Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

25 квітня 2025 р. 18:58

25 квітня 2025 р. 18:58


Напередодні 39-ї річниці з дня аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС, південноукраїнські ліквідатори зустрілися в ІКЦ «Імпульс» на запрошення ради ветеранів-атомників.

На зустріч зібралися більшість із 55 чорнобильців-пенсіонерів, колишніх працівників ВП ПАЕС, що перебувають на обліку у ветеранській організації. Серед них і голова міського осередку Всеукраїнської ГО «Союз Чорнобиль Україна» Тамара Остапенко, яка у 1986 році була евакуйована з Прип’яті та має 22-річний стаж роботи в цеху дезактивації.

Автор: Лариса Мініна Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

Голова ради ветеранів ПАЕС Микола Сидоров зазначив, що коли через аварію пошкодилася зона реактора на Чорнобильській АЕС, і стався викид ядерного палива, фахівці та добровольці з усіх куточків країни направили зусилля на ліквідацію наслідків техногенної катастрофи.

Автор: Лариса Мініна Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

Щодо ВП ПАЕС, то у складі десанту на ЧАЕС було відряджено 180 людей у 1986-1987 рр. та 15 – у 1988-у. Це працівники відділу радіаційної безпеки, цеху дезактивації та цеху централізованого ремонту, автотранспортного підприємства. Після аварії наше місто прийняло 738 чорнобильців, надавши їм 277 квартир.

Відомо, що у 2001 році на АЕС працювало 334 особи, які відносяться до категорії постраждалих від аварії на ЧАЕС. Хтось вийшов на заслужений відпочинок. Когось вже немає в живих. Їх пам’ять присутні вшанували хвилиною мовчання.

Першими серед ліквідаторів були розвідники-дозиметристи. Вони складали карту радіаційної обстановки, прокладали найбільш безпечні маршрути для енергетиків, будівельників, шахтарів, монтажників, військових тощо.

Ліквідатор 1 категорії Юрій Рубан має 26-річний стаж роботи на атомній станції. На пенсію пішов з посади старшого інспектора радіаційної безпеки служби відомчого контролю ВП ПАЕС. У перші дні аварії на ЧАЕС був у складі десанту розвідників. Виступ на зустрічі він розпочав з того, що прочитав свій вірш, присвячений «Друзям-чорнобильцям». Також Юрій Рубан поділився спогадами про відрядження на ЧАЕС, деталями, «про які не пишуть у пресі».

– Ми свідомо людям брехали. Казали евакуйованим, кого виселяли, що скоро тут порядок наведемо, хоча розуміли, що ніхто туди вже не повернеться. Прип’яті вже нема. Місто померло у 1986 році. Коли йшла евакуація, в місті було до 2 рентген на годину. Для порівняння, у нас зараз на площі радіометр висить і показує 20 мікрорентген на годину. На самій станції були місця, куди взагалі не можна заходити: 10 000 рентген на годину. Це 30-40 секунд, і тебе вже немає. Я ходив в транспортний коридор, де потужність дози була 800 рентген на годину. Якщо казати про захист, який використовували, то свого часу, коли працював на ліквідації, я сперечався, але мене не стали слухати. Солдатам, які виходили на дах, одягали просвинцьовані фартухи, свинець на голову. Все це до лампочки! Воно лише ускладнювало рух. Якщо ви бачили кадри, де солдатів випускають на покрівлю, вони там лопатами скидають радіоактивні речі, а поряд вибігають дозиметристи у звичайному одязі, без захисту, тому що розуміють, що цей захист лише сковує рухи, збільшує час перебування і зменшує якість роботи. Але було таке рішення, і воно виконувалось.

Фахівець з великим досвідом наголосив, що у випадку радіаційної небезпеки для профілактики не треба випивати цілу склянку йоду з аптеки, чи ковтати жменю пігулок калію йодиду. Достатньо двох пігулок на добу або 2-3 крапель на шматочок цукру для дорослого і однієї краплі – для дитини.

Автор: Лариса Мініна Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

Активістка та членкиня ради ветеранів-атомників Галина Пономарьова запросила усіх ліквідаторів записати свої спогади для історії, а редакторка газети «Контакт» та сайту ЮжкаNews.City , яка теж була на зустрічі, пообіцяла опублікувати ці спогади.

Автор: Лариса Мініна Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

Про наболіле виступів Володимир Круць – ліквідатор та колишній майстер цеху теплових і підземних комунікацій з 31-річним стажем роботи на АЕС. Він поскаржився: дуже важко отримати талон, щоб потрапити до лікаря та запропонував звернутися до влади з цього приводу.

Автор: Лариса Мініна Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

На закінчення кожен ліквідатор отримав певну матеріальну допомогу від ради ветеранів із коштів, що надійшли від працюючих атомників згідно благодійної акції «Ветеран». Це хороша підтримка в умовах, коли допомога чорнобильцям від держави поступово зменшується.

Реклама

Вони захистили світ від наслідків ядерної катастрофи на ЧАЕС

Джерело: yuzhkanews.city