Які зміни очікують на українців з 1 квітня 2025 року: пенсії, тарифи, акциз, бронювання

31 березня 2025 р. 13:31

31 березня 2025 р. 13:31


Біляївка.City для своїх читачів підготували коротку довідку про важливі законодавчі зміни, які чекають на українців з 1 квітня 2025 року. Зазначимо одразу, що підвищення тарифів на комунальні послуги не заплановано, а споживачі зможуть побачити зниження суми в квитанціях завдяки завершенню опалювального сезону.

1.Пенсії

ПФУ 1 квітня зробить автоматичний перерахунок пенсій для 629 тис. пенсіонерів , що працюють, із урахуванням їхнього оновленого страхового стажу, повідомляє Мінсоцполітики. Водночас діятимуть тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Розмір підвищення за результатами індексації буде обмежено до 1 500 грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії. Це дозволить більш справедливо розподілити обмежений фінансовий ресурс на здійснення індексації та забезпечити підвищення пенсій для українців, які отримують найменші виплати. Мінімальний розмір підвищення пенсій становитиме не менше, ніж 100 грн. Водночас квітневе підвищення не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугою та які не досягли пенсійного віку, тобто 60 років.

Автоматичний перерахунок пенсії стосується осіб:

  • які після призначення чи попереднього перерахунку пенсії продовжували працювати і набули щонайменше 24 місяці страхового стажу після призначення попереднього перерахунку;
  • які відпрацювали менше 24 місяців, але після призначення / попереднього перерахунку пенсії пройшло не менш ніж два роки.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань регламенту та депутатської етики Сергій Євтушок в ефірі телемарафону Єдині новини пояснив окремі випадки.

– Якщо людина пішла на заслужений відпочинок, наприклад, у червні 2023 року, тобто з 1 квітня вона ще не має перерахунку, а 2 роки виповнюється лише у червні, то вона має потім сама звернутися до ПФУ й отримати доплату, – наголосив він.

За його словами, якщо цього не зробити самостійно, таку доплату вона отримає лише з квітня наступного року під час чергового автоматичного перерахунку.

2.З квітня постанови ВЛК оформлятимуть в електронній формі

МОЗ та Міноборони цифровізували постанови військово-лікарських комісій – з 1 квітня вони оформлятимуться не на папері, а в електронному форматі.

З цією метою запроваджено електронний кабінет ВЛК у Медичній інформаційній системі ЗСУ (МІС ЗСУ).

Тепер направлення на проходження комісії з реєстру військовозобов’язаних Оберіг автоматично потраплятимуть до кабінету ВЛК, а її постанови автоматично надходитимуть до цього реєстру та відображатимуться в додатку Резерв+.

Постанови ВЛК щодо військових зберігатимуться в МІС ЗСУ, що спростить отримання виплат, пільг та послуг.

З 1 квітня електронне оформлення довідок ВЛК і свідоцтв про хворобу стане обов’язковим для всіх комісій, наголошують у МОЗ.

3.Завершення реєстрації на НМТ

Реєстрація на основну сесію національного мультипредметного тесту, яка розпочалася 6 березня, завершується 3 квітня.

Для цього треба створити персональний кабінет на сайті УЦОЯО – автоматично через Дію або вручну, заповнивши реєстраційну форму.

До 8 квітня зареєстровані матимуть змогу в персональних кабінетах внести зміни (вибрати інший предмет додаткового блоку чи змінити населений пункт в Україні чи за кордоном, у якому бажають пройти НМТ).

Основа сесія НМТ проходитиме протягом 14 травня – 25 червня, додаткова — з 14 до 25 липня.

Реєстрація на додаткову сесію передбачена 9-14 травня, а внести зміни до реєстраційних даних можна буде до 19 травня.

4.Заборона на вилов риби під час нересту

З 1 квітня в Україні розпочинається весняно-літня нерестова заборона на вилов риби . Згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України, заборона діє:​

  • з 1 квітня по 30 травня — на річках та їхніх притоках;​
  • з 1 квітня до 19 червня — на водосховищах, озерах і затоках.​

Порушникам загрожують штрафи:​

  • за вилов одного окуня — 3 162 грн;​
  • ляща — 1 649 грн;​
  • судака — 3 587 грн;​
  • сома — 5 117 грн.​

5.Можливе зростання цін на алкоголь та тютюнові вироби

З 1 квітня 2025 року для всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів діятиме новий коефіцієнт для розрахунку мінімального акцизного податку, який становитиме 1,1 і буде чинним до кінця 2025 року. Це може призвести до подорожчання сигарет.

Очікується, що пачка сигарет у 2025 році подорожчає в середньому більше ніж на 18%. Крім того, з 1 квітня виробники етилового спирту та біоетанолу повинні сплачувати акцизний податок за новими правилами, що може вплинути на вартість алкогольних напоїв.​

6. Дедлайн по відстрочках від мобілізації

З 1 квітня втратять право на відстрочку від мобілізації військовозобов'язані українці, яких не перебронювали роботодавці.

Згідно з рішенням уряду, до 31 березня підприємства мають підтвердити статус критичності та повторно забронювати своїх працівників, відповідно до оновлених критеріїв. Подати списки на бронювання роботодавець може онлайн на порталі "Дія".

Зазначимо, що термін перебронювання мав закінчитися ще 28 лютого, проте через кібератаку на державні реєстри його продовжили на місяць.

Підтверджене бронювання буде відображатися у застосунку "Резерв+". Якщо відстрочка надана після оновлення статусу критично важливого підприємства, вона буде чинна на період дії критичності – до 12 місяців.

7. Підвищення депозитних ставок

З 1 квітня 2025 року ПриватБанк підвищує ставки за депозитним вкладам клієнтів:

  • на строк від 10 до 12 місяців – до 13 % річних доходу;
  • на строк від 6 до 9 місяців – 10 % річних;
  • короткі 4-5-місячні депозити – 12 % річних;
  • вклад «Слава Героям» для військовослужбовців – 14 % річних.

Нові умови діятимуть як для нових вкладів, так і для тих, що продовжуються на відповідні строки. Як пояснюють у банку, дохідність депозитів збільшать, щоб убезпечити гривневі заощадження для українців та зробити їх ще привабливішими .

8. Субсидії з 1 квітня

До кінця квітня для більшості отримувачів субсидії на оплату житлово-комунальних послуг нічого не зміниться, оскільки ПФУ ще у жовтні 2024-го автоматично перерахував її розмір.

Однак на деякі категорії громадян, відповідно до постанови Кабміну № 303 від 18 березня, очікують певні зміни.

У документі доповнено перелік виплат, які враховуються або не враховуються для призначення субсидії. Зокрема, згідно з оновленим переліком, у квітні:

  • не враховується до середньомісячного сукупного доходу родини призначена субсидія на найм житла;
  • додаються до середньомісячного сукупного доходу сім’ї отримані аліменти.

Крім того, під час призначення субсидії грошове забезпечення військовослужбовців враховується в розмірі, що залишається після сплати військового збору.

9. НБУ скасовує встановлення курсу гривні до рубля

Нацбанк України з 31 березня не встановлюватиме офіційний курс гривні до російського рубля та ще деяких інших валют: білоруського рубля, бразильського реала, вірменського драма, домініканського песо, іракського динара, іранського ріала, лівійського динара, марокканського дирхама, нового тайванського долара, пакистанської рупії, сома, сомоні, туркменського нового маната та узбецького сума.

Фінансовий регулятор також запроваджує нові підходи до визначення переліку валют, до яких офіційний курс гривні встановлюється щоденно.

Наразі є два переліки валют для розрахунку офіційного курсу – щоденний (33 валюти) і щомісячний (24 валюти).

НБУ сформує з них один щоденний кошик (41 валюта та спеціальні права запозичення), куди входитимуть валюти першої групи класифікатора та валюти країн, які забезпечують щонайменше 95% товарообігу з Україною.

Зазначений перелік коригуватиметься один раз на три роки на підставі актуальних статистичних даних про товарообіг.

10. Тарифи на електроенергію

У квітні тарифи на електрику переважно залишаться без змін, але не для всіх. При цьому деяким українцям доведеться платити значно більше.

Зокрема, більша частина населення віддаватиме 4,32 гривні за кіловат-годину, як і раніше. Проте для людей із тризонними лічильниками ситуація інша. У періоди найбільшого споживання – вранці з 8:00 до 11:00 та ввечері з 20:00 до 22:00 – їм доведеться платити підвищений тариф у 6,48 гривні за кіловат-годину.

Власники тризонних лічильників отримають певні переваги в напівпіковий та нічний годинник. У півпіковий час вони платитимуть 4,34 гривні за кіловат-годину, а вночі (з 23:00 до 7:00) тариф значно знизиться – лише 1,728 гривні за кіловат-годину.

Для тих, у кого встановлено двозонні лічильники, також передбачено диференціацію тарифів. Вдень (з 7:00 до 23:00) вони платитимуть 4,34 гривні за кіловат-годину, а вночі (з 23:00 до 7:00) – 2,16 гривні за кіловат-годину.

Важлива зміна стосуватиметься домогосподарств з електроопаленням - квітень буде останнім місяцем дії для них спеціальних тарифів. За споживання до 2000 кіловат-годин на місяць вони заплатять 2,64 гривні за кіловат-годину. Якщо ж цей ліміт буде перевищено, тариф збільшиться до 4,32 гривні за кіловат-годину.

2025 року уряд розширив перелік тих, хто має право на пільговий тариф. Йдеться, зокрема, про мешканців великих багатоквартирних будинків без газового опалення або з проблемами теплопостачання. Відповідні зміни були внесені до урядової постанови.

"Ці мешканці можуть сплачувати за електроенергію 2,64 грн/кВт-год до кінця квітня", — повідомив народний депутат Сергій Нагорняк.

11. Нові правила виїзду чоловіків за кордон

З 1 квітня 2025 року в Україні набувають чинності нові правила виїзду для чоловіків. Обов’язковою умовою для перетину кордону є наявність військово-облікового документа. Також зміни стосуються чоловіків з інвалідністю та тих, хто доглядає за особами з інвалідністю.

Чоловіки з інвалідністю I та II групи визнаються непридатними до військової служби за станом здоров’я і можуть виїхати за кордон . Для цього необхідно мати довідку до акта огляду МСЕК (форма № 157−1/о), документ про інвалідність, пенсійне посвідчення або довідку про отримання соціальної допомоги.

Важливо : навіть якщо чоловіка зняли з військового обліку або у військовому квитку є відмітка про непридатність, на кордоні можуть вимагати повторного проходження ВЛК.

Чоловіки, які утримують або доглядають дитину з інвалідністю, також мають право на виїзд . Необхідно мати документи, що підтверджують інвалідність дитини, а також довідку про призначення соціальної допомоги або індивідуальну програму реабілітації дитини-інваліда.

Право на перетин кордону мають чоловіки віком 18-60 років, які доглядають за хворою дружиною, дитиною або батьками, мають дружину з інвалідністю або здійснюють опіку над недієздатною особою . Необхідно мати документи, що підтверджують родинні зв’язки, висновок МСЕК або ЛКК про необхідність догляду, довідки про компенсацію або рішення про призначення опікуном.

Підставою для відмови у виїзді є відсутність військово-облікового документа або наявність відомостей про розшук особи в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів. У такому разі на місце викликають поліцію для адміністративного затримання.

Нові правила спрямовані на врегулювання виїзду чоловіків з України та забезпечення дотримання законодавства. Вони також враховують особливі обставини, такі як інвалідність або догляд за особами з інвалідністю.

Хочете більше цікавого та корисного - підтримуйте роботу Біляївка.City на кнопці підтримки (зверху), а також залишайтеся з нами на зв'язку, підписуючись на сторінки у Facebook , Instagram , Viber та Youtube , про природу, біорізноманіття та туризм Пониззя Дністра – дивіться тут.

А ще можна підписатися на наш сайт у розділі Google News. Просто натисніть на повідомлення, що під цією статтею 👇

Реклама

Які зміни очікують на українців з 1 квітня 2025 року: пенсії, тарифи, акциз, бронювання

Джерело: bilyayivka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua