Які ракети використовує росія та Україна й як вони відрізняються

03 грудня 2024 р. 18:21

03 грудня 2024 р. 18:21


Україна почала активно розвивати власний ВПК і використовує як власні ракети, так і західного виробництва. Давайте детальніше розглянемо які саме ракети використовуються в війні та які в них особливості.

Окупаційні війська РФ та Сили оборони України все активніше та ефективніше використовують бойові та розвідувальні безпілотники, але балістичні та крилаті ракети залишаються важливими інструментами в війні.

Крилаті ракети здатні літати на постійній висоті, маневрувати та змінювати курс, тоді як балістичні ракети швидші, але некеровані. Їх запускають за допомогою ракетного двигуна, після чого вони описують високу дугу і потім вже спускаються до цілі. Видання Bloomberg опублікувало перелік основних ракет, які використовують Україна та росія.

Ракети котрі використовує Україна для ударів по РФ та цілям на окупованих територіях

ATACMS

Армійські тактичні ракетні комплекси американського виробництва або просто ATACMS. Це надзвукові керовані балістичні ракети «‎земля-земля», що здатні влучати в цілі в радіусі 300 кілометрів. Можуть нести звичайні або кластерні боєприпаси. Запускають такі ракети з американських пускових установок HIMARS або британських MLRS M270, що стоять на озброєнні України.

Storm Shadow

Крилата ракета, розроблена Великобританією та Францією, також відома як SCALP, має зону ураження 250 кілометрів. Як правило їх запускають з літаків, а самі ракети летять досить низько, щоб уникнути виявлення.

Завдяки передовим системам навігації Storm Shadow має високу влучність, а бойова частина може пробивати бункери та ефективно знищувати склади боєприпасів. Кожна така ракета коштує майже один мільйон доларів.

Ці ракети були ймовірно використані під час атаки на кримський міст у червні 2023 року, а також саме ними атакували та фактично знищений штаб Чорноморського флоту РФ в Криму у вересні 2023 року.

Британія дозволила використовувати ці ракети по території РФ в листопаді цього року.

Нептун

R-360 Нептун — це протикорабельна крилата ракета українського виробництва. Також існує варіант для наземних атак.

Дальність застосування — 300 кілометрів. Ця ракета запускається з кораблів, літаків та наземних пускових установ. «‎Тріумфом» Нептуна можна вважати ураження російського флагмана крейсера «‎Москва».

Зараз затонулий крейсер «‎Москва» має статус підводної культурної спадщини України.

Паляниця

Новітня українська розробка, що представив Володимир Зеленський цим літом. «‎Паляниця» — це перехідний етап між безпілотним дроном та ракетою. Основне бойове призначення «‎Паляниці» – ураження російських аеродромів. Більшість технічних характеристик засекречені, але припускають, що дальність ураження може сягати 600-700 км.

Ракети ППО

Україна для захисту власних міст розраховує на західні системи, такі як: американські Patriоt та Hawk, норвезький NASAMS, та інші європейські системи. Американська система Patriot виявилась дуже ефективною, оскільки саме завдяки ній, збили ракети типу «‎Кинджал» та «‎Циркон», які, як стверджувала РФ, неможливо перехопити.

poltavska-khvilia_xcwi/u-kna44Hg.jpeg

Ракети, котрими Росія тероризує Україну

Орєшнік

Нова ракета на озброєні РФ. В основі лежать технології, що використовують при створенні міжконтинентальних балістичних ракет, які можуть нести ядерний заряд. Ймовірна дальність Орєшніка може становити до 5 000 кілометрів.

Х-101

Росія володіє широким арсеналом ракет, позначених літерою Х, серед яких Х-22, Х-59, Х-55, Х-69, Х-101, Х-555. Ці ракети мають різну швидкість і дальність польоту. Вони, як правило, використовуються зі стратегічних бомбардувальників.

Іскандер-М

Пересувна система балістичних ракет малої дальності з радіусом дії 500 км. Росія регулярно використовує ці ракети для ударів по Україні, запускаючи з прикордонної території. Такі установки можуть транспортувати та запускати по дві ракети.

Кинджал

Балістичні ракети нового покоління, котрі здатні рухатися зі швидкістю, що в 10 разів перевищує швидкість звуку, тож їх важко перехопити. росія вперше використала ці ракети проти України в березні 2022 року — лише через кілька тижнів після початку повномасштабного вторгнення. Активно використовується для ураження інфраструктури України.

Точка-У

Вдосконалена версія балістичної ракети «‎Точка», з максимальною дальністю 120 км. Пострадянська зброя, що була розроблена для ураження тактичних цілей. Ці ракети зняті з виробництва, але до початку повномасштабного вторгнення вони були в запасах обох країн.

Авіабомби

У росії є велика кількість недорогих авіабомб, котрими вона тероризує прифронтові регіони та міста, зокрема, Харків. Авіабомби вироблялися як в радянські, так і пострадянські часи. Сучасні вдосконалені версії можуть також мати системи GPS та модернізовані «‎крила», що ніби мають покращити їх радіус дії та точність. До них належать КАБ(керована авіабомба), ФАБ(фугасна авіабомба), УПАБ(керована плануюча авіабомба).

Основою для ППО РФ стала мобільна зенітно-ракетна система великої дальності С-400 типу «‎земля-повітря». Призначена для ураження літаків та ракет, її прийняли на озброєння у 2007 році. Вдосконалену версія С-500 прийняли на озброєння у 2021 році, ця версія має більшу дальність ураження та може вражати гіперзвукові ракети.

poltavska-khvilia_xcwi/E-eHa4VNg.jpeg

Ігор Воробйов для «Полтавської хвилі»

Сподобалась стаття? Mожеш подякувати авторам гривнею.

Ще з рубрики : " Новини "

Останні публікації

Обговорення

Написати коментар

Які ракети використовує росія та Україна й як вони відрізняються

Джерело: poltavawave.com.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua