Як вберегтися від травм і що робити, якщо травмувалися: інтерв'ю з травматологом із Первомайська

22 липня 2025 р. 08:43

22 липня 2025 р. 08:43


Як діяти, якщо отримали травму, та що варто знати, щоби не допускати цього: у побуті та під час фізичних навантажень? Які найпоширеніші помилки допускають люди під час реабілітації після вивихів чи переломів і що треба робити, щоб якнайшвидше відновитися? Пояснює лікар-травматолог Артем Кирган.

Артем Кирган — досвідчений лікар-ортопед-травматолог, який здобув фахову освіту в Одеському національному медичному університеті, працював у медичних закладах Одеси та Києва, а наразі приймає в медцентрі «Агапіт» у Первомайську. Журналістка розпитала пана Артема про його роботу та про те, що варто знати людям, щоб зберегти своє здоров'я.

Із якими травмами найчастіше звертаються люди

— Працюємо з травмами, переломами, забоями, — каже Артем Володимирович . — Найпоширеніші травми, з якими звертаються пацієнти на сьогодні, — це переломи кісток, вивихи плеча, надколінника, розтягнення зв'язок гомілково-стопного суглоба, забої м'яких тканин після ДТП або побутових падінь, посттравматичні болі, недоліковані старі травми.

Молоді люди — переважно ті, хто займається спортом або потрапили в ДТП, чи відчувають наслідки минулих травмувань, каже лікар. У старшого покоління часті побутові травми.

Причому у травматології немає сезонності, наголошує лікар: думка, наче взимку люди частіше травмуються, є хибною: « Елементарно: дома ви йдете, вдарилися об щось — це вже травма, але вона може бути не ускладнена переломом. Травма завжди була, буде і є. Вона може бути будь-яка, побутова, кримінальна. Зараз побільшало вогнепальної травми, бо в Україні війна. Тому на моїх попередніх місцях роботи я також працював із вогнепальними пораненнями і цивільного населення, і військових, які отримали травми на фронті ».

Як діяти, якщо отримав травму: короткий алгоритм дій

Хочу, щоб люди розуміли, що якщо ви отримали травму, то потрібно з цим щось робити: не потім, а зараз, тому що можуть настати незворотні зміни, наголошує лікар.

Травматолог надає алгоритм дій першої допомоги людині, яка травмувалася.

  • Насамперед потрібно викликати швидку допомогу, а потім, в очікуванні лікаря, вже надавати якусь допомогу собі.
  • По-перше, знерухомити ушкоджену частину тіла. Якщо на вулиці отримали якусь травму, і бачите, що ваша кінцівка деформована, можна зафіксувати будь-якою імпровізованою шиною, наприклад, палицею.
  • Друге — припідняти кінцівку.
  • Третє — прикласти холод. Через тканину, не просто на шкіру прикладати холодне, бо можна отримати обмороження шкіри, а це буде додатковим ускладненням.
  • Четверте: не намагатись вправити чи тягнути кінцівку.
  • У разі сильного болю можна випити знеболювальне, приміром, ібупрофен.

І найголовніша порада: не зволікати. Навіть простий забій може виявитися переломом.

Як вберегтися від травм і що робити, якщо травмувалися: інтерв'ю з травматологом із Первомайська

— Чи змінилося щось у вашій роботі з початку повномасштабної війни?

— Так, побільшало пацієнтів з вогнепальними пораненнями військових і цивільних, — повторює лікар . — Частина з них проходить довготривалу реабілітацію. Збільшилася кількість стресових переломів та хронічних болів: у переселенців і волонтерів, які працюють фізично або живуть у ненормальних умовах.

Психоемоційне навантаження також дає про себе знати. Люди довше відкладають звернення, приходять уже з ускладненнями.

Паралельно зросла мотивація до реабілітації, особливо у військових. Вони хочуть швидше повернутися у стрій або до нормального життя.

Які помилки найчастіше допускають люди під час реабілітації

Лікар перераховує основні помилки, що допускають пацієнти під час відновлення після травм та операцій:

  • Занадто рано навантажують ушкоджену кінцівку, що несе ризик повторного перелому або зсуву, або ж перелому металофіксатора, який встановили.
  • Ігнорують лікувальну фізкультуру, фізіотерапію, а потім стикаються з контрактурами, болем і обмеженням рухів (контрактура — це зменшення кута згинання кінцівки, тобто зменшення об'єму рухів в суглобі).
  • Самовільно припиняють носіння гіпсу чи ортеза.
  • Надмірно оберігають кінцівку, замість розробляти.
  • Не дотримуються графіка візитів чи контрольного рентгену. Тут варто пояснити детальніше.

— Коли ми з пацієнтом перший раз зустрічаємось, якщо є перелом або травма, я пацієнту розказую, як діяти, даю рекомендації та рекомендую через 5-6 днів прийти до мене на повторну консультацію, зробити повторний рентген. У момент травми наявний набряк, — пояснює лікар, — опісля ж набряк сходить. І якщо на першій рентгенограмі перелом мав перспективу зрощення без операції, то рентген-контроль ураженої ділянки через декілька днів може показати, що уламки змістилися, тому зрощення фізіологічним шляхом не відбудеться і потрібна операція. Деякі пацієнти ігнорують це, втрачають дорогоцінний час, а потім мають проблеми і скаржаться на лікарів.

— Ще є пацієнти, — зауважує мій співрозмовник, — які надмірно оберігають свою кінцівку, не розробляють її вчасно, що призводить до атрофії м'язів і також до контрактури. Така проблема не дуже часто зустрічається, навпаки, пацієнти хочуть швидко все зробити, але дуже швидко вони можуть собі зробити щось погане.

Порада проста: слухайте свого лікаря, проходьте контрольне обстеження, та не поспішайте: реабілітація потребує терпіння.

Кожна травма унікальна, не буває «так само», як у когось

— Не один раз я в своїй практиці стикався з тим, що люди начитаються неправдивої інформації в інтернеті або наслухаються родичів, друзів, у яких «таке саме було», — наголошує лікар. — Але я хочу, щоб люди розуміли, що таке саме — це неможливо. Тому що у кожного різна ситуація, як не крути. Навіть якщо трішки чимось схоже, є купа факторів, які впливають: вік пацієнта, обмін речовин пацієнта, вага пацієнта дуже сильно впливає на опорно-руховий апарат.

Люди з ожирінням дуже страждають через навантаження на суглоби: потім виникають артрози, потрібно думати про лікування. На першочергових етапах це уколи PRP (плазмоліфтинг — метод лікування, що використовує власну плазму крові пацієнта, збагачену тромбоцитами, для стимуляції регенерації тканин) , плазмотерапія, уколи гіалуронової кислоти. Наша задача як лікарів відтягнути максимально термін первинного ендопротезування колінного або кульшового суглоба. Тому що строк служби штучного суглоба від 15 до 20 років. У моїй практиці, в практиці моїх старших колег, у яких я навчався, були пацієнти і 20-річного віку, яким доводилося видаляти уражений суглоб і ставити штучний імплант. Виробником цього імпланту закладено ресурс 15-20 років, після цього потрібно робити повторну операцію. Тому лікарі зацікавлені в тому, щоб відтягнути оцей момент первинної операції, заміну суглоба. Адже вона не проходить безслідно. А повторна операція — це додаткове навантаження, як фізичне, так і фінансове для пацієнта, а це нікому не потрібно.

Поради: правильне взуття, уважність дома, не перенавантажуватися під час тренувань

— Що можете порадити для профілактики травм — як у побуті, так і для тих, хто веде активний спосіб життя?

  • Порада для всіх: правильне взуття з хорошою фіксацією.
  • Уважність дома: найчастіше падають у ванні, на сходах, на вологій підлозі. Не лізти на табурети без страховки. Мати мого друга залазила на табуретку, в шафі дома щось робила, і зламала собі плече.
  • Для активних: перед тренуванням обов'язкова розминка: треба, щоб м'язи потягнулись, розігрілись. Поступове навантаження, стежити за гідратацією, балансом мікроелементів. Правильна техніка плюс грамотна вага на тренуванні. Не потрібно робити те, що для організма не природне, тому що, як я вже казав вище, люди з великою вагою страждають на ураження суглобів, колінних, кульшових, так само і хребта. Навантаження не розподіляється рівномірно, страждає хрящ. Молоді люди в спортзалах думають: о, я зараз більше ваги підніму, в мене буде красивіше тіло. Потім навіть в людини начебто нічого не болить, а якщо й болить, вона не зізнається, бо думає, що біль від спортзалу. А може бути таке, що у людини просто немає суглобів, вони стерлись через великі навантаження.
  • Спина дуже сильно страждає. Чому в людей, які займаються тяжкою фізичною роботою, болить спина? Тому що для хребта фізіологічно і так уже навантаження через те, що ми ходимо на двох ногах, а не на чотирьох, як раніше наші предки, для нас це не природно. Тому вага тіла грубо кажучи, здавлює і руйнує все це. А якщо ти ще і зверху щось накидаєш на себе... У військових доволі часта проблема: під час носіння бронежилета плюс додаткового навантаження, амуніції, також страждає спина дуже сильно.

Головна порада від лікаря: слухайте своє тіло. Біль — це не слабкість, це сигнал, що щось не так.

Як записатися на прийом до травматолога

Лікар-травматолог приймає в МЦ «Агапіт» щодня, крім суботи та неділі.

Реклама

Як вберегтися від травм і що робити, якщо травмувалися: інтерв'ю з травматологом із Первомайська

Джерело: thegard.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua