SIM-картка теж вразлива: як захистити її від шахраїв

16 липня 2025 р. 08:44

16 липня 2025 р. 08:44


У контексті розмов про кібербезпеку зазвичай говоримо про захист паролів, доступів до акаунтів, пін-кодів, та іншої сенситивної інформації. Але насправді все починається із SIM-картки, до якої також можуть отримати доступ шахраї. І так само можуть наробити вам горя. Як цьому запобігти? Розбираємось нижче.

Докладніше про те, як захистити SIM-картку від шахраїв, розповідає Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Особливо небезпечна ситуація, коли номер «прив'язаний» до банківських рахунків або важливих програм.

Як шахраї цуплять SIM-картки?

Атака починається зі спроб отримати якнайбільше інформації про власника номера. У деяких випадках на баланс телефону несподівано надходять невеликі поповнення від невідомих осіб . Це може бути тестова активність, щоб пізніше використовувати номер у процедурах ідентифікації оператора.

Ще один тривожний сигнал – регулярні дзвінки з невідомих номерів. Шахраї можуть намагатися викликати у жертви реакцію або зібрати додаткові дані, наприклад, зімітувавши розмову зі «службою підтримки» або ставлячи додаткові питання, що наводять на певні особисті моменти.

Зібравши мінімальний набір інформації, зловмисники можуть звернутися до оператора із заявою про «відновлення» SIM-картки — нібито через втрату чи поломку.

Якщо особа не підтверджена офіційно, оператор може видати нову SIM-карту , яка потрапить просто в руки злочинців. Це дає їм прямий доступ до SMS-повідомлень, одноразових паролів та інших критично важливих даних.

Як захиститись від крадіжки SIM-картки?

Щоб мінімізувати ризики, експерти радять зробити кілька простих, але ефективних кроків:

  • Заборонити дистанційну заміну SIM-картки. Більшість операторів надають таку можливість — послуга обмежує будь-які операції з номером, окрім особистого візиту з паспортом.
  • Персоніфікувати свій номер. Пройдіть реєстрацію в офісі оператора або онлайн, щоб зв'язати номер з конкретним власником. Це суттєво ускладнить життя шахраям, адже відтепер будь-які дії із SIM-карткою будуть можливі лише після підтвердження особистості.
  • Обмежити використання номера. Фінансовий номер не варто вказувати на публічних ресурсах, в соцмережах або онлайн-покупках. Також не повідомляйте його стороннім, навіть якщо той, хто телефонує, представляється співробітником банку або іншого сервісу.
  • Використовувати окремий номер для онлайн-платежів. Фахівці рекомендують завести додаткову SIM-картку виключно для входу до банківських програм. Такий номер не має використовуватись для повсякденного зв'язку.
  • Контролюйте активність. Підключіть повідомлення про всі операції, що стосуються Вашої SIM-картки, та регулярно перевіряйте деталізацію дзвінків або транзакцій.

SIM-карта, на жаль, може стати вразливою ланкою у вашій цифровій безпеці. Саме тому важливо ставитися до свого номера, як до конфіденційної інформації, та вчасно вживати захисних заходів.

Реклама

SIM-картка теж вразлива: як захистити її від шахраїв

Джерело: thegard.city