Цьогорічний Всесвітній день вишиванки присвятили тимчасово окупованій росією культурній спадщині

10 травня 2025 р. 08:20

10 травня 2025 р. 08:20


Святкування Всесвітнього дня вишиванки 2025 припадає на 15 травня. Цьогоріч організатори присвятили День тимчасово окупованій росією українській культурній спадщині: «Окупована спадщина: врятувати від забуття, вберегти для нащадків». Цьому передував великий дослідницько-реконструкторський проєкт, у рамках якого майстри відтворили 12 повних строїв із Луганської, Донецької, Харківської, Херсонської, Запорізької областей та Криму.

Відтворені до Дня вишиванки строї Донеччини, Луганщини, Херсонщини, Харківщини, Запоріжжя та Криму Фото: з Facebook-сторінки Всесвітній день вишиванки Відтворені до Дня вишиванки строї Донеччини, Луганщини, Херсонщини, Харківщини, Запоріжжя та Криму

Проєкт «Окупована спадщина» тривав п'ять місяців, упродовж яких дослідники та майстри-реконструктори створили 12 унікальних строїв із тимчасово окупованих регіонів. У пошуках експонатів для відтворення дослідники звертались по допомогу до музеїв та власників приватних колекцій.

Строї можна буде побачити на різних музейних та галерейних майданчиках в Україні та за кордоном. Так, на 2025 рік вже заплановані виставки в Національному центрі народної культури «Музей Івана Гончара», Вишгородському історико-культурному заповіднику, Ірпінському історико-краєзнавчому музеї.

У книзі зібрані понад 100 експонатів, серед яких вишиті сорочки, прикраси та верхній одяг Луганщини Фото: з Facebook-сторінки Всесвітній день вишиванки В книзі зібрано понад 100 ексонатів, серед яких - вишиті сорочки, прикраси та верхній одяг Луганщини

Спеціально до Дня вишиванки команда Всесвітнього дня вишиванки, Центр фольклору та етнографії , Національний музей народної архітектури та побуту України в колаборації із Svarga презентували вихід книги, присвяченої вишитим сорочкам Луганщини. Робота над виданням розпочалась ще у 2012 році.

« Станом на початок 2025 року майже вся територія Луганщини окупована росією. Тож презентований матеріял є вкрай вагомим, адже засвідчує, що ці території були та залишаються питомо українськими.

Автори видання вважають стратегічним завданням максимально фіксувати та описувати культурну спадщину окупованих регіонів, щоб унеможливити зникнення зразків у разі їхнього фізичного знищення ворогом у ході російсько-української війни » , — йдеться на сторінці Всесвітнього дня вишиванки .

Упорядники книги: Леся Воронюк та Володимир Щибря в одному виданні зібрали понад 100 одиниць одягу із семи районів Луганської области, а також розмістили детальні схеми вишивки та крої давнього одягу для їх подальшого відтворення.

Цьогорічний День вишиванки організатори закликають відзначити не лише вдягнувши вишиванку на роботу, навчання чи відпочинок, але й познайомись ближче з вишитими традиціями тимчасово окупованих областей України та Криму: «Обрати один із зручних форматів заходу — виставку, лекцію, презентацію, зустріч та за можливості продемонструвати вивезені, врятовані вами сімейні чи місцеві реліквії — вишиванки, рушники тощо».

У Первомайському музеї на 15 травня заплановане відкриття виставки вишитих робіт місцевих майстринь, тож обов'язково слідкуйте за новинами аби не пропустити анонс.

Реклама

Цьогорічний Всесвітній день вишиванки присвятили тимчасово окупованій росією культурній спадщині

Джерело: thegard.city