вологість:
тиск:
вітер:
У Полтаві відмовилися від дошки на честь розстріляного радянцями очільника «Просвіти»
Власниця будинку на вул. Затишній, 14 відмовилася від монтажу меморіальної дошки Григорієві Коваленку. Раніше він очолював осередок товариства «Просвіта» в Полтаві.
Про це 15 січня ЗМІСТу повідомив депутат Полтавської обласної ради та член «Просвіти» Микола Кульчинський.
Григорій Коваленко – український письменник та громадський діяч, який жив у Полтаві. У 1918 році він очолював місцеву «Просвіту» й спільно з Миколою Дмитрієвим та Панасом Мирним видавав часопис «Рідний край».
У 1937 році Григорія Коваленка вивели з його будинку на вул. Затишній, 14. Узимку письменника розстріляли, а місце його поховання лишається досі невідомим. На честь нього назвали вулицю у Гожулах, а Уютну в Полтаві зробили вул. Затишною.
Микола Кульчинський розповів, що 10 січня разом із Тарасом Пустовітом він намагався отримати дозвіл у власниці будинку на вул. Затишній, 14. «Просвіта» хоче закріпити на будівлі меморіальну табличку у памʼять про Григорія Коваленка:
«Але нам відмовили. Власниця будинку аргументувала це тим, що монтаж таблички може пошкодити утеплений фасад, на якому знаходяться пакети скловати. Жінка нам сказала, що будинок дерев'яний, а укріплення може опинитися між колод або в електропроводці».
За словами Миколи Кульчинського, будинок, де колись мешкав Григорій Коваленко, є цегляний. До того ж меморіальну дошку можна встановити на спеціальній металевій конструкції, аби не пошкодити стіну. Проте, поки «Просвіта» не знає, чи продовжить цей задум, бо дозвіл жителів є обовʼязковим, повідомили у міській раді на запит Миколи Кульчинського.
Чим займався Григорій Коваленко
Діяч народився 5 лютого 1868 року у Липняках Полтавської губернії. Родина Коваленків зберегла старі козацькі традиції, любила живопис. Григорій Коваленко в автобіографії за грудень 1921 року пише:
«До 8 років я навчався вдома, а коли вже добре вмів читати й писати, мене віддали в народну школу, курс якої я закінчив в 11 років. До 14 навчався самотужки, багато читав, допомагав у домашній роботі».
Справою життя Коваленко вважав освіту народу . Його турбувала мала кількість виданої українською мовою літератури:
«Видано наших книжок дуже мало. Винні тут не лише цензурні перепони, але й ми самі. Зумів же видати Б. Грінченко більш як 20 книжок. Нам треба наукових книжок, нехай би добрі люди складали та перекладали їх, – се не дуже трудна річ. Часи поліпшають і хмари розійдуться тільки тоді, коли ми самі потроху, своїми силами розженемо ці хмари щоденною працею, ніколи не забуваючи своїх обов'язків до народної освіти».
У роки національно-визвольних змагань книжки Григорія Коваленка виходили в Києві, Полтаві та Черкасах. У 1919-21 роках він працював інструктором народної освіти Полтавського повіту. Деякі картини Коваленка представлені у музеях Чернігова і Полтави, а деякі портрети стали репродукціями для музеїв.
Джерело: zmist.pl.uaНовини рубріки
Завтра не буде води на деяких вулицях Правобережної частини Кременчука
15 січня 2025 р. 19:31