Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

15 січня 2025 р. 21:19

15 січня 2025 р. 21:19


Одеса – багатогранне місто, яке постійно змінюється та розвивається. Попри війну тут тривають морські сезони, продовжують з’являтись нові пам’ятки, люди відвідують екскурсії та ресторани. Навіть укриття в Одесі нагадують про любов мешканців до культурного життя. Біляївка.City зібрали топ-10 місць, про які ви могли не знати: деякі з них з’явились нещодавно, інші – мають довгу історію, сповнену “таємниць”. Зберігайте, відвідуйте та діліться своїми враженнями.

Пляжі

1. Пляж “Лагуна”

Пляж “Лагуна” Фото: Біляївка.City Пляж “Лагуна” 
Фото: Біляївка.City

Пляж “Лагуна” – таємничий “червоний” пляж на узбережжі Одеси, що знаходиться між Чкаловським пляжем та пляжем “Скелі”.

Дедалі частіше він з’являється на просторах соцмереж, як один з самих естетичних та Інстаграмних пляжів міста. Кругла арка на вході, високі скелі, та червоні огорожі – його основні візитівки. Тут влаштовують фотосесії, займаються йогою на дерев’яній набережній та просто відпочивають. Саме цей пляж обрали для зйомки одного з епізодів шоу “Холостяк” у 2024 році.

Відносна закритість пляжу пов’язана з його історією. Довгий час це був дикий нудистський пляж. Пізніше він потрапив у приватні руки і був повністю закритий для відвідувачів. Довкола нього звели високий паркан, а над пляжем збудували елітну віллу з вертолітним майданчиком. Поклав край свавіллю екс-губернатор Михайло Саакашвілі – у 2015 році за його участі всі огорожі знесли. І хоча вілла на тому місці так і стоїть, вже близько 10 років пляж знову приймає жителів і гостей міста.

Сьогодні майже 70% пляжу надано в оренду місцевому бізнесу. Влітку тут пропонують шезлонги, парасольки, працює бар-ресторан та створені інші зручності для комфортного відпочинку.

2. Інклюзивний пляж

Інклюзивний пляж Фото: Одеська міська рада Інклюзивний пляж
Фото: Одеська міська рада

Інклюзивний пляж “Без меж” – це об’єктивно найсучасніший пляж в Одесі, відкритий 5-го червня 2021 року. Його засновник – бізнесмен Юрій Дегас. Він поставив за мету створити пляж з рівними можливостями для всіх людей, зокрема для людей з інвалідністю.

За 7 місяців компанія DEGAS GROUP спорудила з нуля пляж, площею 4500 квадратних метрів. Для цього спеціально насипали пісок, бо раніше тут розтікалось море. Облаштування продумали до найменших дрібниць: встановили ліфт для людей з інвалідністю та 46-метровий пандус для спуску та підйому на кріслах колісних. Ще чотири пандуси спрямували в море, аби кожен міг дістатись води. На території збудували медпункт, туалети, роздягальні, шезлонги, оглядовий майданчик та вежу рятувальної служби. Окрім перелічених благ – запустили трансфер на електрокарі та пропонують послуги фізіотерапевта за наявності скерування від лікаря. Усе це безкоштовно.

Хоча пляжу вже більше чотирьох років, повноцінно він відпрацював лише два сезони – 2021 та 2024 (у 2022-му та 2023-му був тимчасово закритий через війну). Нині пляж знаходиться під загрозою забудови . Юрій Дегас, активісти, представники громадських організацій і ветерани російсько-української війни намагаються відстояти узбережжя та зберегти єдиний в Україні повністю інклюзивний пляж.

Укриття

1. Казковий тунель

Казковий тунель Фото: Біляївка.City Казковий тунель
Фото: Біляївка.City

Казковий тунель – це дивовижне пішохідне метро, що з’єднує Французький бульвар та пляжі “Дельфін” і “Калетон”.

Тунель з'явився в Одесі через те, що раніше в цьому місці не було зручного і пологого спуску до моря. Для комфорту відпочивальників із 1976-го до 1979-го року збудували два ліфти у санаторії “Магнолія” і тунель від них до моря. Його довжина становить 200 метрів, а глибина – близько 20. Казковим тунель називають невипадково, всі його стіни і стеля вимощені декоративною мозаїкою із сюжетами з різних казок, а також цитатами класиків про море.

Наразі тунель перебуває у приватній власності. Деякий час він був недоступний для туристів. Влітку 2024-го року на прохання мерії його відкрили як сховище у разі тривоги. Потрапити до нього можна лише зі сторони пляжів “Дельфін” і “Калетон”, з протилежної сторони триває реконструкція.

Казковий тунель Фото: Біляївка.City Казковий тунель
Фото: Біляївка.City

2. Сховище під Потьомкінськими сходами

Сховище під Потьомкінськими сходами Фото: Біляївка.City Сховище під Потьомкінськими сходами 
Фото: Біляївка.City

Сховище під Потьомкінськими сходами – незвичне укриття, яке поєднує між собою Стамбульський та Грецький парки. Бомбосховище відкрито постійно. На відміну від інших укриттів це не просто місце, де можна в безпеці перечекати повітряну тривогу, а й куточок живої музики. Головна його особливість – фортепіано: два з них стоять безпосередньо в укритті, а ще одне на території Стамбульського парку, за кілька метрів від бомбосховища. Музичні інструменти – подарунок місту від поета та музиканта Едгара Вінницького. Грати на них може кожен охочий. Детальніше тут .

Сховище під Потьомкінськими сходами Фото: Біляївка.City Сховище під Потьомкінськими сходами 
Фото: Біляївка.City

Екскурсії

1. Екскурсія на дах Оперного театру

Екскурсія на дах Оперного театру Фото: Біляївка.City Екскурсія на дах Оперного театру
Фото: Біляївка.City

Одеський національний академічний театр опери та балету є гордістю України, емблемою та візитною карткою Одеси. Він входить до п’ятірки найкращих театральних будівель світу. Вважається найстарішим оперним театром України, найкращим за акустикою, єдиним, де встановлений орган, першим, що опалювався паром та освітлювався електрикою.

Сюди приходять не лише на вистави, а й на екскурсії – почути історію створення та реконструкції будівлі, побувати за лаштунками та особисто зустрітись з акторами, зануритись у світ балету та дізнатись, що приховує одеська опера.

Минулого року вперше за історію існування театру дозволили екскурсії на дах будівлі. Це унікальна можливість наблизитись до символічних античних скульптур, що прикрашають споруду. На самому верху є масштабна композиція: колісниця, запряжена пантерами, нею керує муза трагедії Мельпомена. Ліворуч маска — символ трагедії, і смолоскип — символ незгасимого вогню мистецтва. Усе це на фоні розкішних панорам старої Одеси, що відкриваються з даху театру. Така прогулянка дає змогу зробити неймовірні кадри та отримати незабутні враження на все життя.

Детальніше тут .

Екскурсія на дах Оперного театру Фото: gid_s_toboy

2. Екскурсія катакомбами з чаюванням

Екскурсія в катакомби з чаюванням Фото: gid_s_toboy

Катакомби такий самий символ Одеси, як море, Дерибасівська, Дюк та Оперний театр. Але це можливість побачити інше обличчя міста – підземне. Одеські катакомби є найдовшими у світі, їх протяжність складає 2500 кілометрів. Вони знаходяться на глибині від 5 до 35 метрів, за іншими даними навіть до 45. Більша частина з них – це лабіринти покинутих шахт, де видобували ракушняк для будівництва Одеси. Також тут є підвали, або, як називають одесити, "міни", бункери, дренажні тунелі та інші глибинні порожнини. Доповнюють цю систему печери та озера, що утворилися з підземних вод. На одному з таких озер одеські гіди влаштовують чайні церемонії, під час яких розповідають багато цікавих фактів про одеські катакомби. Сьогодні це можливість не лише поглибити свої знання в історії, а й відволіктись від міського галасу та бодай на якусь годинку абстрагуватись від війни. Адже катакомби наразі – чи не найбільш безпечне місце, куди точно не дістануть ворожі дрони й ракети.

Пам'ятки

1. Гойдалка з Херсонщини

Гойдалка з Херсонщини Фото: Біляївка.City Гойдалка з Херсонщини
Фото: Біляївка.City

Велика дерев’яна гойдалка, що “припливла” з Херсонщини – символічна пам’ятка в Одесі. Вона знаходиться на схилах біля Ланжерону. Після підриву Каховської ГЕС цю гойдалку, як і багато інших речей та уламків, винесло на узбережжя Одеси. Дивом вона вціліла. Її знайшли учасники ГО “Жити”, детальніше про них розповідали тут . Активісти забрали гойдалку, відреставрували, пофарбували та почепили на схилах вздовж Траси Здоров’я. Тепер це місце незламності та сили, місце підтримки всіх українців, які, мов ця гойдалка, змушені були мігрувати через війну і знайшли своє місце на Одещині.

Гойдалка з Херсонщини Фото: Біляївка.City Гойдалка з Херсонщини
Фото: Біляївка.City

2. Лавка з неліквідного пластику

Лавка з неліквідного пластику Фото: Культурометр

Лавка з неліквідного пластику – пам’ятка на території парку “Юність” в Одесі, символ бережливого ставлення до природи.

Це проєкт екоактивіста Євгена Хлєбнікова, який він представив напочатку 2022-го року. За словами розробника, його команда створила лавку із пластика, який неможливо переробити – це одноразовий посуд, кольоровий ПЕТ, упаковка від дитячих іграшок, композитні та немарковані полімерні матеріали. Вага лавки – 55 кг, а на її виготовлення пішло близько 70 кг пластикових відходів. Вже у березні першу таку лавку викупили троє одеських програмістів та подарували своєму улюбленому парку. Її встановили на крайній алеї біля схилу. Вигляд на море, який відкривається для відпочиваючих на лавці, робить її ще більш унікальною.

Ресторани

Італійські, грузинські, грецькі, кримськотатарські, японські та китайські – це лише маленький список ресторанів різної кухні в Одесі. Мультикультурність завжди була місцевою гордістю. Втім, за останні роки тенденція дещо змінилась, одеські ресторатори стали приділяти більше уваги розвитку локальних традицій. Зокрема у 2024 році трендом стали ресторани бессарабської кухні, яка походить з південних районів Одещини.

1. “Татар Бунар”

Ресторан "Татар Бунар" Фото: Instagram @tatar.bunar.odesa

“Татар Бунар” – ресторан бессарабської кухні від Алекса Купера в Одесі. Він знаходиться на вулиці Леонтовича, 13.

Назва закладу походить від історичної назви міста, де виріс ресторатор. Алекс Купер каже, що створив ресторан, в якому відчуває смак дитинства – тут готують за традиційними рецептами їх регіону, так як колись йому готували мама та бабуся.

У закладі щоранку випікають пшеничний хліб, житній з цибулею і кукурудзяний зі шкварками й бринзою. Коров’ячу бринзу тут також виготовляють власноруч. Серед основних страв – різноманіття супів, зокрема зама (традиційний молдавський суп).

В інтер’єрі використовуються етнічні тарілки з теракоту та вибиті рушники від місцевих майстрів.

2. Мамалига

Ресторан "Мамалига" Фото: The Village Ресторан "Мамалига"
Фото: The Village

“Мамалига” – це поєднання кулінарних традицій і колориту Бессарабії в самому серці Одеси. Заклад знаходиться на вулиці Європейській, 21.

Вже з назви зрозуміло, що тут варто спробувати мамалигу. Її готують з румунського борошна за стародавніми традиціями, зокрема зі сметаною й витриманою бринзою, а також з анчоусами, скробом і ботаргою з дністровського коропу.

Ресторан має два поверхи й терасу. Його інтер'єр у етностилі створила студія Belenko Design. У основі – виноградна лоза на стелі й стінах. Також додали глиняні глечики, зокрема у їх вигляді тут зробили умивальники. Окрім того, стіни другого поверху оздобили бессарабськими килимами, а на люстрі, розробленій студією, поєднали 365 вінтажних плафонів.

Хочете більше цікавого та корисного - підтримуйте роботу Біляївка.City на кнопці підтримки (зверху), а також залишайтеся з нами на зв'язку, підписуючись на сторінки у Facebook , Instagram , Viber та Youtube , про природу, біорізноманіття та туризм Пониззя Дністра – дивіться тут.

Реклама

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Топ-10 місць в Одесі, про які ви могли не знати

Джерело: bilyayivka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua