Чи колись буде в Україні єдиний час?

26 жовтня 2024 р. 17:36

26 жовтня 2024 р. 17:36


Питання переходу з літнього на зимовий час і назад заплутане і довгий час залишається відкритим. Вкотре ухваливши парламентом рішення залишитися на зимовому часі, все йде до того, що воно не буде підписано президентом України.

Перехід навесні на літній час та повернення восени до зимового в Україні офіційно було запроваджено 1981 року, ще за СРСР. Ціль - можливість для громадян довше працювати засвітло і менше використовувати штучне освітлення.

Водночас противники переведення стрілок завжди наголошували на тому, що такі щорічні зміни призводять до порушення біоритмів людей.

Близько 85% території України розташовано у другому часовому поясі (східноєвропейському, UTC+2). Лише незначну частину Закарпатської області на заході та Харківській, Луганській, Донецькій на сході перетинають перший та третій часові пояси.

Якщо Київ вирішить зупинитися на зимовому часі, то має бути готовим до викликів, які він принесе. Наприклад, змістити на годину раніше звичайний час початку роботи та навчання. Це дозволить залишитися в одному поясі з більшістю держав ЄС, але при цьому "спіймати" більше денного світла.

Переведення стрілок має і політичну складову, яка йде врозріз з економічною.

Наразі літній час в Україні збігається з Москвою. Нам пропонують залишитися на зимовому часі, щоб відрізнятися на годину від часу в РФ. Але при цьому скромно замовчуючи, що тоді влітку 21 червня сонце у Львові сходитиме о 04:15, Луганську взагалі о 03:20, а Ізмаїлі о 04:17. Захід сонця, відповідно, у цих містах, відбуватиметься о 20:36, о 19:29 та о 19:57.

Чи колись буде в Україні єдиний час?

Але сучасна людина не встає на сонце. Встає сонце о 3-й чи 5-й ранку – для більшості городян жодної різниці не має. Звідси енергетична складова – вранці світло горить мінімально, а от, якщо жити за зимовим часом, включати його доведеться на годину раніше більшу частину року. Що набагато витратніше.

Наприклад, якщо жити за зимовим часом (що ми почнемо вже завтра), то захід сонця 22 грудня, у день зимового сонцестояння у Львові о 16:25, Луганську о 15:31, Ізмаїлі - о 16:25. Якби залишилися на літньому - захід сонця був би на годину пізніше.

Так що, ймовірно, ми маємо зимовий/літній перехід ще пару років мінімум. У Євросоюзі, до речі, також відбуваються такі коливання, багато країн все ще визначаються, скасовувати сезонний час чи ні. Тож ми не самотні у своїх метаннях...

Реклама

Чи колись буде в Україні єдиний час?

Джерело: izmacity.com