Смак, що визрівав роками: тріумф вина «Одеський Чорний» від винарні Шевченко, яке підкорило Європу

10 травня 2025 р. 13:48

10 травня 2025 р. 13:48


Біляївське вино з сімейної виноробні Шевченків підкорює Європу. Їх “Одеський Чорний” урожаю 2020 року взяв участь у Всесвітньому конгресі винограду та вина у Франції.

2024 став роком визнання "Одеського Чорного". Вперше вино Шевченків з цього локального сорту отримало дві платини на престижному українському конкурсі, довівши, що має потенціал. У 2024 “Одеський Чорний” Шевченків представляв Україну на міжнародній арені. У 2025 році білі вина виноробні стали золотими медалістами конкурсу "Wine&Spirits". Як родинна справа з Біляївки опинилась серед найкращих українських виробників, — у розповіді для Біляївка.City .

🔔 Підписуйтеся на наш Youtube-канал Біляївка.City

Мета не зібрати нагороди, а експертна оцінка

— Ми намагаємось брати участь в конкурсах один-два рази на рік, частіше вже не так інформативно, — пояснює Наталія. — Нема сенсу подавати на конкурс одне й те саме вино. Наша мета не збирати медалі, а отримати кваліфіковану оцінку суддів.

У виноробні Шевченко Біляївка У винарні Шевченко Біляївка

Як правило до складу журі конкурсів входять найкращі сомельє України та Європи, які дають незалежний і експертний висновок по винам. Суддівство проходить у вигляді сліпої дегустації. На пляшку одягають чорний мішечок з тканини. Судді не бачать навіть форми пляшки, тільки номер зразка. Виставляють оцінку у планшет, яка одразу йде у таблицю. Їм не можна обговорювати свої враження від зразків. Така дегустація вважається об’єктивною.

Після конкурсу оцінки оприлюднюють, а зразки виставляють для дегустації всім бажаючим. Тобто кожен може звірити свою думку щодо вина з експертною.

Конкурс, за словами Наталії та Мар’яна, це також можливість отримати не менш важливу і авторитетну думку від колег-виноробів. Це обмін з ними досвідом щодо технологій, напрацювань, трендів і тенденцій. Виходить, як практикум, який допомагає зробити певні висновки.

Мар'ян та Наталія Шевченки Біляївка Мар'ян та Наталія Шевченки Біляївка

Подружжя наголошує, що вино роблять не за рецептами, а за технологією. Саме від неї залежить якість вина. Сімейні традиції наслідують в іншому руслі, наприклад, через локальний і унікальний сорт винограду та популяризацію його.

Рік Одеського Чорного

2024 рік подружжя називає роком "Одеського Чорного". Саме в цей період вино з такого сорту винограду здобуло визнання не лише в Україні, а і за кордоном.

"Одеський Чорний" - це локальний сорт винограду Одещини, який селекціонували ще у 50-х роках в інституті виноградарства та виноробства імені Таїрова. Він має двох відомих "батьків" —"Каберне Совіньйон" та "Аліканте Буше". Раніше сорт мав дві назви — "Одеський Чорний" і "Аліберне". Довгий час до нього ставилися як до сорту, який має колір, але не має власного характеру. Втім ситуація змінилась, і останні роки "Одеський Чорний" заявив про себе Україні і світові, довівши, що має південний, одеський характер. На його честь у 2024 вперше запровадили фестиваль-конкурс "День Одеського Чорного". Участь в ньому взяли і вина Шевченків. Вимога була одна – всі напої мають бути зроблені з винограду "Одеський Чорний".

— Ми подали чотири сухих вина "Одеський Чорний" різних років врожаю: 2018, 2019, 2020, 2021. А також напій "Містель", Мар’ян робить його з винограду Одеський Чорний, — розповідає Наталія. — Це проспиртований і витриманий три роки у дубовій бочці сік. Вперше за історію нашої виноробні вина отримали дві платинові медалі — найвищі нагороди. Це вина 2018 та 2019 року, у 20 і 21 –х років золото і срібло відповідно.

Червоні вина з сімейної виноробні Шевченко Біляївка. Серед них золоті і платинові переможці Червоні вина з сімейної винарні Шевченко Біляївка. Серед них золоті і платинові переможці

За результатами цього конкурсу, всього чотири зразка вин отримали платину.

У 2024 вина Шевченків брали участь у конкурсі "Wine&Spirits" і також здобули медалі. "Одеський Чорний" 2020 року врожаю – золото, авторські купажі "Чорне море" 2021 - золото, "Дністровський розлив" – бронзу.

Мар’ян, говорить Наталія, автор і купажів, і їх назв.

— Придумуючи назву, я намагаюсь зробити прив’язку до географічного коду, щоб передати характер вина. Наприклад, Чорне море — я його так відчуваю. Ті, хто скуштували, оцінили, що назва дійсно підходить під характер вина, і вдалою є етикетка, — говорить Мар'ян.

Вино Шевченків стало голосом регіону і України

Вино Шевченків "Одеський Чорний" у 2024 році брало участь у національному відборі для участі у конгресі Міжнародної організації виноробства (OIV), присвяченого сторіччю організації. Він проходив у французькому місті Діжон.

Це була історична подія, Україна представила для дегустації та знайомства з українським виноробством зразки "Одеського Чорного". Представляли країну п'ять вин — одне десертне і чотири сухих, одне з сухих – з винарні Шевченків.

П’ять вин сорту Одеський Чорний, ретельно відібраних експертною комісією від кращих українських виробників для Всесвітнього конгресу. Вино Шевченко серед них -ліворуч Автор: https://drinks.ua/ П’ять вин сорту Одеський Чорний, ретельно відібраних експертною комісією від кращих українських виробників для Всесвітнього конгресу. Вино Шевченко серед них -ліворуч

— Україна хотіла вразити світ вином, і так символічно, що вирішила зробити ставку на "Одеський Чорний", — зазначає Наталія. — Зі слів членів делегації, вино вразило тих, хто його куштував. Приємно, що "Одеський Чорний" з нашої винарні заговорив голосом усієї України.

За словами Наталії, перші свою думку щодо "Одеського Чорного" висловили сомельє, які є основними імпортерами вин в Україну. Головною проблемою "Одеського Чорного" вони назвали те, що винороби не дають йому пожити.

Якщо порівнювати "Одеський Чорний", наприклад, з "Каберне Совіньйон", то останній вже чудовий на другий рік витримки. А "Одеський Чорний" стає кращим на четвертий-п'ятий рік життя.

Винороби з цим погоджуються. Саме вино 2018 та 2019 років взяло платину. Бачать це вони і по інших конкурсах. Дворічний "Одеський Чорний", за їх словами, майже ніколи не набирав високих балів, дорослим його робить витримка у дубових бочках та пляшках.

У виноробні Шевченків Біляївка У винарні Шевченків Біляївка

Білі вина та висока культура споживання вина

У квітні 2025 році у конкурсі "Wine&Spirits" визнання отримали і білі вина родини Шевченків. Їх вони представили вперше за історію винарні.

— Раніше білі вина ми не подавали на конкурси. Не сказати, що у нас вони були погані. Просто хотілось ще більшої досконалості. Я відвідав не один конкурс і знаю, яким має бути якісне біле вино, — пояснює Мар'ян.

Гарне біле вино зробити набагато складніше, ніж червоне. Бо окрім основних навиків і вмінь треба мати спеціальне, технологічне, сучасне обладнання.

У 2024 він поставив за мету зробити ранній збір винограду для білого вина, було вже обладнання, результати захотілось відправити на конкурс. Чотири зразки білих вин отримали золоті медалі.

Білі вина з виноробні Шевченко - золоті переможці конкурсу Білі вина з винарні Шевченко - золоті переможці конкурсу

Найбільшу кількість балів з них набрав авторський купаж "Одеська перлина" 2024 (Рислінг і Сухолиманський білий). Такий купаж Мар’ян робив і раніше, він йому дуже подобався, тому вирішив повторити. Також золоті медалі отримали "Сухолиманський білий" 2024, "Шардоне" 2024, "Совіньйон Блан" 2024.

Загалом, зазначає подружжя, зараз споживач частіше обирає більш легкі вина, тому зупиняється на білому, переважно сухому. Помітили вони і підвищення культури споживання вина.

Наталія Шевченко Наталія Шевченко

— Це я помічаю, коли проводжу дегустації. Ще декілька років тому мало хто розумівся на цьому, — акцентує Наталія. — Зараз люди приходять з певними знаннями і хочуть дізнатися більше: про смак, історію, сорти, технологію. Бути освіченими зараз у тренді.

В очікуванні групи для дегустації, сімейна виноробня Шевченко В очікуванні групи для дегустації, сімейна виноробня Шевченко

Щодо питання, яку їжу підбирати до вина, правило таке: до більш легкої їжі більш легке вино.

Як пояснюють Шевченки, складання гастрономічної пари до вина – це ціла наука. Не можна однозначно стверджувати, що червоне вино — до м’яса, біле — до риби. Це кліше. Бо можна червоне зробити надлегким, а біле -— складним. Тому краще орієнтуватися на інше правило, або на власний самк.

У 2025 році винарня планує вийти на новий рівень: запустити власний сайт, налагодити продаж у крафтових магазинах, зробити свої вина доступними кожному, хто цінує якість і смак.

— Крафтова продукція зараз цінується споживачами. У нас є запити, щоб представляти свої вина у мережі крафтових магазинів, — ділиться подружжя. — Зразки відправили, ведемо перемовини, готуємо етикетки, і невдовзі наші вина зможуть куштувати ще більше людей, жителі різних регіонів України.

Хочете більше цікавого та корисного - підтримуйте роботу Біляївка.City на кнопці підтримки (зверху), а також залишайтеся з нами на зв'язку, підписуючись на сторінки у Facebook , Instagram , Viber та Youtube , про природу, біорізноманіття та туризм Пониззя Дністра – дивіться тут.

Реклама

Смак, що визрівав роками: тріумф вина «Одеський Чорний» від винарні Шевченко, яке підкорило Європу

Джерело: bilyayivka.city

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua