вологість:
тиск:
вітер:
Незгасне світло «Сузір’я»: 55 років мистецтва, краси та натхнення
Пряма мова.
14 січня 1970 року Людмила Іванівно та Олександр Тимофійович Куліш заснували тепер вже відомий на всю Україну та за її межами колективу бального танцю "Сузір'я". Сьогодні у Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії колектив відзначив своє 55-річчя.
Як каже Олександр Куліш, перші кроки колектив робив у палаці культури КрАЗу, а останні 20 років виховує молодь у педколеджі, який тепер став академією.
«Я завжди любив робити так, щоб нашому глядачеві було дуже цікаво. І так воно і продовжується» , - каже Олександр Куліш і зазначає, що за ці 55 років колектив оновлювався кожні 5 років і зараз багато вихованців «Сузір’я» танцюють за кордоном, а є і такі, хто не лише зараз продовжує танцювати сам, а й виховує молодих танцівників та танцівниць, бо у колективі наймолодшому вихованцю 3,5 роки, а найстарші вже по 25 років на сцені.
Серед тих учасників і водночас викладачів «Сузір’я» і Мирослав Опря.
Він займається танцями протягом 14 років. А все почалося з того, що юнак побачив, як гарно танцювали його однокласник та однокласниця і він вирішив стати професійним хореографом.
«Саме в цьому колективі я займаюсь 7 років. Я почав займатися в цьому колективі, коли прийшов до Кременчуцького педколеджу. Саме тут я почав свою кар'єру, як хореограф» , - каже Мирослав Опря.
Він додає, що танці це не просто хобі, це стиль його життя та у підтвердження цього – численні медалі, дипломи, а ще перший спортивний розряд.
«Я планую далі йти на кандидата в майстри спорту з бального танцю!» , - резюмує Мирослав Опря.
І якщо Мирослав вже досвідчений танцівник, то вихованка колективу «Сузір’я» Кароліна Шабуліна ще тільки починає свій шлях на зірковому небосхилі. У колектив її колись привела бабуся і тепер вона ходить у нього, бо це дуже дружній колектив і в «Сузір’ї» гарні тренери. Кароліна вже їздила з колективом ансамблю навіть за кордон - у Чорногорію.
Теплі слова спогадів про колектив мають і його колишні вихованці.
Так Назарій зазначив, що танцював у «Сузір’ї» з 5 до 18 років.
«Колектив дуже запам'ятався мені. Тут всі були дуже дружні, організовані. Тут була дисципліна, я здобув дуже багато гарних навичок для дорослого життя» , - каже Назарій.
А колишня вихованка колективу Влада додає, що тренування та виступи – це були для неї незабутні часи, які запам'ятаються на все життя.
«Звичайно не обходилося і без казусів. Бувало таке, що брали чорні тренувальні туфлі, замість тих, в яких мали вийти на сцену. Було всяке, але ми хочемо всі разом подякувати Людмилі Іванівні та Олександру Тимофійовичу за їхню працю, за їхню неймовірну енергію, яку вони нам давали. Вони нам дуже запам'яталися на все життя» , - каже Влада.
Про засновників «Сузір’я» теплі слова каже і директорка Кременчуцької гуманітарно-технологічної академії Леся Крупіна.
«Сьогодні у нас подія багато про що. Безперечно, в першу чергу, про мистецтво танцю, про людей з улюблених у танець, які віддають багато свого життя, тому щоб танець розвивався разом із нами і з подіями в країні. Також сьогодні подія про відданість, тому що керівники «Сузір'я» - Олександр Тимофійович і Людмила Іванівна, як зберегли відданість і вірність один одному, так і своєму «Сузір'ю», вихованцям, так і закладу, на базі якого вони навчаються, тренуються» , - каже Л.Крупіна і вважає колектив «Сузір’я» не лише найдосвідченішим в місті, найшановнішим у місті, а візитівкою Кременчука.
« Зійшлися зорі в вальсі променистім,
Сплели танок у небі золотистім.
І народилось в музиці й вогні
Сузір’я танцю, світла та краси!», - саме з цих слів у концертній залі академії сьогодні почалося вшановування колективу «Сузір’я». В цей час на екрані демонструвалися кадри 1970 року з першими репетиціями, першими виступами, першими оплесками.
Ці кадри — не просто історія, це люди, які вкладали в колектив свою душу, свою працю, свою пристрасть до танцю.
Саме з маленьких кроків виростала велика справа. Рік за роком «Сузір’я» змінювалося, долало труднощі, досягало висот та вдосконалювалося.
Кадри закінчилися 2025 роком і пролунали слова ведучих, що історія не завершується — вона лише відкриває нову главу.
Після кадрів кінохроніки на сцені з’явилися учасники «Сузір’я», які виконали вальс Штрауса і згодом в оваціях потанули незмінні керівники колективу - заслужений працівник культури України Олександр Куліш та Людмила Куліш.
Саме їм директорка академії Леся Крупіна вручила грамоти та подарувала квіти.
До привітань приєдналася і заступниця начальника Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради Тетяна Чернова, яка назвала «Сузір’я» золотим скарбом міста, а також розповіла, що колектив завжди тримає високу професійну планку.
Тетяна Чернова також вручила колективу нагороди.
Людмили Куліш зі сцени розповіла, що унікальність колективу в тому, що всі ці 55 років з дня заснування і по ці дні керівником колективу є Заслужений працівник культури України, Почесний громадянин міста Кременчука Олександр Тимофійович Куліш. Ансамбль «Сузір’я» визнаний найстаршим колективом бального танцю в Україні!
«Ми святкуємо ще один ювілей: пам'ятаю вже далекий 2004 рік, коли ансамбль “Сузір'я” став колективом педагогічного коледжу. Так! 20 років ми працюємо в рідному нам навчальному закладі. Ми дякуємо адміністрації, усьому закладу за підтримку нашому колективу, за допомогу розвитку, за умови існування у такі тяжкі часи.
І сьогодні в залі я бачу найдорожчу для нас людину: Іван Васильович! Вітаємо Вас, дякуємо, що знайшли час бути присутнім на нашому концерті, дякуємо що повірили в наш досвід, в наші можливості, в наш колектив. Тоді у 2004 році: я пам'ятаю нашу розмову день в день. Ви сказали: “Так я згоден прийняти колектив до педколеджу. А що для закладу від цього? Тоді ми сказали: “Ми будемо живою рекламою коледжу”. Так, Іван Васильович схема працює: кожного року до ліцею “Політ”, до академії вступають діти “Сузір'я”. З самого раннього дитинства вони приходять до колективу, закохуються у танець, у наш заклад, зростають і батьки з задоволенням віддають їх на навчання», - сказала Л.Куліш і далі розпочалося свято танцю.
І розпочалося воно з дебюту маленьких вихованців “Сузірчата”, які виконали танок “ПІД НЕБОМ ПАРИЖУ”.
Людмила Куліш розповіла присутнім і ще одну таємницю колективу: «« Починав Олександр Тимофійович у 1970 році. Такої інформації, як сьогодні, про бальні танці не існувало. На танцмайданчиках був великий безлад. І ось тоді Олександр Тимофійович зробив першу свою постановку у сценічному варіанті на танець “Сіртаки”. Цей танець став візитівкою нашого колективу. І зараз ви його побачите у виконанні “Сузір'я”» і далі було виконано цей грецький танець.
До речі, у червні цього року колектив планує взяти участь у Міжнародному фестивалі у Греції.
А потім були танці «Танцюючий салат», «Чорна сорочка», «Київський вальс» та інші.
« Дуже часто чую таке питання: як народжуються танцювальні номери? Я так скажу: у справжнього хореографа завжди в голові музика, якісь ідеї, які ти черпаєш з повсякденних моментів, інколи і дуже часто, це приходить спонтанно, навіть уві сні, до речі, так, як правило, народжуються енергійні постановки.
Ми вже помітили, що наші глядачі, викладачі і студенти, полюбляють якраз веселі, динамічні танці» , - розповіла пані Куліш.
Далі вона зазначила, що Україна вже майже 11 років живе в страшні часи для нашої країни – в часи війни.
«І сьогодні в цій залі ми маємо змогу проводити цей концерт завдяки стійкості, незламності нашим ЗСУ. Ми низько вклоняємось їм за наші врятовані життя, за наш кожен день, що приносить нам можливості зустрічатися, тренуватися, виступати. Дорогі друзі, привітаймо гучними оплесками наших захисників, які сьогодні разом із нами! Дякуємо вам за вашу присутність, мужність і незламність! Ансамбль “Сузір'я” неодноразово проводив благодійні концерти на підтримку ЗСУ.
Прийміть від колективу “Сузір'я” та академії наші невеличкі подарунки. На жаль, війна чорним крилом торкнулася багатьох сімей. І в нашій танцювальній родині є непоправні втрати – загиблі близькі, батьки, наші учні… Торік ми провели в останню путь Литвина Івана, який 25 років був частиною нашого колективу, жив танцем і надихав інших. Ми пам’ятаємо його та всіх, хто віддав своє життя заради нашого майбутнього. Вони назавжди залишаться в наших серцях і стали нашими янголами-охоронцями», - пролунало зі сцени і далі був танок «Біла птаха».
А далі вихованці колективу виконали «Улюблене танго», «Панянки та бешкетники», «Павутиння» та інші танці.
До речі, танок «Павутиння» особливий танець. Він став другою візитною карткою колективу, завоював визнання на міжнародній арені та приніс ансамблю шалений успіх на таких престижних фестивалях, як: «Слов’янський вінець» (Болгарія), «Чорногорські зорі» (Чорногорія), «Rimini Fest» (Італія).
Слід відзначити, що солістами у танцю були учениця групи Л-9-В Федюн Софія та випускник педагогічного коледжу, найстарший учасник ансамблю, який присвятив йому 25 років – Гулак Євген!
Але «Сузір’я» було б не «Сузір’ям», якби не придумало якусь новацію і таку що зачепило б глядача. Тож сьогодні, колектив запросив присутніх на дискотеку 90-х. І хто б ви думали при цьому виступали - чарівні матусі вихованців! Виявляється, вони не просто підтримують своїх дітей – вони живуть танцем разом із нами. Після цього неймовірного виступу батьківський комітет «Сузір’я» також привітав колектив.
А ми бажаємо колективу «Сузір’я», який наполегливою працею здобув заслужену славу далеко за межами України, нових творчих злетів, наснаги та завзятості, неповторних колоритних виступів, прагнення до саморозвитку та здійснення мрій. Зичимо керівникам колективу задоволення від праці та гучних перемог своїх вихованців, батькам - пишатися своїми дітьми, радіти їхнім успіхам. Нехай їхня доля буде чистою й величною, а в Україні якнайшвидше запанує Мир!
Олег Булашев
Відео Ігоря Борисевича
Джерело: kg.uaНовини рубріки
Чому архітектура Полтави стає все жахливішою: аналіз від фахівців у подкасті ДУRRКА
05 лютого 2025 р. 20:37