Кременчуцьке водосховище забруднюють

02 січня 2025 р. 18:34

02 січня 2025 р. 18:34


Через дощову каналізацію в Черкасах до Кременчуцького водосховища скидають забруднену воду.

Про це повідомили в Державній екологічній інспекції Центрального округу 31 грудня. Інспектори обстежили один із випусків дощової каналізації у відповідь на скарги жителів Черкас. Під час огляду виявили витік невідомої речовини біло-сірого кольору з різким запахом.

Стоки потрапляють безпосередньо в Кременчуцьке водосховище. Фахівці лабораторії відібрали чотири проби для аналізів:

  • з поверхневої води річки 500 м вище зафіксованого скиду забруднювачів;
  • у місці скиду та сам скид стічної води;
  • з води на 500 м нижче скиду.

Дослідження показали перевищення концентрацій наступних забруднювачів у місці скиду:

  • у 2,8 раза понад норму за показником ХСК (хімічного споживання кисню);
  • у 2,5 раза азоту амонійному;
  • у 2 рази завислих речовинах.

Держекоінспекція викликала слідчо-оперативну групу та зафіксувала факт забруднення.

Кременчуцьке водосховище

Кременчуцьке водосховище розташоване на території Полтавської, Черкаської та Кіровоградської областей. Його створили в межах каскаду водосховищ на Дніпрі понад 60 років тому.

Для появи Кременчуцького водосховища під воду пустили понад дві сотні сіл трьох областей. Втрачені давні українські поселення та поховання. Затоплені тисячі гектарів родючих земель. Але найбільших втрат зазнали місцеві жителі, чия особиста історія похована на дні рукотворного моря.

ЗМІСТ поговорив із переселенцями тих часів, екологом та дослідницею, яка вивчала трагедію затоплених сіл Полтавщини. Про втрачену історію й здобуті проблеми, спричинені гігантоманією радянської влади, читайте в матеріалі ЗМІСТу.

Нагадаємо, що до 5 гектарів земель щороку втрачає Полтавщина через руйнування берега Кременчуцького водосховища.

Руйнування берега Кременчуцького водосховища

Серед екологічних проблем Кременчуцького водосховища – постійна руйнація берегів.

Загальна протяжність берега Дніпра становить понад 150 км, а близько 44 км з них зазнають руйнувань. За оцінками вчених, які досліджують це, Полтавщина втрачає від 3 до 5 га на рік.

Крім того, що область втрачає родючі землі, на яких можна проводити сільськогосподарське виробництво, водосховище зазнає обміління. Унаслідок цього порушується температурний режим та з’являються проблеми, пов’язані з цвітінням води.

Проблемами для екології також є каналізаційні скиди, які потрапляють у воду, та звалища на берегах водосховища.

Укріплення берега Кременчуцького водосховища

Упродовж 2011-2023 років коштом держбюджету та обласного фонду охорони довкілля збудували й ввели в експлуатацію 500 м берегоукріплення в місці, де до зони руйнування потрапило старе кладовище. Загалом збудували близько 800 м захисних споруд.

Наприкінці року через зміну рівнів води берегова лінія водосховища змістилася на 8-10 м. Це вплинуло на будівництво захисної дамби, тож довелося коригувати проєкт та перерахувати об'єми матеріалів.

Зміна лінії берега водосховища сталася через розмив підводних мілин. По трасі відсипання дамби на Кременчуцькому водосховищі в деяких місцях утворилися вимоїни та намиви ґрунту. При геодезичній зйомці території виявили розбіжності відміток по факту з проєктними відмітками.

Для укріплення берега Кременчуцького водосховища знайшли підрядника. Його виконує державна будівельна корпорація «Укрбуд» за майже 51 млн грн.

Кременчуцьке водосховище забруднюють

Джерело: zmist.pl.ua