вологість:
тиск:
вітер:
Логістика майбутнього — мережа з Україною, Молдовою та Румунією
Повномасштабне вторгнення в Україну показало, наскільки нестабільними є логістичні маршрути, у тому числі — із сусідніми країнами. Так, пункти пропуску з Молдовою виявились просто не готовими до такого великого напливу біженців, автомобілів та товарів. Сьогодні ситуація трохи вирівнялася, але цього недостатньо. Необхідні великі та довгострокові проєкти, які б змогли об'єднати всі три держави регіону. Адже в розширенні транспортної інфраструктури зацікавлені не лише українці, а й у Молдові, і в Румунії.
Які вже є напрацювання у цьому напрямку, журналісти Новини.LIVE в ексклюзивному інтерв'ю запитали у депутатки Республіки Молдова Інни Кошеру.
Зв'язки Молдови з Україною
Регіональні зв’язки розглядаються як ключ до стабільності та розвитку. Особливо актуальним це стало після початку повномасштабної війни в Україні, яка змусила переосмислити логістику, транзит і навіть безпекові пріоритети. На цьому тлі Молдова прагне зміцнити співпрацю з сусідами — не лише для економічного прориву, а й для євроінтеграційного руху.
"Україна-Молдова й Україна-Румунія. Ми працюємо зараз на цих двох шляхах. З Румунією проводиться багато проєктів. Ми запустили вже реабілітацію мостів, зараз працюємо над реабілітацією залізниці. Тобто всі ці елементи включені в план економічного росту Республіки Молдова" , — каже депутатка Республіки Молдова Інна Кошеру.
Інфраструктура — це не просто дороги і рейки, а запорука економічної незалежності та безпеки. Україна залишається стратегічним партнером. Особливо важливими стали спільні інфраструктурні ініціативи, які здатні розблокувати Молдову у випадку нових криз чи загроз.
"Ми обговорюємо всі ці проєкти з Україною. Тепер потрібно ідентифікувати фінансові засоби, щоб можна було реалізувати. Косуець–Ямпіль — це міст на якому вже проводилися роботи з боку України. Тепер ми теж повинні запускати нашу частину, щоб остаточно завершити роботи" , — зазначила експертка.
Йдеться про проєкт, який має символічне та практичне значення. Після початку повномасштабної війни в Україні Молдова зіткнулася з новою реальністю — логістика була паралізована, пропускна здатність на кордонах вичерпана.
Транспортні коридори для Молдови
Відсутність якісних транспортних коридорів оголила критичну вразливість країни до зовнішніх потрясінь. Саме тому інфраструктурна інтеграція з Україною та Румунією стала справою національної безпеки.
"Нам потрібно дуже багато сполучень. Бо ми побачили, коли почалася війна, у 2022 році РФ в Україні, усе заблокувалося в Молдові. Молдова просто по всім митним пунктам була заблокована. Бо в нас немає цієї пропускної спроможності" , — наголосила Інна Кошеру.
Як зазначила депутатка, уряд країни готується до післявоєнного періоду, коли регіон потребуватиме швидкого відновлення, а транспортна доступність стане критично важливою. На особливому контролі — авіаційна сфера. Українці вже використовують молдовські аеропорти як точки виходу до Європи, а в майбутньому ця логістика може значно розширитись.
"Я сподіваюся на мир і сподіваюся, що українці будуть використовувати свої аеропорти. А ми будемо розвивати цю сферу, тому що ця зв’язка повинна бути розвита дуже добре для того, щоб залучати інвестиції" , — зауважила експертка.
Саме питання доходів сьогодні турбує громадян, які пережили стрімке зростання цін на газ, електроенергію та товари першої потреби.
Інвестиції в Молдову
В умовах загальної нестабільності інвестори не поспішають вкладати в економіку. Але ситуацію можна змінити — за умови розбудови якісної інфраструктури, стабільної енергетики й прозорих правил гри.
"Інвестиції в Молдову не приходять через те, що в регіоні війна. Навіть якщо в Республіці Молдова ніхто не воює, інвестори не приходять. Але інвестори не приходять ще й тому, що немає цих інфраструктурних проєктів. Тут має бути стабільна енергетика, гарна залізнична логістика, система, яка по-справжньому зв’яже Україну і Молдову з Європою" , — зауважила депутатка.
Інвестори хочуть бачити країну з сучасними аеропортами, безпечними маршрутами й передбачуваними умовами. Без цих факторів жодні декларації не перетворяться на економічний прорив. Розширення сполучень, модернізація інфраструктури, запуск нових логістичних маршрутів — усе це вкрай важливо як для Молдови, так і для України. Особливо в час, коли Москва намагається через вибори, фейки й підкуп дестабілізувати цілі регіони.
Раніше ми писали, чого очікувати Україні від виборів у Молдові . А також про скандал у Молдові, коли Україна ледь не покинула конгрес.