вологість:
тиск:
вітер:
Як перетворити сільську бібліотеку на культурний осередок: досвід Холоднобалківської бібліотеки
Бібліотека у селі Холодна Балка Нерубайської громади – це більше ніж бібліотека у звичному розумінні. Це затишний простір, де працюють клуби за інтересами, постійно організовують зустрічі, презентації, залучають фінансування, яке допомагає модернізувати її роботу. Нещодавно завдяки цій активності тут відкрили сучасний простір для дітей та молоді. Ще одну мрію допомогли втілити читачі, у бібліотеки з'явився власний логотип, який обирали разом з мешканцями. Як простій сільській бібліотеці стати культурним та громадським осередком, як залучати кошти на розвиток та згуртовувати навколо себе читачів – ділиться досвідом її керівниця Олеся Рожнатова.
В чому проблема
Бібліотеки як місце доступу до книг та інформації поступово втрачають свою роль у сучасному світі. Їх вистісняють інтернет-ресурси, де можна знайти потрібну інформацію, не виходячи з дому. Дослідження агенції Info Sapiens свідчать, що за 2023 рік лише 12% українців відвідували бібліотеки впродовж року.
Крім того, в Україні більшість бібліотечних фондів застаріли, кошти на їх оновлення практично не виділяються, а під час війни ця ситуація значно поглибилась. Росія пошкодила або зруйнувала близько тисячі бібліотек, вивозила або знищувала їх фонди на окупованих територіях. За інформацією директорки Українського інституту книги, сьогодні в Україні з 12 тисяч публічних бібліотек активно діють 3-4 тисячі.
Чи є сучасному світі з його технологіями місце бібліотекам? Європейський досвід показує, що бібліотеки живуть, розвиваються і процвітають. По-перше, не вся інформація сьогодні відцифрована, і її можна знайти в інтернеті. По-друге, жоден інший заклад культури не виконує таких функцій, як бібліотека. Однак в Європі, наприклад, вони давно з книгосховищ перетворилися на центри культурної активності, простори для розвитку та навчання.
В Україні теж є багато прикладів, де бібліотеки стали сучасними хабами для дітей та дорослих. Зазвичай завдяки ентузіазму працівників, які власними силами шукають можливості перетворити бібліотеку на багатофункціональний простір. І не обов'язково для цього бути міською бібліотеккою. Бібліотека у селі Холодна Балка на Одещині – це якраз той випадок, коли вдалося зробити трансформацію в сучасному світі.
Рішеннями, як зробити трансформацію, ділиться Олеся Рожнатова, яка працює у Холоднобалківській бібліотеці з 2011 року. Тут пройшли її дитячі роки і як читачки, і як доньки бібліотекарки. Тут працювала і працює сьогодні її мама. Олеся вирішила продовжити сімейну справу і доводить на власному досвіді, що сучасна бібліотека може бути іншою.
Яке рішення? Бібліотека повинна змінитися, аби вижити
– Можливо, спочатку я не думала так глобально про зміни, але точно розуміла, що бібліотека не може існувати у такому формату, як раніше. Це вже не пункт видачі книги. Вона має стати відкритим простором, місцем для спілкування, де можна отримати допомогу, нові знання та навички.
Олеся Рожнатова, керівниця бібліотеки у селі Холодна Балка
Перш за все, змінитися повинні самі бібліотекарі. За словами Олесі, поштовх до всіх активностей стався у 2018 році, коли вона пройшла відбір до програми громадських радників і стала таким радником у своїй громаді.
– Громадські радники – це люди, які пройшли спеціальне навчання і надають мешканцям своїх громад первинну правову допомогу: куди звернутися з того чи іншого питання, як написати звернення, оформити документи.
Згодом активісти вирішили об'єднати свої сили та створили окрему громадську організацію "Асоціація громадських радників". Олеся наразі є менеджеркою напрямку безпеки у громадах.
Одним з результатів роботи команди став інформаційний довідник "ПоРадник безпеки" , який розробили спеціально для мешканців Нерубайської ОТГ, а згодом презентували другий, універсальний довідник, яким можуть користуватися громади з різних куточків України.
– Мій досвід громадської діяльності дуже вплинув на ріст нашої бібліотеки. Коли ти постійно спілкуєшся в колі активних та дієвих людей, змінотворців, це підсилює та заряджає. Це також допомагає розвивати навички та отримувати нові знання: як писати проєкти, де шукати грантодавців, як комунікувати та залучати кошти.
Не чекати фінансування "зверху", а шукати кошти через донорів
Олеся посійно шукає різні проєкти та програми, які допомагають розвивати бібліотеку, робити її більш сучасною та привабливою для мешканців.
Перший такий досвід стався ще до реформи децентралізації. У 2013 році їх заклад взяв участь у проєкті "Бібліоміст", який проходив за підтримки благодійного фонду Білла та Мелінди Гейтс . Завдяки цьому в бібліотеці з'явився інтернет, перші комп’ютери, а з ними й нові відвідувачі.
– Сьогодні наша бібліотека належить до мережі ХАБів цифрової освіти. Зокрема, ми допомогаємо мешканцям ознайомитися із застосунком "Дія", показуємо, які послуги та довідки там можна отримати.
Наступним проєктом, який допоміг отримати нове обладнання, став проєкт фонду "Бібліотечна країна" . Це була ініціатива, яка, з одного боку, вчила бібліотекарів писати проєктні заявки, щоб залучати альтернативні джерела фінансування, з іншого – учасники могли отримати різне оснащення. Заявка Олесі була серед кращих, бібліотека виграла проектор та комплект літератури.
Згодом бібліотека перемогла у ще одному проєкті, який обирав громади для створення кінопросторів та показу документальних фільмів. Так при бібліотеці почав працювати кіноклуб .
У вересні цього року завдяки фінансовій підтримці ГО "Десяте квітня" у будівлі бібліотеки облаштували простір, дружній до дитини: зі зручними меблями, іграми та можливістю провести час з друзями у невимушеній атмосфері.
– Це була моя мрія, щоб у наших дітей був такий простір. На одному заході мій колега з громадської організації проговорив це з представницею ГО "Десяте квітня", і ми почати співпрацювати. Тішуся, що вдалося залучити місцеві ресурси. Наша громада закупила стелажі, а благодійники наповнили цей простір – придбали ергономічні меблі, крісла-пуфи, набори для творчості та ігор.
Новий простір, який з'явився у бібліотеці
Необхідно перетворити бібліотеку на центр громадського і культурного життя
У сільській місцевості будинки культури та біблотеки, по суті, залишаються єдиними осередками дозвілля та місцем зустрічей односельчан. У Холоднобалківській бібліотеці наразі працюють два клуби за інтересами – "Паперові витівки" для наймолодших та клуб "ЗатишОк" – для літніх людей.
– Перший ми створили для дітей віком 2 до 6 років. Садочок не працює, у школу вони ще не ходять, а інших умов, де б ці діти могли бути залучені, сьогодні немає. Тому я вирішила проводити для них заняття, щоб у дітей була можливість комунікувати та розвиватися. Поки діти займаються, мами чекають на них в іншій кімнаті. До речі, у планах – облаштувати комфортний простір і для батьків.
Ще одна категорія людей, яка потребує уваги та підтримки – це літні, самотні люди. Зазвичай їм бракує елементарного спілкування, тому для них також почали влаштовувати різні тематичні посиденьки та майстер-класи.
Крім того, у бібліотеці постійно проходять різноманітні заходи: творчі знайомства, семінари, презентації. Нерідко мешканці самі ініціюють якісь зустрічі, щоб поділитися своїм досвідом.
– Таким чином ми знайомимось з цікавими людьми, які живуть у нашій громаді. Наприклад, була зустріч з письменницею, яка пише у жанрі фентезі та художницею, яка створила ілюстрації для дитячої книги, а також презентувала невелику добірку своїх картин. Для батьків проводили семінар про гармонійний розвиток дітей, а для найменших читачів – арт-терапевтичні заняття з психологом.
Як заохочувати людей ставати книгодарувальниками
Без нової книги – бібліотека не може надавати якісні послуги, говорить Олеся. Минулого року близько ста книг для бібліотеки закупила громада. Однак фонди все одно поповнюються дуже повільно. Бібліотеки шукають різні можливості їх оновлювати.
У Холодній Балці бібліотекарі теж знайшли кілька рішень, які допомагають покращити цю ситуацію. Одна з них вже стала традицією – це книгодарування .
– Цю цінність виховала у читачів ще моя мама. Зазвичай приносили книги непотрібні, які не шкода віддати, але мама якимось чином змогла пробудити інше ставлення до книгодарування. Пояснювала, що книги корисні тоді, коли ними користуються інші, а не коли вони лежать запилені на полицях.
– У такий спосіб лише у цьому році нам передали близько 300 книг . Серед дарувальників бібліотеки – не лише мешканці нашої громади, а навіть небайдужі люди з-за кордону. Так, про нас дізналася жінка, яка живе та працює у Нью-Йорку, в українській школі, і захотіла підтримати нашу роботу.
Ще один лайфхак , який допомагає поповнювати фонд новими книгами, – це підписатися на різні видавництва, книгарні, бібліотеки, щоб бути в курсі усіх новин. Ця спільнота, пояснює Олеся, постійно генерує корисні ініціативи. Наприклад, книги можна виграти, взявши участь у конкурсі, проєкті або отримати у подарунок.
Створити свою айдентику
Власний логотип, який нещодавно з'явився у Холоднобалківській бібліотеці, це ще один приклад причетності читачів до перетворень, які в ній відбуваються. Дизайн створила читачка Олександра Негрешна . Дівчина готувала портфоліо для дипломної роботи і обрала рідну бібліотеку для брендування.
– Це неймовірно, я п'ять років виношувала ідею придумати логотип для нашої бібліотеки, – говорить Олеся, – і мої думки, які я проговорила у всесвіт, магічним чином збулися. Саша підійшла до мене на відкритті дитячого простору і сказала, що створила три варіанти логотипу на вибір. Я подумала, що буде правильно, якщо цей вибір зроблять наші читачі. Більшість з них проголосувала за будиночок на ніжках. Нам, до речі, також сподобався цей варіант.
Насамперед, каже Олеся, вони планують виготовити вивіску з новим логотипом, а потім, як буде можливість та фінансування, оформлювати унікальним дизайном з акладинки, блокноти, еко-торбинки тощо.
Постійно доводити, що твоя робота важлива
Попри всі активності та зміни, які сталися у бібліотеці, Олеся зізнається, що працювати у цій сфері сьогодні – непросто, постійно треба доводити, що твоя робота важлива.
– Ми сьогодні ніби засіваємо поле, але рано чи пізно ці зерна обов'язково проростуть і дадуть свої плоди, – переконана Олеся.
Джерело: bilyayivka.city
Новини рубріки
РФ обстреляла 12 населенных пунктов в Херсонской области: пострадали три человека
23 листопада 2024 р. 13:47
За сутки ВСУ ликвидировали 1420 солдат РФ
23 листопада 2024 р. 13:18
У Біляївці вшанували померлих від штучного Голоду-геноциду: згадайте їх у молитвах, запаліть свічку
23 листопада 2024 р. 13:04