Чотирилапі бійці: як одеські собаки виявляють вибухівку та знаходять людей під завалами

02 квітня 2025 р. 18:31

02 квітня 2025 р. 18:31


Собаки – не лише вірні друзі, а й незамінні помічники людей в умовах війни. На фронті вони виявляють міни й вибухівки, знаходять диверсійні групи і навіть евакуюють з поля бою поранених. У тилу – відповідають за безпеку і порядок, патрулюють вулиці міста, шукають людей під завалами після прильотів і працюють поводирями для незрячих. Біляївка.City навідались в Національну школу службового собаківництва в Одесі та познайомились із чотирилапими героями. Ось що вони нам розповіли.

На головному фото собаки Соня і Ден – бійці кінологічного підрозділу (К9) 126-ї бригади Сил ТрО. Вони разом зі своїм власником Олегом Бойчуком служили на Херсонському напрямку, займались пошуком вибухонебезпечних речовин на полях та у замінованих приміщеннях. Після того, як їх хазяїн отримав поранення у 2024-му році, продовжують нести варту в Одесі.

Соня – дев’ятирічна собака породи німецький пінчер.

– Я її брав як звичайну мирну собаку. Просто хотів, щоб вона була розумною, натренованою, тому з дитинства займався з нею у кінологічній школі – розповідає Олег Бойчук, – там вона пройшла базову підготовку, а також навчання з пошуку людей та предметів. Пізніше цей досвід допоміг під час служби армії. Якось навіть була кумедна історія: наш капелан (прим.ред. священник в армії) загубив ключі від свого мерседеса, так ми підключили Соню, і вона швидко їх знайшла.

Ден – німецька вівчарка, уродженець Мукачево. Йому два з половиною роки. Ще цуценям Дена особисто передав у підрозділ 126-ї бригади керівник Мукачівської кінологічної школи “Замкова стража” Чобо Яров.

Соня і Ден - бійці кінологічного підрозділу 126 бригади Соня і Ден - бійці кінологічного підрозділу 126 бригади

Переможці чемпіонату України

Підготовка до відправки на фронт чотирилапих бійців групи “126/К9”, серед яких Соня і Ден, проходила в Національній школі службового собаківництва в Одесі під керівництвом Сергія Благодарного. Курс тривав шість місяців. Це дуже стислий термін, на противагу – за кордоном військових собак навчають більше двох років.

– Ми тренувались день у день: зранку, в обід, увечері або вночі. Щільність занять була така, що собаки встигали лише поїсти й трохи відпочити, – згадує Олег Бойчук.

Починали з бази – налагодження контакту з хазяїном, послух. Пізніше перейшли до конкретної спеціалізації – пошук вибухових речовин.

– Всього є сім видів вибухівок, які наші собаки мали навчитись розпізнавати. Виявивши запах небезпечної речовини, тварина мала сісти та носом показати у бік закладки, – каже Лариса Дмоховская , інструктор-кінолог Національної школи службового собаківництва, – на заняттях ми привчали собак до цих запахів і створювали максимально наближені до реальності умови, проводили обшуки на території нашої школи, парку, майданчиків, а також у транспорті та в приміщеннях.

Своєрідним заліком для групи “126/К9” стала участь в чемпіонаті України для кінологів та собак з пошуку вибухових речовин восени 2023-го року. Серед понад 50 учасників одеська команда виборола перше місце.

Врятували сім’ю на Херсонщині

Не менше відзначився кінологічний підрозділ і на фронті. Чимало вибухівок вдалось знешкодити завдяки гострому нюху собак. Вони виявляли навіть складні розтяжки, які ворог кріпив одночасно на землі й на дереві. Такі пристрої спеціально розраховані на те, що коли знаходять вибухівку на землі і починають працювати сапери для її знешкодження, зверху на них падає підвісна міна. Людям дуже важко вчасно це помітити, а от собаки одразу відчували і попереджали про це.

– Був один випадок: сім’я з двома дітьми повертались у свій дім на Херсонщині, і наших кінологів з собаками попросили перевірити, чи він не замінований, – розповідає Лариса Дмоховская, – там Соня з Деном виявили закладену вибухівку у пральній машині. Можна сказати, що таким чином врятували всю родину.

Інструкторка-кінолог Лариса Дмоховская та собака Соня Інструкторка-кінолог Лариса Дмоховская та собака Соня

Незамінну роль чотирилапих на війні відмічають всі, хто з ними хоч раз стикався. У підрозділі до них ставляться як до повноцінних бійців. Єдиний нюанс – вони можуть працювати лише в парі зі своїм власником.

– Собаки навчені виконувати команди “від своїх”, вони не будуть слідувати вказівкам сторонніх людей, поки ми їм цього не дозволим – каже Олег Бойчук, – а ще вони дуже залежні від нас емоційно. Під час обстрілів вони завжди дивляться на нашу реакцію: якщо ми спокійні, вони теж будуть спокійно себе поводити, якщо нас трусить, у них теж почнеться паніка. Недарма кажуть, що собаки схожі на своїх хазяїв.

“Собача мобілізація”

Окрім фронтових собак в Національній школі службового собаківництва в Одесі готують собак для патрулювання та пошуку людей під завалами.

– У 2022-му році ми провели “собачу мобілізацію”. Прийшло близько 300 людей зі своїми улюбленцями, які готові були навчатись та допомагати поліції слідкувати за порядком у місті, – каже Євген Манохін, заступник керівника кінологічної служби, – пізніше на базі нашої школи створили групу швидкого реагування “Пошук”, яка виїжджає на прильоти. Ми підписали меморандум з МНС, нашу команду офіційно викликають, втім роблять це наші волонтери абсолютно безкоштовно, просто тому, що хочуть бути корисними.

Євген Манохін очолює цю групу. А його пітбуль Едік – один з членів команди, який теж неодноразово брав участь в пошуку людей під завалами.

Євген Манохін та пітбуль Едік Євген Манохін та пітбуль Едік

Історія цього пса нелегка. До Євгена він потрапив вже півторарічним собакою. Сам родом з Туреччини, ймовірно мешкав в одній з місцевих родин, а після видання там закону про посилення норм утримання бійцівських порід, як і багато інших таких собак, опинився на вулиці. Його знайшли в районі Стамбула, хворим і знесиленим. Українські зоозахисники допомогли доставити собаку в одеський розплідник на перетримку та лікування. Там він з майбутнім хазяїном і познайомився.

– У мене з ним одразу відбувся контакт. І хоча я спочатку трохи хвилювався, що він бійцівська собака, ще й доволі агресивна, але вірив, що я з ним впораюсь, – каже Євген Манохін, – відтоді два з половиною роки постійної роботи, і маю улюбленого члена сім’ї вдома і головного помічника на роботі.

UPD. На жаль, за день до виходу статті пітбуль Едік трагічно загинув під час виконання службових обов'язків.

Кожен інструктор – собачник

Окрім Євгена, майже всі інструктори кінологічної школи – це собачники з великим досвідом, чиї улюбленці стають прикладом для інших.

Олександр Котенко – інструктор із захисту та караульної служби. На початку повномасштабної війни він їздив у прифронтову зону в якості медика-волонтера. Звідти і привіз чотирирічного собаку Вегаса , метиса лабрадора. Його сім’я евакуювалась за кордон, а улюбленця ні з ким було залишити.

– Це був максимально невгамовний пес, через три місяці спільного життя я почав шукати кінологів, щоб його хоч трохи виховати. Так і потрапив в цю школу, – згадує Олександр Кутенко, – тут ми разом з Вегасом пройшли всі етапи: від базової підготовки до захисту. А потім я сам пройшов курси та став інструктором.

Олександр Потапенко та пес Вегас Олександр Потапенко та пес Вегас

Нині Вегас – це кращий друг та підтримка Олександра. Вони разом регулярно заступають на чергування та слідкують за правопорядком в Одесі, а також виїжджають на рятувальні операції після обстрілів.

Інструктор-волонтер Дар’я Родіна та кінолог Андрій Попов потрапили у школу собаківництва під час “собачої мобілізації” у 2022-му році. Вони разом зі своїми улюбленцями – лабрадором Грейсі та бельгійською вівчаркою Лакі відповідно – прийшли на допомогу правоохоронцям. Після пройденої базової підготовки почали заступати в нічні караули. Сьогодні Дар’я разом з Грейсі продовжують на добровільних засадах патрулювати місто, а Андрій разом з Лакі – додатково пройшли підготовку із захисту та пошуку, тож тепер допомагають МНС та поліції на спеціальних завданнях.

Кожен з цих собак та їх власників – професіонали на своєму місці. А ще приклад того, що бути корисними під час війни можуть всі. Якщо ви теж хочете долучитись до клубу свідомих собачників, допомагати, захищати чи патрулювати своє місто – звертайтесь до Національної школи службового собаківництва .

Хочете більше цікавого та корисного - підтримуйте роботу Біляївка.City на кнопці підтримки (зверху), а також залишайтеся з нами на зв'язку, підписуючись на сторінки у Facebook , Instagram , Viber та Youtube , про природу, біорізноманіття та туризм Пониззя Дністра – дивіться тут.

А ще можна підписатися на наш сайт у розділі Google News. Просто натисніть на повідомлення, що під цією статтею 👇

Реклама

Чотирилапі бійці: як одеські собаки виявляють вибухівку та знаходять людей під завалами

Чотирилапі бійці: як одеські собаки виявляють вибухівку та знаходять людей під завалами

Чотирилапі бійці: як одеські собаки виявляють вибухівку та знаходять людей під завалами

Джерело: bilyayivka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua