Трекери на лелеках Полтавщини зроблять їх цілями для ППО: як минає наукове спостереження

02 квітня 2025 р. 18:11

02 квітня 2025 р. 18:11


Природний парк «Пирятинський» більш як десять років веде облік лелек і має понад 80 гнізд, з яких 93% – успішні. Однією з найвідоміших пар лелек стали Грицько та Одарка.

Про це стало відомо 30 березня з брифінгу доцента катедри екології й працівника парку Анатолія Подобайла, який опікується спостереженнями за лелеками.

З його ініціативи виник цілодобовий публічний стрім з гнізда чорногузів у 2021 році. Анатолій Подобайло вийшов до місцевого бізнесу з пропозицією провести дослідження за життям лелек. Зокрема, чорногуза Грицька, який оселився у селі 2019 року (до речі, птаха назвали Грицьком на честь кота науковця, якого він втратив напередодні):

«У нас є “Леляківська сироварня”. І я подумав, що у них символ – це лелеки, а в нас якраз провели інтернет у селі. Я через дорогу живу від гнізда і кажу: “Давайте відновимо гніздо, поставимо надійну платформу”. Є методика про науковий бік досліджень життя лелек і допомоги лелекам у монографії Віталія та Євгенії Грищенків про 30 років дослідження лелек в Україні, все життя, до якої ми повертаємося».

Лелеки Грицько та Одарка

У 2022 році, коли розпочалася повномасштабна війна, гніздо лелеки Грицька встановили силами природного парку та місцевої сироварні. Анатолій Подобайло каже, що вибору не було, адже лелека Грицько мав повертатися на весну 2022 року, тож війна тут не стала на заваді. Саме тоді гніздо оновили і лелека Грицько таки повернувся. Наступного року з гнізда розпочали стрім. Науковець каже, що й не думав про популярність лелек, адже проєкт замислювали як освітній для об'єднання сил парку, освітян та бізнесу.

На третій сезон стріму у гнізді зʼявився новий птах Грицик, що матиме пташенят з лелекою Одаркою. Вона, на відміну від Грицька, вчасно повернулася:

«Людям розрізняти лелек дуже складно. Для цього існує кільцювання, але закільцювати пташенят ми можемо тільки у гнізді. … Ми хотіли минулого року оснастити пташенят трекерами, щоб відслідковувати їхню міграцію в Африку й назад. Але в якийсь момент відмовилися, бо орнітологи повідомили поки йде війна, а ці трекери передають сигнал по сотовому зв’язку і коли летить SIM-карта в небі, то сприймається силами ППО як дрон. Були випадки збиття таких птахів, тому цю програму ми не запустили. Буде перемога, буде мир і ми вийдемо на новий технологічний рівень».

Анатолій Подобайло розповідає про дослідженння лелек Скриншот з брифінгу

До середини квітня на Полтавщині триватиме міграція птахів, тож теоретично Грицько може повернутися, але це малоймовірно, адже він – ранній птах. Тим часом у гнізді мешкає нова родина, за якою і стежать науковці.

Трекери на лелеках Полтавщини зроблять їх цілями для ППО: як минає наукове спостереження

Джерело: zmist.pl.ua