Що робити, якщо померла людина. Інструкція дій у Полтаві

08 січня 2025 р. 17:52

08 січня 2025 р. 17:52


Ритуальний бізнес у Полтаві готовий запропонувати оформлення поховання «під ключ». Але як діяти в умовах обмеженого бюджету й розгубленості?

ЗМІСТ підготував інструкцію, як діяти, коли у вас в Полтаві померла близька людина. Вона не є обовʼязковою до виконання, але показує шлях, з яким зіштовхувалися полтавці у 2025 році з приблизними розцінками.

Перші хвилини після смерті людини: що робити

Необхідно одразу зателефонувати до поліції за номером 102 . Щойно стає відомо про смерть людини, на місце виїжджає поліція і, можливо, карета швидкої медичної допомоги. Констатувати смерть можуть і поліцейські, тож медиків на місці може й не бути.

Поліція робить попередній висновок про обставини смерті людини. Якщо людина мала поважний вік і тяжкі хронічні хвороби, а видимих ознак насильницької смерті немає, про це вкажуть у висновку про причину смерті.

Якщо померла людина мала гарне здоровʼя і молодий вік, на місці працюватиме судово-медичний експерт, який огляне тіло й зафіксує обставини. Якщо поліція не вбачає ознак насильницької смерті, родині потрібно відправити тіло людини на розтин, щоб дізнатися причину.

Куди треба везти тіло людини?

У Полтаві «моргів» кілька:

  • Бюро судово-медичної експертизи на вул. Гончара, 27А біля 1-ї міської лікарні. Телефон – 0532676348;
  • Полтавське обласне патолого-анатомічне бюро на вул. Шевченка, 23-В. Телефон: 0532501401; 0532501401.

Ґанок бюро на вул. Гончара, 27А, де можна уточнювати чому померла людина

Будьте готові, що питання доставки тіла до «моргу» має вирішити родина. Одразу після виклику поліції чи швидкої на місце може прибути якась з місцевих ритуальних служб, яка запропонує послуги з перевезення тіла людини. Чи погоджуватися на цю пропозицію, вирішує тільки родина: поліція, медики чи судмедексперт не мають повноважень змушувати обирати конкретного підрядника.

Як правило, ритуальна служба на місці оголошує вартість перевезення тіла від 3 тис. грн. В інших службах вартість перевезення коливається від 1,5 до 2 тис. грн. Замовити перевезення тіла можна за телефоном, знайшовши у пошуковику в інтернеті. Якщо вартість послуги для вас важлива, зробіть кілька дзвінків у різні служби. Це займає близько 5 хвилин.

Перевізникам, які доставлять тіло у «морг», необхідно передати постанову від поліції – цей документ є підставою для розтину тіла або прийняття на зберігання (залежно від віку, стану здоровʼя й попередніх обставин смерті). Обовʼязково уточніть в яке з двох бюро везуть тіло померлої людини.

Який наступний етап?

Наступний етап залежить від того, чи маєте ви висновок про причину смерті. Якщо медики не залишили його, необхідно їхати в бюро з паспортом померлої людини. Представник родини, який забиратиме тіло для поховання обовʼязково повинен надати власний паспорт й витяг до нього (якщо є).

Перед поїздкою в бюро можна зателефонувати і уточнити, чи готові документи й висновок, назвавши прізвище померлої людини. Зазвичай, висновки про причину смерті можуть надати на наступний день після доставки тіла у бюро.

Коли висновок про причину смерті буде готовий, рідним померлої людини нададуть настанови про те, що робити далі:

У РАЦСі мені дали ще й витяг. Куди йти далі?

Якщо померла людина мала пенсію, родина має право на отримання грошової допомоги на поховання. Якщо це була пенсія за віком або військова пенсія, зверніться у Пенсійний фонд . Для зручності, один з офісів працює на вул. Дмитра Коряка, 3, де родини можуть подати документи поза чергою.

Якщо людина мала пенсію за інвалідністю, необхідно звертатися до Управління соціального розвитку в районі, де прописана померла людина й через який отримувала виплати.

У будь-якому разі, візьміть з собою:

  • оригінал свідоцтва про смерть;
  • отриманий витяг з реєстру актів цивільного стану;
  • власний паспорт, витяг (якщо є), ідентифікаційний код, довідку про зареєстрований рахунок з банку, куди зможете отримати допомогу.

Підготовка до поховання

Коли родина отримує свідоцтво про смерть, це дає підставу звернутися за виділенням місця для поховання. Якщо місце на кладовище для цієї людини було заброньованим, або ж ви обрали цвинтар для поховання у Полтавській громаді, зверніться до комунального підприємства СК ПРО. Телефони для звʼязку: 0532591480; 0532678777. Також можна приїхати на базу КП на вул. Європейській, 154 (центральне кладовище).

Повідомте СК ПРО, що вам необхідне місце для поховання. Також комунальники можуть запропонувати придбати у них ритуальні атрибути, але це не обовʼязково. Навіть якщо працівники почнуть на вас тиснути, а ви не хочете нічого купувати у КП, ви можете прямо про це сказати, або ж погодитися на пропозицію.

Так, за звертанням виконавця волевиявлення померлого або людини, яка взяла на себе зобов’язання поховати померлого, на території кладовища вам мають безоплатно виділити місце. На практиці ж послуги копачів можу коштувати від 4 тис. 500 грн. Ціна місця у колумбарії дещо нижча.

Обравши місце й домовившись про дату поховання, СК ПРО надасть свідоцтво про місце поховання, що дозволить у перспективі рідним облаштувати памʼятник абощо. Якщо ж ви не користуєтесь усіма послугами СК ПРО , необхідно додатково подбати про придбання труни, перевезення тіла до цвинтаря й спуск тіла до місця спочинку.

Ритуальні послуги

Ритуальні товари пропонують одразу декілька агенцій у Полтаві. Бюджетний комплекс послуг з труною, ритуальними елементами, перевезенням тіла людини коштуватиме не менше 18 тис. грн. Якість товарів, їхню кількість тощо обирає родина самостійно. Перелік послуг, що необхідні, визначає тільки родина.

Подібна ситуація і з запрошенням священника та організацією поминального обіду. Якщо родина має традицію поминання опісля поховання, організувати обід можна й за добу до цього. Орієнтовна вартість послуги за одну людину у закладах Полтави стартує від 300 грн.

Щоб організувати поминальний обід, зробіть запит у пошуковику в інтернеті й зателефонуйте за номерами закладів, щоб уточнити чи готові вони прийняти захід на певну дату.

Що робити після поховання?

Оговтавшись від процедури поховання, можна звернутися до нотаріуса, щоб перевірити чи мала людина заповіт. Якщо ні, але померла людина мала спадкоємців, можна розпочати спадкову справу.

Що робити, якщо померла людина. Інструкція дій у Полтаві

Джерело: zmist.pl.ua