Як допомогти людині, яка хоче завдати собі шкоди в публічному місці: поради психолога

25 січня 2025 р. 19:34

25 січня 2025 р. 19:34


23 січня ввечері в ТРЦ «Київ» у Полтаві чоловік стрибнув з четвертого поверху. По дорозі в лікарню він помер.

ЗМІСТ поговорив із психологом відділу соціально-гуманітарної роботи та психологічного забезпечення центру забезпечення діяльності  ГУ ДСНС Полтавщини Євгенієм Пушком про те, як допомогти людині в критичних емоційних ситуаціях.

Щоб підтримати людину, важливо показати свою небайдужість. Потрібно проявити емпатію та засвідчити своє бажання зрозуміти стан постраждалого.

Євгеній Пушко говорить, що вірогідність натрапити на подібний випадок у публічному місці доволі низька. Найчастіше проблемні ситуації виникають із рідними та друзями. Існує базовий алгоритм, за яким варто діяти:

  • бачити – помітити, що існує ризик критичної ситуації;
  • чути – вислухати про те, що турбує людину;
  • підтримати – поговорити з людиною, запитати, як їй допомогти;
  • перенаправити – порадити, куди людина може звернутися для фахової допомоги;

Психолог розповідає, що часто люди самі подають знаки того, що в них є проблеми, проте на це не звертають уваги:

«Існує стереотип, що людина, яка говорить про те, що заподіє собі шкоду, ніколи цього не зробить. Статистика показує, що навпаки: ті, хто говорять про це прямо, натякають, жартують, мають більшу ймовірність так вчинити. Тому якщо вам здалося, що щось не так, краще помилитися, але запитати».

Євгеній Пушко каже, що часто люди використовують стандартні фрази: «не кажи дурниць», «не роби дурного», «усе буде добре», «не засмучуйся». Проте, такі слова не є ефективними. Ба більше, для людини, яка перебуває в тяжкому емоційному стані, вони звучать як знецінення:

«Зазвичай для людини найкращою допомогою є те, що її з небайдужістю вислухають у цей момент. Для емоційної підтримки можна сказати, що ми чуємо, наскільки їй боляче, що помічаємо, що їй погано».

Важливо не намагатися переводити тему, аби зробити розмову емоційно простішою :

«У нас заведено відволікати людину, говорити про щось хороше, сказати, щоб вона задумалася, жила заради дітей. Але ми не знаємо, що в житті цієї людини, що в неї в сім'ї, чи що її радує. У цей момент, скоріш за все, її не радує нічого».

Євгеній Пушко говорить, що ефективніше навпаки – поговорити про найболючіше. Тоді пік емоційної хвилі швидше мине:

«Якщо ми бачимо ризик того, що людина може завдати собі шкоди прямо тут і зараз, то можна сказати про свою турботу про людину. Якщо розмова телефоном, то можна запропонувати приїхати».

У будь-якому випадку, важливо звернути увагу. Для того, аби підтримати людину, можна запитати в неї, як це правильно зробити:

«Після того, як налагодите емоційний зв’язок, можна порадити людині фахівця, до якого можна звернутися. У критичних ситуаціях діють гарячі лінії психологічної підтримки. Наприклад, Lifeline Ukraine. Зателефонувати можна за номером 7333».

Важливо при спілкуванні з близькими планувати наступну зустріч:

«Якщо ви бачите, що людина вже виговорилась, їй легше, то можна домовитися про наступну зустріч, попросити дати обіцянку про майбутнє. Якщо це критична ситуація і це хтось для вас незнайомий, то, у першу чергу, якщо ви бачите загрозу для життя й здоров'я, варто телефонувати в швидку».

Як заспокоїти себе в критичних ситуаціях

Часто люди у стресових ситуаціях говорять перше, що спадає на думку. Такі слова можуть не допомогти, а навпаки – зашкодити. Тому важливо потурбуватися про свій власний стан:

«Щоб заспокоїтися, потрібно усвідомити, що ти не маєш влади над долею іншої людини. Особливо, якщо ти не говориш якісь образливі, жорстокі чи грубі речі. Але я можу їй допомогти все зважити та ухвалити правильне рішення», – говорить Євгеній Пушко.

Психолог ДСНС радить звернути увагу на дихання та знайти опору, за яку можна триматися.

Головне – мати щире бажання допомогти та відштовхуватися від нього.

Як допомогти людині, яка хоче завдати собі шкоди в публічному місці: поради психолога

Джерело: zmist.pl.ua

Завантажуєм курси валют від minfin.com.ua