вологість:
тиск:
вітер:
Еколог розповів, чи варто їсти морепродукти з Чорного моря
Попри прозору воду й офіційні дозволи на купання, екологи застерігають: морепродукти з Чорного моря нині можуть бути небезпечними. Після підриву Каховської ГЕС море отримало удар токсинами, а контроль за якістю вилову — відсутній. До того ж ситуацію погіршують наслідки війни та плями російського мазуту.
Про це журналістам Новини.LIVE розповів одеський еколог Юрій Квач.
Небезпека від морепродуктів
Купатися в морі можна, каже Квач, але варто уникати ковтання води. А от із морепродуктами то вже інша історія. Еколог попереджає, що самостійно зібрані рапани, мідії чи інші морепродукти зараз можуть становити загрозу для здоров’я.
"Я би не рекомендував нічого збирати самому. Після Каховки в море потрапила велика кількість забруднюючих речовин — і все це накопичується в живих організмах" , — пояснює він.
На додачу, офіційного вилову нині немає. А отже — і контролю якості теж.
"Промислу в морі зараз немає. Відповідно, немає й санітарно-епідеміологічного контролю. Те, що збирають люди, — фактично в "сірій зоні". Це не заборонено, але й не контролюється. І ніхто не скаже, наскільки це безпечно", — зазначає фахівець.
Мазут у Чорному морі
Ще одна загроза — мазут, який все частіше фіксують на поверхні. За словами Квача, це можуть бути як сліди російської агресії, так і скиди від українських суден.
"Мазут специфічний. Він змішується з піском і може знову спливати після штормів. Тому він присутній у екосистемі дуже довго" , — каже він.
Підрив Каховської ГЕС
Після підриву Каховської ГЕС ситуація погіршилась ще більше. Вода з токсинами, що потрапила в море, змінила екосистему.
"Це вже інше море. Частина видів зникла, інші зайняли їхню нішу. Зміни незворотні, і ми не знаємо, як це вплине на біорізноманіття через 10 чи 20 років" , — додає Квач.
За його словами, опріснення та забруднення води знищили частину популяцій, а екосистему зайняли інші — не завжди чужорідні, але ті, що пристосувалися.
Нагадаємо, у Чорному морі знову з’явилися скати-хвостоколи — риба з отруйним шипом на хвості. Окрім цього, ми повідомляли, що у Чорному морі також помітили тетраодона сріблястого .
Новини рубріки

Інцидент за участю медика та працівників ТЦК в Одесі: нові подробиці
20 липня 2025 р. 20:26

В Одесской области разыскивают 13-летнего Богдана Артюха
20 липня 2025 р. 20:21

В Одессе прошел яркий Фестиваль французской культуры
20 липня 2025 р. 19:24