Феєрверки й петарди під час війни. На Полтавщині дві справи дійшли до суду

04 січня 2025 р. 08:55

04 січня 2025 р. 08:55


За час повномасштабної війни суди України розглянули справи про запуск феєрверків у Києві та 13 областях. Полтавщина – серед них.

Про це відомо з даних ресурсу «Опендатабот». Під час воєнного стану в Україні недозволений продаж та використання салютів, феєрверків та петард. Попри це кількість порушень заборони зростає щороку.

У 2022 році в країні зафіксували 5 прецедентів, у 2023 році – 17 справ, а у 2024 – 22. Найбільше використань феєрверків за три роки задокументували в Києві: там суди винесли 11 вироків. Наступними за кількістю йдуть Дніпропетровщина та Одещина – 6 та 5 справ відповідно.

Феєрверки й петарди під час війни. На Полтавщині дві справи дійшли до суду

Для людей, які порушують заборону, передбачена адміністративна або кримінальна відповідальність. На Полтавщині до суду дійшли дві справи щодо використання піротехніки.

40 годин громадських робіт присудили порушнику в Пирятині, який 1 квітня 2022 року запускав феєрверки близько 23:00 в стані алкогольного сп’яніння.

В іншій справі Козельщинський районний суд через недостатню кількість доказів виправдав чоловіка, який 25 червня 2023 року запускав петарди у себе вдома, чим налякав сусідських дітей.

Заборона феєрверків

6 листопада 2023 року набув чинності закон, який забороняє використовувати салюти, петарди, піротехніку класу F2, F3 та F4. За порушення передбачений штраф 34 тис. грн або позбавлення волі.

Можна використовувати бенгальські вогні, фонтани, феєрверки-свічки та хлопавки класу F1. Однак дітям до 16 років їх продавати заборонено. Водночас ці обмеження не стосуються використання піротехніки Збройними силами України, Національною поліцією та аварійно-рятувальними службами.

Що чекає на порушників

Для людей, які порушують заборону, передбачена адміністративна або кримінальна відповідальність.

Відповідно до статті 182-ї Кодексу України передбачений  штраф:

  • для громадян – від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів від 85 до 255 грн;
  • для юридичних осіб та підприємців – від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів від 255 до 510 грн.

Порушників можуть притягнути до відповідальності за статтею 296  про хуліганство. У цьому випадку штраф буде у розмірі від 17 до 34 тис. грн, або обмеження волі на строк до 5 років.

Це може бути штраф від 17 до 34 тис. грн та конфіскація товару і виручених коштів з продажу.

За порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів передбачений штраф від 595 до 1 тис. 20 грн та конфіскація піротехніки.

Відповідальність для дітей

З 16 років діти несуть повну адміністративну та кримінальну відповідальність, тобто покарання буде таким самим, як і для дорослих. За хуліганство можуть притягнути до відповідальності з 14 років.

В інших випадках відповідальність за дії дітей мають нести батьки. А саме:

  • за вчинення дитиною адміністративного правопорушення передбачений штраф для батьків від 850 до 1,7 тис. грн;
  • за дії дитини, які містять ознаки кримінального правопорушення, зокрема хуліганство, на батьків очікує штраф від 1,7 до 5,1 тис. грн.

Раніше ЗМІСТ писав , що на Полтавщині з червня 2022 року заборонили продавати та використовувати піротехніку.

Феєрверки й петарди під час війни. На Полтавщині дві справи дійшли до суду

Джерело: zmist.pl.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua