помирають, – зауважила Ольга Галіч.

Пані Ольга розповіла про досвід інших міст та громад. Зокрема в Луцьку виготовили картки, на яких є QR-код. Людина переходить за посиланням і потрапляє на електронний ресурс управління охорони здоров’я, де міститься вся актуальна інформація.

Пацієнтам з раком на останніх стадіях навіть знеболювальні отримати не так просто, із власного досвіду, який отримала, коли чоловік хворів, знає Ольга Галіч. Якби ті, хто розробляє ці програми, поцікавилися в людей, як їм, то може ефективніше було б?

Заступниця міського голови Марія Дроздова погодилася, що інформаційна кампанія в громаді дійсно є недостатньо ефективною. Посадовиця запропонувала відділу охорони здоров’я разом із представниками ГО «Ахіллея» спільно розробити інформаційні буклети і дорожні карти, які допоможуть пацієнтам зорієнтуватись де і як їм можна отримувати якісну медичну, психологічну допомогу та міститимуть інформацію про перелік доступних ліків за державною та міською програмами.

Марія Дроздова готова вести діалог та спільну роботу. Автор: Наталя Кравець

Членкині ГО «Ахіллея» Алла Ковальська та Оксана Місюкевич наголосили на тому, що є деякі незручності з отриманням ліків за програмами. У нашому місті дві аптеки, які працюють за такою схемою: центральна та в «первинці». Обговорили спірні моменти з Дмитром Мірошником – директором Південноукраїнського міського центру первинної медико-санітарної допомоги. Оксана Місюкевич наголосила, що саме через недосконалість системи люди й об’єднуються у спільноти.

Алла Ковальська та Оксана Місюкевич активно брали участь у обговоренні. Автор: Наталя Кравець

Депутатка обласної ради та членкиня ГО «Ахіллея» Людмила Самчинська акцентувала увагу на міській комплексній програмі. Зауважила, що до неї зверталися мешканці за допомогою. Вона намагалася розібратися у напрямках та їх фінансуванні.

– Я зараз скажу неприємні речі. Одні люди щомісяця отримують допомогу, інші декілька разів на рік, є такі, які отримують її з декількох джерел, а інші – взагалі нічого не отримують, бо не знають, не мають інформації. А все тому, що лікарі не повідомляють про таку програму. Я ніколи не користувалася допомогою, але іншим завжди намагаюся допомогти чим можу. Мене ввели в оману, повідомивши, що зовсім немає грошей на цю програму. Я тоді прийшла на бюджетну комісію і виглядала дуже негарно через вашу неправдиву інформацію. Розумію, що міський бюджет не безмежний, але потрібно це врегулювати, – зазначила Людмила Самчинська.

Людмила Самчинська відстоює права мешканців громади на всіх можливих рівнях. Автор: Наталя Кравець

Начальниця новоствореного відділу охорони здоров’я Ілона Собченко повідомила, що згідно з протоколом засідання постійної депутатської комісії з питань соціального захисту, охорони здоров’я № 63 від 8.06.2023 року, було надано доручення вивчити детально розширення можливостей надання матеріальної допомоги пацієнтам з онкологією в рамках міської програми, однак цього не зробили і донині.

Крім матеріальної підтримки, обговорювали і психологічну. Ольга Галіч повідомила, що має домовленості з психологами, які спеціалізуються на темі онкології, однак для таких заходів потрібен зал та спеціальне обладнання. На що очільниця громадської організації отримала цілковиту підтримку. Марія Дроздова запевнила: приміщення для зустрічей, які є в розпорядженні виконавчих органів, може, за погодженням, використовувати і громадська організація в рамках укладеного меморандуму.

Круглий стіл завершився на позитивній ноті. Присутні домовилися про подальшу співпрацю. І це дуже важливий результат, адже ГО «Ахіллея» – це перша та єдина в місті організація, яка опікується онкохворими людьми.

Реклама

Допомога онкохворим існує, але її отримують не всі: у Південноукраїнську відбулося обговорення

Джерело: yuzhkanews.city