Антикорупція по-українськи: незалежність НАБУ скасували оплесками

22 липня 2025 р. 15:57

22 липня 2025 р. 15:57


22 липня Верховна Рада України у другому читанні ухвалила резонансний законопроєкт №12414, який передбачає, що Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) стають підконтрольними генеральному прокурору . За документ проголосували 263 народні депутати , 13 були проти. Про це повідомив нардеп Ярослав Желєзняк .

Перед голосуванням ряд народних депутатів заблокували трибуну, намагаючись зірвати ухвалення закону. Желєзняк заявив, що блокування було “єдиним варіантом, як це можна хоч теоретично зупинити”. Незважаючи на протести, парламент підтримав правки, які фактично позбавляють ключові антикорупційні органи їхньої незалежності. Після голосування депутати аплодували.

Які зміни передбачає законопроєкт

У НАБУ та САП попереджають, що документ фактично знищує незалежність антикорупційної інфраструктури. Згідно з ухваленими змінами:

  • Генеральний прокурор отримує право доступу до всіх справ НАБУ та може делегувати цей доступ будь-якому іншому прокурору.
  • Генпрокурор має повноваження надавати детективам НАБУ обов’язкові письмові вказівки та змінювати підслідність у разі їх невиконання.
  • Має право закривати розслідування на вимогу сторони захисту.
  • Самостійно вирішує спори про підслідність.
  • Підписує підозри топпосадовцям без участі САП.
  • Керівник САП втрачає право формувати групу прокурорів — це робить виключно Генпрокурор.

“Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року, буде зруйнована. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні”, – заявили у спільному зверненні НАБУ та САП.

Реакція та заклики

Директор НАБУ Семен Кривонос на брифінгу звернувся до Президента Володимира Зеленського із закликом не підписувати законопроєкт №12414.

Свою стурбованість висловили й у Transparency International Ukraine . Там наголошують, що документ створює загрозу для антикорупційних розслідувань:
“Одне із положень законопроєкту №12414 надає Генпрокурору ексклюзивне право закривати справи щодо топчиновників, включаючи фігурантів справ НАБУ. Це означає, що, наприклад, справи Чернишова , Кириленка та інших високопосадовців можуть бути закриті напряму Генпрокурором — і це рішення неможливо буде оскаржити”.

У Transparency додають, що така концентрація влади у руках Генпрокурора, який призначається без відкритого конкурсу, створює високі корупційні ризики та знищує реформу САП.

ЄС висловив занепокоєння

Речник Єврокомісії Гійом Мерсьє заявив, що ЄС серйозно стурбований діями України щодо антикорупційних органів . У Брюсселі нагадали, що незалежна антикорупційна система є ключовою умовою для вступу України до ЄС.

Обшуки у НАБУ та САП

Скандальне голосування збіглося з масштабними обшуками, які 21 липня проводили Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора у співробітників НАБУ. Слідчі дії пояснили спецоперацією з нейтралізації російського впливу на антикорупційні органи.

Серед затриманих – Руслан Магамедрасулов , керівник міжрегіонального управління детективів НАБУ, якого підозрюють у бізнес-зв’язках з Росією та пособництві державі-агресору.

У НАБУ заявили, що обшуки проводилися без ухвал суду та можуть зірвати ключові розслідування. САП також повідомила про аналогічні перевірки та підкреслила, що дії силовиків суперечать законодавчим процедурам.

Пізніше Державне бюро розслідувань оголосило підозри трьом співробітникам НАБУ, звинувативши їх в участі у ДТП, унаслідок яких постраждали люди.

У свою чергу, СБУ спростувала звинувачення НАБУ щодо доступу до негласних слідчих дій, назвавши їх “безпідставними та маніпулятивними”.

Антикорупція по-українськи: незалежність НАБУ скасували оплесками

Джерело: korabelov.info

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua