вологість:
тиск:
вітер:
Як жителі Чорноморська відновлюють помешкання після удару БПЛА
8 жовтня 2024 року російські БПЛА атакували Чорноморськ з боку Чорного моря. Під ударом опинився 14-поверховий будинок по вулиці Парковій, 46-Б, де внаслідок влучання зайнялося шість поверхів.
Як рятувалися мешканці та чи відбудована багатоповерхівка до належного стану, досліджувала СИЛА ГРОМАД.
Нічна атака, на щастя, обійшлася без постраждалих. Рятувальники ДСНС прибули на місце швидко, загасили пожежу. Проте руйнування виявились значними, всього було зруйновано дев’ять квартир чорноморців.
Зруйнована квартира у день російської атаки, 8.10.2024.
Автор:
Чорноморська міська рада
Життя з нуля: замість ремонту – відбудова
Житель п’ятого поверху Віктор Кобернік розповідає, що епіцентром “прильоту” шахеда стала якраз його квартира. Вдома був він з дружиною та двома дітьми. Від удару почала осипатись штукатурка, вилетіли всі двері й шибки.
— Ми прокинулись о пів на другу ночі від удару шахеда, приліт був прямо на наш балкон. Моментально сталась пожежа, потім було отруєння димом, порятунок домашніх тварин, — розповідає чоловік.
За його словами, повністю вигоріла спальня, в яку потрапив снаряд, внаслідок пожежі всі три кімнати стали непридатними до проживання. Обгоріли всі стелі й стіни, квартиру довелося капітально відремонтувати. Меблі теж всі викинули, бо все пройнялося запахом гару.
Родина відновлювала своє помешкання протягом 4 місяців. Сусіди на шостому поверсі також відновили своє помешкання після пожежі. А от власники житла на четвертому поверсі, що знаходиться під квартирою пана Віктора, ще й не починали. Це особливо помітно з фасадної частини будинку, де досі видно чорні залишки після пожежі.
На думку Віктора, квартира на нижньому поверсі не відбудована через брак коштів, адже суми, виділеної з державної програми компенсацій за пошкодження, виявилось недостатньо.
— Люди через Дію подавали заяви на відновлення пошкодженого майна, як бачите, на сьогодні в нас всі квартири зробили відновлення свого помешкання, але до кінця жовтня 2025 року ми маємо ще здійснити верифікацію об’єктів, — пояснює Олена Ліпач , керівниця арітектурно-будівельного відділу Чорноморської міської ради.
В залежності від завданих збитків, власники житла отримали різні суми. Родині Віктора виплатили 140 тисяч гривень, проте їх вистачило тільки на ремонт балкону. Довелося самостійно відновлювати всю трикімнатну квартиру, закуповувати будматеріали, техніку, меблі. Ці витрати в рази перевищують виплати на відновлення.
— Зовнішні стіни не зруйновані, всі перекриття збереглися, будинок виявився дуже міцний. Головні ушкодження, я так розумію, виникли від розриву баку самого безпілотника. Паливо розлилось, від цього й зайнялося, — каже Віктор.
На рівні четвертого поверху залишився вигорілий кондиціонер: зараз у квартирі ніхто не проживає, кажуть сусіди. Крім того, завдано збитки помешканням на нижніх поверхах, які постраждали під час гасіння пожежі: вони були залиті водою. А на сьомому поверсі працівникам ДСНС довелося вибити двері, аби перевірити, чи немає займання над епіцентром влучання, вдома не було господарів, тому вживали термінових дій. Компенсації жителі будинку вже отримали, більшість витратили на ремонт свого житла.
А от у коридорах та на сходових клітках ще лишаються свідчення пожежі: стіни та стеля – у чорній кіптяві, їх ще не встигли відновити.
На рівні четвертого поверху залишився вигорілий кондиціонер, зараз у квартирі, кажуть сусіди, ніхто не проживає.
Фасад з обличчям війни
Не зважаючи на наслідки після пошкодження, помітно, що співвласники житла ставилися і ствляться до свого будинку дбайливо.
До початку повномасштабного вторгнення цей будинок не раз отримував звання кращого в Чорноморську. Міська рада щороку проводила конкурс, аби визначити команди жителів, які найбільш дбайливо ставляться до зовнішнього вигляду своїх помешкань та прибудинкових територій. У таких символічних змаганнях ОСББ завжди отримувало якщо не перше, то друге й третє місця.
Ця 14-поверхівка розрахована на 60 квартир, і хоч зараз не всі власники живуть вдома, бо виїхали через війну, – будинок і тепер виглядає досить презентабельно. Тут закритий двір, є шлагбаум, тротуари, зелені зони з декоративними шовковицями та ялинками по периметру, ростуть кущі лаванди, квітнуть іриси та троянди. З одного боку стіни оздоблені міні-муралами, – це малюнки, які зображуть тіні щасливих родин з дітьми.
Бокова стіна будинку по вул. Парковій у Чорноморську
Автор:
Оксана Піднебесна
Проте якщо вийти на проспект, впадає у вічі місце влучання “шахеда”: чорний обвуглений фасад досі здалеку нагадує про ворожий удар безпілотника по мирним людям.
Керівник місцевого ОСББ Олексій розповів, що намагається вирішити це питання, але воно потребує додаткових коштів. На його запит до Чорноморської міської ради йому відповіли, що можуть запропонувати включити відновлення фасаду до програми “80/20”. Тобто 80% коштів на відновлення виділяє місцевий бюджет, а жителі мають відшкодувати 20% вартості ремонту. Проте на сьогодні зібрати ці кошти нереально.
Як пояснив Олексій, багато людей виїхали з будинку, зараз мешканців десь 80-100 осіб. Таку суму зібрати буде складно, ще й вірогідно підрядника запопонують недешевого. Вони не зможуть оплатити ці 20% вартості ремонту. Скоріше за все, проблему будуть вирішувати самотужки.
Автор:
Оксана Піднебесна
На питання, чи став будинок на Парковій безпечнішим після відновлення, керівник ОСББ відповів:
— Та нічого в нас не змінилося. Сходи, коридори, ліфти ті самі, пасажирський і вантажний. Все як було, так і є. Стосовно інклюзії, то так, в нас є пандус, але ми його плануємо переробити, потрібно зробити його безпечним, обладнати перилами. В нас зараз є мами з дітками, для візочків потрібний безпечний спуск зі сходів, – пояснює Олексій.
Під час відбудови об’єктів, пошкоджених внаслідок російських атак, велику увагу приділяють енергоефективності. Зокрема, в багатоквартирних будинках утеплюють стіни, встановлюють генератори на випадок відключень електрики чи тривалих блекаутів, навіть обладнують сонячними панелями. Усього цього в будинку на Парковій немає, адже кошти виділялися тільки мешканцям на покриття збитків.
У Чорноморську наразі розпал курортного сезону. Відчутно додалося людей, каже Олексій. Зокрема, і в його будинку: деякі квартири на літо винаймають туристи, тому вирішити питання з ремонтом фасадної сторони, куди поцілив шахед, необхідно якомога швидше.
— Буду ще раз звертатися до депутатів міської ради, просити знайти кошти, допомогти відремонтувати нам фасад. Можливо ще якісь програми є з відновлення, треба шукати. Адже наш будинок видно з різних доріг, з усіх сторін, це обличчя міста, курорту, всі туристи це бачать, — ділиться керівник ОСББ.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “OD.нова: як Одещина долає сліди трагедій”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “Агенція розвитку пониззя Дністра” у партнерстві з ГО “Cлово громад”, і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.
Співавторка Оксана Піднебесна

Новини рубріки
Графіки відключень на завтра — чи буде світло в одеситів
03 липня 2025 р. 20:24

В Одесской области измерили радиационный фон: где самые высокие показатели
03 липня 2025 р. 20:11

На Одещині завідувач цвинтарів вимагав хабар за бронювання місць для поховання
03 липня 2025 р. 19:40