Призначили дату відкриття музею в садибі гончаря на Полтавщині

08 листопада 2024 р. 18:43

08 листопада 2024 р. 18:43


У будинку митця Василя Омеляненка створять музей-садибу, де представлять колекцію традиційного опішнянського зооморфного посуду.

Офіційне відкриття Меморіального музею-садиби гончаря Василя Омеляненка відбудеться 3 серпня 2025 року. У день 100-літнього ювілею від дня народження майстра

Про це повідомили на фейсбук-сторінці проєкту «Магія опішнянського зооморфного посуду» 8 листопада.

Мета проєкту – створити на базі Меморіального музею-садиби гончаря Василя Омеляненка експозиції із застосуванням мультимедійних технології. Тут буде представлено найбільшу колекцію традиційного опішнянського зооморфного посуду та скульптури гончаря.

Призначили дату відкриття музею в садибі гончаря на Полтавщині

Призначили дату відкриття музею в садибі гончаря на Полтавщині

Призначили дату відкриття музею в садибі гончаря на Полтавщині

Проєкт реалізовували протягом 4 місяців. За цей час у будинку провели ремонт, відновили інтер’єр. Також підібрали вироби, побудову експозиції, придбали матеріалі. Зібрали експонати та сфотографували їх для демонстрації на мультимедійних технологіях, випуску друкованого альбому про життя й творчість Василя Омеляненка.

Днями відбулася офіційна церемонія презентації експозиції майбутнього музею-садиби талановитого гончара.

Проєкт втілювали Національний музей гончарства спільно з ГО «Конгрес українських керамологів» та  Українським культурним фондом.

Призначили дату відкриття музею в садибі гончаря на Полтавщині

Ким був Василь Омеляненко

Василь Омеляненко народився в Опішні у бідній селянській родині. Сім'я наймала житло в односельчан на кутку Гончарівці, де споконвіку жили гончарі.

Омеляненко до війни закінчив семирічну освіту. Середню здобував вже після війни у вечірній школі. У 1950 році Василь Омеляненко закінчив вечірню школу, а у 1950 році  працював на заводі «Художній керамік».

Від початку своєї творчості майстер віддавав перевагу декоративній зооморфній скульптурі: виготовляв традиційний для гончарства Опішні посуд у вигляді левів, биків, баранів, козлів. Тому потужною частиною його творчої спадщини є зооморфні скульптури. Митець працював у власному авторському стилі, який легко можна впізнати завдяки характерним формам, орнаментам і техніці виконання.

1960 року Василь Омеляненко уперше показав на широкий загал свою роботу. Це була декоративна скульптура «Баран», яка представляла завод «Художній керамік» на виставці в Брюсселі (Бельгія). За цю роботу майстра нагородили грошовою премією.

Після такого вдалого показу він почав виставляти свої роботи на обласних та республіканських виставках декоративно-ужиткового мистецтва. Майже на всіх із них представлені глиняні твори відзначали нагородами. Опішнянський гончар неодноразово був лауреатом престижних республіканських і всесоюзних художніх виставок, конкурсів та фестивалів.

Гончарні вироби майстра широко представляли мистецтво України на міжнародних виставках у Бельгії, Канаді, Японії, Болгарії, Югославії, Польщі, США, Норвегії, Великобританії та інших країнах світу. Вони зайняли почесні місця в найбільших і найпрестижніших музейних зібраннях Європи.

«Василь Омеляненко був і залишається символом натхнення й творчої енергії для всіх нас. Двері його будинку завжди були відкриті для відвідувачів. Він щиро радів гостям і з радістю показував свою домашню, маленьку, але таку рідну майстерню», – згадують про майстра в опішнянському музеї.

У 2021 році, на 95-му році життя, Василь Омеляненко відійшов у вічність .

Призначили дату відкриття музею в садибі гончаря на Полтавщині

Джерело: zmist.pl.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua