На Полтавщині три роки не фінансували програму для покращення доступності будівель

26 березня 2025 р. 18:37

26 березня 2025 р. 18:37


Після початку повномасштабної війни Полтавська обласна рада затвердила програму «Шлях до рівних можливостей» на 2022-2025 роки. Фінансувати її не розпочинали.

Про це повідомила заступниця директора обласного Департаменту містобудування та архітектури Ірина Особік 19 березня під час засідання комісії з питань житлово-комунального господарства.

З документа програми відомо , що очікуваний обсяг фінансування програми становив 120 млн грн, з яких 100 млн грн мали надійти з обласного, а 20 млн грн – з бюджетів районів та громад.

«Програма "Шлях до рівних можливостей" була затверджена у 2022 році 26 квітня. 2022-2024 роки в нас пройшли без фінансування, оскільки питання не стояло в пріоритетах ні держави, ні області. Маємо надію, що у 2025 році це питання знімуть із паузи, оскільки створення безбар'єрності для об'єктів будівель і споруд на сьогодні стоїть у пріоритеті нашої держави», – говорить Ірина Особік .

Програма орієнтована на покращення інфраструктури сіл і міст Полтавщини через реконструкцію, капітальні ремонти та перебудови об’єктів соціальної сфери для забезпечення доступності та підсилення надійності їхніх конструкцій.

На момент затвердження програми у 2022 році в її тексті зазначали, що на Полтавщині мешкають 76 тисяч 228 людей з інвалідністю. За даними від листопада 2024 року, понад 6 тисяч ветеранів Полтавщини мають групу інвалідності внаслідок війни.

Проблеми доступності на Полтавщині

Полтава та Полтавщина залишаються недоступними та незручними для маломобільних груп населення. Люди з інвалідністю, батьки з дитячими візками та пенсіонери змушені підлаштовуватися та шукати допомоги, аби жити в ритмі міста. Про це свідчать і всеукраїнські дослідження: Полтавщина опинилася у п’ятірці областей із найнижчим ступенем безбар’єрності.

Востаннє доступність та безбар’єрність Полтавської громади аналізували напередодні повномасштабного вторгнення. У листопаді 2021 року громадська організація «Доступно.UA» за результатами досліджень поставила Полтаву на 6 місце серед великих міст за рівнем безбар’єрності.

Волонтери перевіряли транспорт, наземні переходи, тротуари, аптеки, заклади харчування та супермаркети, а також вокзали, міську раду, ЦНАП, пошти та лікарні. Вони дійшли висновку, що Полтава доступна на 16,02% . Проте через два роки стало відомо, що Полтавщина стала однією з найбільш незручних та бар’єрних для маломобільних груп населення областей.

Ступінь безбар’єрності у різних областях України у 2023 році дослідили у Міністерстві відновлення, розвитку громад, територій та інфраструктури України. Фахівці проаналізували доступність понад 50 тис. об’єктів, серед яких – укриття, заклади охорони здоров’я та освіти, фінустанови, місця проживання ВПО, вокзали тощо. Вони встановили, що 22% просторів – безбар’єрні, 32,1% – частково безбар’єрні, а 45,9% – повністю бар’єрні.

На Полтавщині обстежили близько 3 тис. об’єктів, серед яких 82,8% виявилися бар’єрними, а 5% – повністю безбар’єрними.

Найбільш недоступними для людей з інвалідністю, які мешкають на Полтавщині, стали залізничні вокзали та автовокзали, гуртожитки та модульні містечка для ВПО, будівлі надавачів соцпослуг та фінансові установи. Натомість найбільш зручними визнали спорткомплекси, стадіони, заклади охорони здоров’я та ЦНАПи.

ЗМІСТ писав про ступінь доступності просторів міста й області та разом із представником «Союзу людей з інвалідністю» розповідав, якою має бути інклюзивна відбудова Полтави. Повний текст читайте за посиланням .

На Полтавщині три роки не фінансували програму для покращення доступності будівель

Джерело: zmist.pl.ua