Рада підірвала незалежність НАБУ та САП: законопроєкт 12414 ухвалено

22 липня 2025 р. 15:25

22 липня 2025 р. 15:25


Верховна Рада підтримала в цілому законопроєкт 12414, окремі пункти якого ліквідовують незалежність антикорупційних органів НАБУ та САП та підпорядковують їхню діяльність Генпрокурору.

Про це повідомив нардеп Железняк.

Проголосували 263 народні депутати.

Що змінює законопроєкт 12414?

Генпрокурор отримає необмежені повноваження: право давати обов’язкові вказівки детективам НАБУ, доступ до всіх справ, закриття розслідувань, вирішення спорів про підслідність та підписання підозр топпосадовцям.

Скасування заборони на передачу справ НАБУ іншим правоохоронним органам.

Керівник САП стане "номінальною фігурою", втративши право входити до групи прокурорів.

Хроніка подій: обшуки, підозри та голосування

Голосування за скандальний законопроєкт відбулося наступного дня після масштабних обшуків СБУ у співробітників НАБУ.

ДБР оголосило підозри трьом працівникам НАБУ щодо ДТП, що сталися у 2021 та 2023 роках.

Затримано керівника одного з теруправлінь НАБУ Руслана Магамедрасулова за підозрою у пособництві державі-агресору.

СБУ також оголосила підозру нардепу Федору Христенку у державній зраді, звинувативши його у зв'язках з керівництвом НАБУ.

Реакція НАБУ та САП: заклик до Президента про вето

Національне антикорупційне бюро опублікувало свою позицію щодо правок, внесених до законопроєкту 12414. НАБУ заявляє, що правки фактично знищують незалежність САП та підпорядковують діяльність НАБУ і САП Генеральному прокурору. НАБУ наголошує, що антикорупційна інфраструктура в Україні вибудувана з 2015 року разом з міжнародними партнерами.

На пресбрифінгу за участю Директора Національного антикорупційного бюро України Семена Кривоноса та Керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Олександра Клименка, очільники двох ключових антикорупційних інституцій виступили з різкою критикою ухваленого парламентом законопроєкту, який, за їх словами, ставить під загрозу подальше євроатлантичне спрямування України: "Це загроза Євроатлантичному напрямку України".

Керівники НАБУ та САП закликали Президента Зеленського ветувати законопроєкт.

Міжнародна спільнота занепокоєна

Між тим група семи (G7) та Європейський Союз висловили серйозну стурбованість ситуацією навколо українських антикорупційних інституцій, підкресливши їхню ключову роль для реформ та вступу до ЄС.

"Європейський Союз стурбований нещодавніми діями України щодо її антикорупційних інституцій — НАБУ та САП. Ці установи є ключовими для реформи в Україні та мають діяти незалежно, щоб ефективно боротися з корупцією й зберігати довіру суспільства", — заявив речник Єврокомісії Ґійом Мерсьє.

Він зазначив, для вступу до ЄС Україна повинна мати сильну спроможність протидіяти корупції та забезпечувати стійкість своїх інституцій та додав, що ЄС і надалі стежитиме за розвитком ситуації.

Рада підірвала незалежність НАБУ та САП: законопроєкт 12414 ухвалено

Джерело: VGORODE (Одеса)

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua