вологість:
тиск:
вітер:
Як вітаміни впливають на психічне здоров’я та настрій
Психічне здоров’я і настрій залежать від численних факторів, як-от соціальне оточення, спосіб життя, фізичний стан організму. Одним з критично важливих, але часто недооцінених чинників є рівень вітамінів та певних амінокислот в організмі, бо вони істотно впливають на емоційний стан, здатність до концентрації, стійкість до стресу та загальне самопочуття. У статті розповідаємо, як саме і які вітаміни та амінокислоти, зокрема гліцин , пов'язані з психічним здоров'ям та настроєм.
Вітаміни групи B: стійкість нервової системи
Вітаміни групи B — ключові гравці у підтримці психічного здоров’я. Зокрема, B1, або тіамін, забезпечує нормальне функціонування нервової системи. B6 (піридоксин) сприяє синтезу нейротрансмітерів (серотоніну, дофаміну, гамма-аміномасляної кислоти), що регулюють настрій та поведінку. B12, або ціанокобаламін, бере участь у формуванні мієлінової оболонки нервових волокон. Дефіцит цих вітамінів може проявлятися дратівливістю, втомою, депресивними станами, а іноді навіть когнітивними розладами.
Вітамін D для гарного настрою
Вітамін D давно визнано важливим для кісткової системи, але дослідження останніх десятиліть довели його вплив і на психіку, а саме — на емоції та пам’ять. Низький рівень цього вітаміну часто корелює із симптомами депресії, тривожності та зниженням настрою, особливо в осінньо-зимовий період. Крім того, D впливає на синтез серотоніну — одного з головних нейромедіаторів відчуття щастя
Вітамін C та E: антиоксидантний захист мозку
Вітаміни C і E — потужні антиоксиданти, що захищають клітини мозку від пошкодження внаслідок окислювального стресу під впливом вільних радикалів. Дефіцит цих вітамінів може сприяти зниженню когнітивних функцій, розвитку депресії та синдрому хронічної втоми. Вітамін C також бере участь у виробленні норадреналіну — речовини, що допомагає мозку мобілізуватися у стресових ситуаціях.
Гліцин: заспокійлива амінокислота
Гліцин — це амінокислота, яка діє як інгібіторний нейромедіатор у центральній нервовій системі. Вона зменшує збудження нервових клітин, допомагає зняти напруження, тривожність, покращити сон і концентрацію. Гліцин часто призначають за емоційної нестабільності, розладів сну, неврозів і станів підвищеної тривожності.
Мелатонін: запорука гарного сну
Гормон, який регулює циркадні ритми людини, — мелатонін . Він синтезується в епіфізі з настанням темряви та відповідає за засинання, якість сну, баланс між його фазами. А саме повноцінний нічний сон забезпечує відновлення емоційного фону, покращення настрою, підвищення стійкості до стресу. Дефіцит мелатоніну — прямий шлях до безсоння, підвищеної дратівливості та депресивних станів. Зниження його вироблення спостерігається у людей, які довго перебувають перед екранами, живуть у мегаполісах, порушують режим дня. Тому іноді лікар разом з прийомом певних вітамінів та амінокислот може порадити на ніч вживати препарати з мелатоніном.

Новини рубріки

Цьогорічний Всесвітній день вишиванки присвятили тимчасово окупованій росією культурній спадщині
10 травня 2025 р. 08:20

Графік прийому лікарів у Південноукраїнську на 12–16 травня 2025 року
09 травня 2025 р. 21:04

Злив даних про ЗСУ: чоловіка з Донеччини судитимуть у Південноукраїнську
09 травня 2025 р. 16:07