Наука і життя злилися в один потік: у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії обговорили виклики і можливості безперервної освіти

30 жовтня 2024 р. 12:16

30 жовтня 2024 р. 12:16


Пряма мова.

Сьогодні у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії відбувся науково-освітній форум: “Сучасна парадигма безперервності освіти: мультидисциплінарний підхід”.

Участь у ньому прийняли 180 науковців, педагогів, працівників різних сфер життя, також здобувачів освіти, які віддані ідеям постійного професійного та особистісного розвитку.

"Освіта — це не підготовка до життя; освіта — це саме життя", так говорив Джон Дьюї — видатний американський філософ, психолог і педагог, один із засновників прогресивного освітнього руху. Тож саме ця цитата підкреслює ідею безперервного навчання та важливість освіти як процесу, що триває протягом усього життя, а також відображає багатогранність освітнього досвіду.

Тема науково-освітнього форуму обрана не просто так, адже колектив Кременчуцької гуманітарно-технологічної академії проводить загальноосвітню підготовку, провадить фахову передвищу та вищу освітню діяльність, займається професійним розвитком педагогічних працівників.

До речі, здобувачі освіти академії мають можливість займатися не лише навчальною, науковою діяльністю, а й розвивати свої здібності у різних предметних гуртках, спортивних секціях та колективах художньої самодіяльності. Тож на початку заходу учасників форуму привітав народний художній колектив «Арабеск».

Наука і життя злилися в один потік: у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії обговорили виклики і можливості безперервної освіти

Далі, у вступному слові заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації, доктор юридичних наук, професор Антон Чубенко заявив, що однією з складових безперервності освіти є навчання людини протягом свого життя, директор Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації, кандидат економічних наук Євген Кончаковський зазначив, що в умовах війни термін безперервності освіти включає в себе можливість навчання під час повітряних тривог і саме на це сьогодні заклади освіти націлює влада країни.

Наука і життя злилися в один потік: у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії обговорили виклики і можливості безперервної освіти

Директорка Кременчуцької гуманітарно-технологічної академії, кандидат педагогічних наук пані Леся Крупіна під час обговорення на форумі питання навчання людини впродовж життя зазначила, що сучасними тенденціями розвитку неперервної освіти в країнах Європи, у тому числі й в Україні, є:

• чітка орієнтація на особистість;

• відкритість та доступність цієї системи для кожної людини на всіх існуючих рівнях освіти;

• перспективність і наступність між суміжними ланками освіти;

• гнучкість освітньої системи у виборі здобувачем освіти  форми, термінів навчання;

• створення цілісного, безбар’єрного, безпечного „освітнього простору" тощо.

«Ось уже майже 93 роки наша Академія в різних своїх назвах на кожному з етапів власного поступу одним із основних векторів свого невпинного розвитку обирає й чи не в першу чергу успішно реалізує діяльність у сфері неперервної освіти.

У різні роки в закладі логічно створювались структури, які і горизонтально, і вертикально доповнювали початкову. Оцінку щодо правильності й доречності, життєвості, суспільній затребуваності цих рішень давало саме життя. Так, у 1997 році при закладі було відкрито науковий ліцей «Політ», який можна сміливо назвати прототипом академічних ліцеїв, які в рамках реформування старшої школи створюються наразі. Пізніше, як структурний підрозділ, з’явився дитячий табір «Ерудит» з його унікальною системою підготовки здобувачів до участі в олімпіадах різних рівнів, конкурсі МАН.

У 2023 році було створено фаховий коледж як коротка підготовка до роботи фахівців в різних галузях економіки країни, що особливо важливо під час війни та в повоєнний час.

В Академії працює Центр післядипломної освіти та професійного розвитку викладачів, де минулого року пройшли підвищення кваліфікації 484 слухачі з актуальних питань: реабілітаційні технології, Інклюзія в освіті, домедична підготовка освітян, штучний інтелект в освіті та деякі інші.

Ще одним кроком в забезпеченні неперервності освіти стало отримання закладом у липні 2024 року ліцензії МОН на післядипломну освіту у сфері вищої освіти за спеціальністю (011) Освітні педагогічні науки для підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників.

Для всіх охочих пропонується близько 30 сертифікатних програм, які в доповнення до диплому дозволяють швидко відреагувати на потреби ринку праці, дають змогу ставати більш затребуваними, вище оплачуваними працівниками. Розглядаємо доцільність та можливість об’єднання освітніх програм з дошкільної та початкової освіти, як це вже зробили деякі заклади освіти при підготовці фахівців.

На початку жовтня разом із Українським інститутом дитинства в закладі відкрито Центр освіти і піклування про дітей дошкільного віку Mr. Leader. Академія також плідно співпрацює з Університетом третього віку Кременчука, де викладачі проводили заняття з дисциплін психолого-педагогічного циклу, інформатики, фізкультурно-оздоровчого та хореографічного напрямку.

Таким чином, наразі в закладі створено повний цикл надання освітніх послуг людині: від навчання та розвитку в ранньому віці й протягом усього життя, що наразі є трендово, є вимогою часу, запорукою успішного розвитку і для людини, і для країни в цілому. Відома фраза, що досконалості немає меж. Вона близька нам по своїй суті» ,- розповіла Л.Крупіна і відзначила, що колектив академії має напрацювання, якими готовий поділитися з учасниками й учасницями форуму.

Про те, що у сучасному світі, де усе дуже швидко розвивається, дуже важливо обмінюватися досвідом з іншими закладами освіти та установами, а особливо із закордонними, зазначив директор Регіонального осередку удосконалення вчителів «WOM» в Бєльсько-Бяла Владислава Моншьора.

А свої рекомендації щодо закладів освіти різного рівня щодо організації та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти надав начальник управління Державної служби якості освіти у Полтавській області кандидат педагогічних наук Юрій Кращенко.

Наука і життя злилися в один потік: у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії обговорили виклики і можливості безперервної освіти

Про важливу складову діяльності кожного фахівця - постійний професійний розвиток, мова йшла у виступі директора Полтавської академії неперервної освіти імені Михайла Васильовича Остроградського, кандидата педагогічних наук, доцента пана Віталія Зелюка.

До речі, вже понад 60 років Кременчуцьке педучилище, а зараз гуманітарно-технологічна академія готує учителів початкових класів. Тож учасникам форуму про свій досвід роботи переможниця Global Teacher Prize Ukraine2024 Леся Павлюк, яка зараз є учителькою початкових класів ліцею № 7 Івано-Франківської міської ради.

Про соціальні та комунікативні навички, які сьогодні набувають особливої цінності, адже діти потребують умінь ефективно взаємодіяти, висловлювати свої думки та працювати в команді учасникам форуму розповіла докторка педагогічних наук, професорка, професорка кафедри загальної педагогіки та дошкільної освіти Волинського національного університеут ім. Лесі Українки  Наталія Гавриш.

А ось співробітник відділу психології праці Інституту педагогічної освіти й освіти дорослих імені Івана Зязюна Національної академії педагогічних наук України пані Оксана Іванова розповідала про те, що у сучасному світі молодь часто зустрічається з викликами, пов'язаними з особистим розвитком. Резильєнтність — здатність протистояти труднощам — є ключовою рисою для адаптації, і пам'ять, як феномен, відіграє важливу роль у цьому процесі, оскільки накопичений досвід сприяє розвитку стійкості.

Про екологічні проблеми, які торкаються кожної сфери життя — від здоров’я людей до економічних показників, і мають глобальний характер у своєму виступі на тему "Актуальність тематики екологічних катастроф сучасності" мав слово кандидат біологічних наук, доцент, заступник декана з наукової роботи та міжнародних зв'язків факультету фізичної культури, спорту та здоров’я людини Бердянського державного педагогічного університету Віталій Гнатюк.

Наука і життя злилися в один потік: у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії обговорили виклики і можливості безперервної освіти

Докторка філологічних наук, професорка, завідувачка кафедри українознавства і лінгводидактики імені професора О.Г. Муромцевої Харківського національного педагогічного університету імені Григорія Савича Сковороди Олена Маленко розповіла учасникам форуму, що в умовах швидкоплинного ринку праці та інноваційних змін в освіті все більшої уваги набуває розвиток трансверсальних або гнучких навичок (soft skills). Такі навички як критичне мислення, комунікація, креативність, емоційний інтелект є необхідними для успішної професійної та соціальної реалізації студентів, що особливо важливо для випускників закладів вищої освіти.

Під час перерви форуму журналісти мали можливість поспілкуватися з доктором філологічних наук, професором, деканом українського мовно-літературного факультету імені Г. Ф. Квітки-Основ'яненка Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Костянтином Голобородьком. Він підкреслив, що з Кременчуцької гуманітарно-технологічною академією харківський ВНЗ, де він працює, співпрацює дуже давно і студенти з Кременчука мають можливість продовжувати навчання далі, а обговорені сьогодні наукові та практичні аспекти свідчать про те, що лише через співпрацю між різними галузями потрібно створити таке середовище, яке відповідатиме викликам сучасності та майбутнього.

Вчителька початкових класів ліцею №25 Олена Гончарук зазначила, що освіта не стоїть на місці.

«Ми, як вчителі, повинні розвиватися постійно. І саме це є головною задачею НУШ - навчити дітей вчитися. І ми для цього теж зібралися на цьому заході аби поділитися своїм досвідом і почути колег, і розвивати свої знання надалі» ,- каже пані Гончарук.

Загалом, під час форуму виступ науковців відкрив для багатьох присутніх нові горизонти для розуміння освіти як безперервного процесу, який інтегрує різні дисципліни, адаптується до нових соціально-економічних умов і відповідає вимогам сучасного суспільства.

Олег Булашев

Відео Ігоря Борисевича

Наука і життя злилися в один потік: у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії обговорили виклики і можливості безперервної освіти

Джерело: kg.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua