вологість:
тиск:
вітер:
Ізмаїльський державний гуманітарний університет став майданчиком міжнародного діалогу про повоєнне відновлення Українського Буджаку за участі Туреччини
26 липня на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету (ІДГУ) відбувся І Міжнародний форум «Туреччина в повоєнному відновленні України (на регіональному прикладі Українського Буджаку)». Учасники заходу зосередили увагу на стратегічних напрямах відновлення півдня Одещини: розвитку сучасної інфраструктури, агропромислового комплексу, альтернативної енергетики, соціально-економічного й культурного співробітництва, а також впровадженні інвестиційних проєктів. Як повідомляє Бессарабія.UA , особливу увагу було приділено системній участі Турецької Республіки в цих процесах.
Захід відбувся в рамках ініційованої науковцями Ізмаїльського державного гуманітарного університету дискусії щодо системної участі партнерів з Турецької Республіки у формуванні ключових засад сталого розвитку територіальних громад під час повоєнного відновлення Українського Буджаку. Форум був організований за підтримки Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (голова — Віктор Єленський) та Ради національних спільнот України (голова — Ашот Аванесян).
У роботі форуму взяли участь представники та представниці делегації Турецької Республіки (під головуванням Посла Туреччини в Україні п. Мустафи Левента Більгена, Генерального консула Турецької Республіки в Одесі п. Мухіттіна Челіка), а також керівники прогресивних громад Українського Буджаку (Болград, Василівка, Виноградівка, Дмитрівка, Котловина, Кубей, Олександрівка, Суворове, Татарбунари тощо), представники та представниці громадських організацій «Південноукраїнський рух ветеранів та волонтерів «Вулик» та «Центр розвитку Бессарабії».
Відкриваючи пленарне засідання форуму, ректор ІДГУ Ярослав Кічук подякував нашим Захисникам і Захисницям, а також всім міжнародним партнерам за допомогу і підтримку українського народу в справедливій боротьбі за свободу. У цьому контексті особливо важливою є постійна дипломатична та гуманітарна підтримка з боку Турецької Республіки. Показово, що за сприяння Міністерства у справах ветеранів України на базі університету нещодавно відкрито ветеранський простір, який місцеві ветерани та волонтери символічно назвали «Байрактар» на знак вдячності турецьким партнерам. Ярослав Кічук наголосив на об’єднавчій ролі єдиного університету в стратегічно важливому регіоні Українського Буджаку у збереженні етнічної ідентичності, мов та культурної спадщини національних спільнот. Саме одним із пріоритетів місії університетської спільноти є підтримка реалізації проукраїнської гуманітарної політики серед національних меншин регіону. У своєму виступі Посол Туреччини в Україні п. Мустафа Левент Більген відмітив непохитність позиції Турецької Республіки щодо територіальної цілісності та суверенітету України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Генеральний консул Турецької Республіки в Одесі п. Мухіттін Челік звернув увагу на системну співпрацю в першу чергу в рамках гуманітарних проєктів, проєктів зі збереження етнічної ідентичності тюркомовної спільноти Українського Буджаку.
Гагаузи є другою за чисельністю тюрькомовною етнічною спільнотою Української держави (після спільноти кримських татар). Згідно з матеріалами офіційного перепису населення 2001 р. в Україні проживало близько 31,9 тис. етнічних гагаузів, з яких в Українському Буджаку 27,6 тис. чол. або 86,5% всіх представників цієї спільноти в Українській державі. Наразі одеські науковці заявляють про гагаузьку спільноту, яка налічує більше 100 тисяч осіб і має право на визнання відповідно до чинного законодавства правового статусу корінного народу.
Як зазначив відомий громадський діяч і меценат, голова громадської організації «Асоціація гагаузьких товариств України» Юрій Дімчогло, гагаузи є єдиною національною спільнотою Північно-Західного Причорномор’я, якій вдалося уникнути динаміки розвитку катастрофічних демографічних процесів. За підтримки Асоціації гагаузьких товариств України на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету відкриті безоплатні курси з гагаузької мови. Також з цього року вперше планується здійснювати професійну підготовку майбутніх педагогів, перекладачів з гагаузької, турецької мов. Саме з цією метою, як зазначив Генеральний консул Турецької Республіки в Одесі п. Мухіттін Челік, планується залучити до викладання цих мов в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті висококваліфікованих фахівців із Туреччини.
Голова громадської організації «Союз гагаузів України» Василь Келіогло наголосив, що через освітньо-наукові проєкти можна не лише зберегти мову, а й активно розвивати культуру гагаузів в Україні. «Союз гагаузів України» спільно з ІДГУ не лише безоплатно поширює сучасні видання гагаузькою мовою в місцеві бібліотеки, а й ініціює творчі конкурси та молодіжні проєкти для представників національних спільнот регіону.
Заступник голови Болградської районної державної адміністрації Олександр Іорданов підтримав ініціативу створення на базі університету Науково-дослідного інституту тюркології та Інформаційного центру Туреччини, діяльність яких буде сприяти гармонізації українсько-турецьких відносин. Він подарував Послу Туреччини в Україні п. Мустафі Левенту Більгену нову збірку поезії гагаузькою мовою популярного в регіоні поета із с. Кубей Болградського району Віталія Бошкова.
Відомий турецький громадський діяч, професор Ільхам Мірак (м. Стамбул, Туреччина) привітав учасників і учасниць форуму та представив проєкти з розвитку тюркської культури півдня Одещини. Своєю чергою голова студентської ради ІДГУ Анна Зеленюк подякувала турецьким партнерам, зокрема професору Ільхаму Міраку, за підтримку освітньо-культурних стажувань, в рамках яких біля 20 студентів ІДГУ змогли безоплатно відвідати Туреччину та ознайомитися з унікальною тюркською культурою.
Директорка Одеського обласного центру гагаузької культури (Болградский район) Ольга Кулаксиз ознайомила поважних гостей з унікальними традиціями гагаузької спільноти Українського Буджаку.
Враховуючи сучасні геоекономічні процеси в усьому Південно-Західному Причорномор’ї та результати проведених досліджень науковцями ІДГУ в Українському Буджаку, головами громад та старостами Болградського та Ізмаїльського районів були запропоновані перспективні проєкти для майбутньої співпраці з Турецьким агентством зі співробітництва та координації (TIKA).
Заступник директора Департаменту економіки Одеської обласної державної адміністрації Артем Булгару представив економічні можливості та потенціал українсько-турецького партнерства в повоєнному відновленні України (на регіональному прикладі Українського Буджаку).
Віра Ніколаєнко, секретар Болградської міської ради, акцентувала увагу на потужному досвіді Болградської міської громади у сфері проведення економічних форумів та реалізації проєктів міжнародної технічної допомоги в ареалах компактного розселення гагаузів та інших національних спільнот в регіоні.
Голова Суворовської громади Олег Босікевич і провідний фахівець Катлабузької селищної ради Ірина Пукалова представили вже підготовлені проєктні ініціативи, спрямовані на соціально-економічний розвиток громади та збереження етнічної ідентичності серед місцевої молоді с. Старі Трояни.
Петро Бойчев, голова Василівської сільської ради, представив проєкти залучення інвестицій для сталого розвитку інфраструктури закладів освіти.
Під час презентації проєктів місцевих громад директор Центру регіонального розвитку Українського Придунав’я В’ячеслав Тодоров наголосив на тому, що успішна реалізація цих ініціатив можлива тільки при ефективному стратегічному плануванні розвитку громад (документи соціально-економічного планування та документи територіального (просторового) планування), стратегії територіальних громад, комплексних планів просторового розвитку територіальних громад, генеральні плани населених пунктів з урахуванням пропозицій наших турецьких партнерів).
Директор Центру кар’єрного зростання (ІДГУ) Валентина Стойкова звернула увагу на перспективні проєкти з охорони навколишнього середовища Дунаю та Чорноморського басейну в контексті українсько-турецького партнерського співробітництва.
Іван Капсамун, відомий гагаузький громадський діяч, наголосив на довготривалих результатах процесів радянізації Буджаку та сучасному досвіді повернення історичної пам’яті гагаузам Українського Буджаку.
Ілля Кишали, випускник ІДГУ, акцентував увагу присутніх, що для вирішення нових проблем сталого розвитку регіону в умовах трансформації суспільних відносин важливо формувати в гагаузьких громадах культуру гостинності та системи стійкого туризму, орієнтованого на іноземних туристів (насамперед з Туреччини), впровадження в практику туристично-екскурсійних маршрутів територією Українського Буджаку для турецьких туристичних компаній.
В рамках роботи форуму були обговорені перспективи відновлення сучасної інфраструктури, розвитку соціально-економічного та культурного співробітництва, агропромислового комплексу, альтернативної енергетики, розробки та реалізації інвестиційних проєктів в контексті відновлення України на півдні Одещини.
Наприкінці пленарного засідання учасники та учасниці форуму перед будівлею університету заклали Сквер міжнаціональної злагоди і культурного розмаїття, де були висаджені символічні рослини-обереги, дерева єдності та партнерства в Українському Буджаку.

Новини рубріки

В Черноморске подросток пропал в море
28 липня 2025 р. 19:36