вологість:
тиск:
вітер:
Освіта майбутнього: яким буде перший академічний ліцей у Південноукраїнську
У 2027 році Південноукраїнськ отримає єдиний у громаді академічний ліцей для 10–12 класів із потужною матеріальнотехнічною базою. Протягом декількох років заклад проходить масштабну модернізацію: від заміни вікон, реконструкції харчоблоків до закупівлі STEM-лабораторій і лазерного тиру. «Ми настільки заглибилися, що зворотного шляху немає», – каже Юрій Сінчук, начальник управління освіти Південноукраїнської міської ради. Що саме зміниться і чому це важливо, читайте у розлогому матеріалі ЮжкаNews.City.
Реформу «Нова українська школа» Верховна Рада ухвалила в 2017 році. Відтоді нормативна база постійно уточнюється, і зміни торкнулися всіх рівнів освіти, пояснює Юрій Сінчук. В нашій громаді реформуватися почали чотири роки тому. Була створена робоча група, до складу якої входили депутати, освітяни, громадськість. Рік розробляли комплекс заходів трансформації освіти в Южноукраїнській міській територіальній громаді, розрахований до 2027 р. Потім затвердили рішенням міськради, і робота закипіла.
На роль академічного ліцею визначили нинішній ліцей № 2. Однак, щоб у громаді з’явився такий заклад, потрібно було виконати вимоги, перелік яких передбачений міністерством освіти.
У ліцеї № 2 замінюють старі вікна на нові
Автор:
Наталя Кравець
Академічний ліцей – це не просто нова вивіска на будівлі, а комплексні зміни. Попереду є ще два роки напруженої роботи, аби в 2027-му учні зайшли до кабінетів із сучасними лабораторіями, а місто отримало ефективну модель «старшої профільної освіти».
Юрій Сінчук начальник управління освіти Південноукраїнської міської ради
Автор:
Наталя Кравець
– Часу мало, проте відчуваємо підтримку держави та місцевої влади. Місцеві депутати виділили кошти, і ми придбали майже все для кабінету фізики, крім лабораторного обладнання. Сподіваюся, цьогоріч докупимо. Кабінет хімії закуплений. Комп’ютерний клас купили. Планується два лінгафонні кабінети, один вже придбали (ноутбуки для кожного учня та систему з навушниками) , – ділиться тим, що вже зроблено Юрій Сінчук.
З першого вересня нинішнього року має запрацювати осередок захисту країни, де старшокласники здобуватимуть реальні навички, а не вчитимуть теорію з плакатів. Тут вони керуватимуть дронами, стрілятимуть в лазерному тирі тощо. Обладнання придбали за державну субвенцію.
На цей предмет виділили два класи, розповідає директорка ліцею Тетяна Супряга. Вона провела екскурсію закладом, щоб показати, які трансформації з ним відбуваються. На першому поверсі реконструюють харчоблоки. Приміщення адаптують до нових стандартів. Буде встановлене сучасне обладнання, яке поки що чекає в холі у коробках. У будівлі скрізь міняють старі дерев’яні вікна на пластикові. Доробляють ремонти в класах.
Поки що все обладнання для спецкласів запаковане. Директорка показала три новенькі інтерактивні панелі для кабінетів фізики, хімії та інформатики з діагоналлю 65 та 75 см, шафу для хімічних реактивів, мультифункціональні принтери в коробках та багато іншого. Вона похизувалася новим здобутком: у червні надійшла звістка, що заклад був обраний державою для субвенції на два мільйони гривень для облаштування STEM‑лабораторії.
У 2027 р. до нового академічного ліцею підуть учні, які закінчили дев’ятий клас. На повну потужність заклад запрацює через три роки, коли сформуються всі паралелі 10, 11, 12 класів. За підрахунками управління освіти, це від 600 до 700 юнаків і юнок. Умови відбору в академічний ліцей наразі невідомі, зазначає Юрій Сінчук. Міністерство освіти нібито планує запровадити іспити, однак рішень ще не було.
Чи виграють від реформи старшокласники? На думку Юрія Сінчука у цьому є плюси. По-перше, майбутні випускники працюватимуть за індивідуальним напрямком розвитку, з яким визначитися допоможуть кар’єрні консультанти. По-друге, вчитимуться на сучасному обладнанні. Умови для старшокласників в академічному ліцеї будуть значно кращими, ніж є зараз.
Директорка Південноукраїнського ліцею № 2 Тетяна Супряга
Автор:
Наталя Кравець
Директорка майбутнього академліцею Тетяна Супряга зауважує, що для неї та педагогічного колективу – це чималий виклик. Потрібен був час, щоб прийняти нововведення. Вона розуміє, що перехід в інший навчальний заклад для учнів теж буде випробовуванням. Потрібна адаптація. Проте місто у нас маленьке, всі одне одного знають. До того ж, це вже майже дорослі люди, які планують вступати до вишів. Тож, зважуючи всі за і проти, користі більше.
– Реформа має на меті полегшити подальшу долю випускника. В академічному ліцеї учень отримає знання з тих предметів, які дійсно йому знадобляться в майбутньому. Якщо він «технар» – то, звичайно, буде більше уваги приділятися таким наукам як фізика й математика. Також акцент робитиметься і на практику , – пояснює Юрій Сінчук.
Академічний ліцей також став учасником експериментального проєкту зі створення безпечного простору. Передбачається: по периметру висока огорожа з інфрачервоними датчиками, контрольовані входи за брелоками-ідентифікаторами (SMS-сповіщення батькам «дитина зайшла/вийшла»), трекер для шкільного автобуса, пожежна сигналізація, що фінансується окремою субвенцією від держави на умовах 50% співфінансування з міського бюджету, розповів Юрій Сінчук.
Стадіон ліцею № 2 з теперішньою огорожею
Автор:
Наталя Кравець
В управлінні будівництва та ремонтів повідомили, що проєктно-кошторисна документація на огорожу виготовлена, але ще не складений кошторис, тому загальна вартість поки що невідома. Що стосується пожежної сигналізації, то проєкт на стадії укладання договору з підрядником. Субвенція ще не надійшла, однак під час аукціону вартість робіт впала від запланованої, тому грошей має вистачити.
Наталя Місяновська, заступниця начальника УБР, також розповіла, що виготовлено проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію стадіону та спортивних майданчиків майбутнього академічного ліцею. Для реалізації проєкту орієнтовно потрібно 16,5 мільйонів гривень. Щоб зменшити навантаження на скарбницю громади, управління економічного розвитку шукає інвесторів.
Спортивний майданчик, який в майбутньому, можливо, модернізують
Автор:
Наталя Кравець
Скорочення можливі, але не через реформу, а через демографічне падіння, пояснює Юрій Сінчук. Раніше у школах нашого міста навчалося понад десять тисяч дітей, зараз – трохи більше чотирьох. Найближчих три-чотири роки катастрофічного скорочення не очікуємо. А далі… Народжуваність падає. Раніше у дитячих садках на сто місць була 131 дитина. Сьогодні – купа вільних місць.
Автор:
Наталя Кравець
Коли запрацює академічний ліцей, відбудеться міграція вчителів, які працюють тільки зі старшокласниками, переконаний посадовець. І це абсолютно нормально, зазначає він. Крім цього, в ліцеї з’являться нові штатні одиниці на кшталт лабораторного інструктора, кар’єрного радника тощо.
Частина батьків критикує нововведення, намагаючись лишити старші класи у «своїх» школах. Але, як наголошує начальник управління освіти, цього вже не повернути.
– Рішення приймалося на місцевому рівні, потім передавалося на керівництво області, ті в свою чергу – на погодження в міністерство освіти. Нас викликали в Миколаїв в інститут післядипломної педагогічної освіти. Потім мені було приємно почути такі слова: «Ми зробили висновок, що ви є тим майданчиком, куди можна везти колег з інших регіонів і показувати, як має бути, – поділився успіхами Юрій Сінчук.
Директорка ліцею Тетяна Супряга планує в наступному навчальному році відкрите спілкування з батьками старшокласників аби налагодити контакт. Освітяни закликають містян до діалогу: реформа успішна лише тоді, коли її підтримує громада.

Новини рубріки

Спека в Україні: як безпечно пережити понад +30°C - поради на літо 2025
10 липня 2025 р. 14:08

У Південноукраїнську попрощалися із загиблим воїном Олександром Щолоком
10 липня 2025 р. 13:41